פסגת נתניהו-א-סיסי: אבו מאזן מרגיש שמצרים בגדה בו • פרשנות

הפגישה הסודית שנחשפה בחדשות עשר גורמת ליו"ר הרש"פ לחוש שהוא הצד המפסיד. הנשיא המצרי מרוויח מהפסגה סיוע ביטחוני מישראל, אך מאבד את הפלסטינים

הפגישה הסודית בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, שנחשפה אמש (שני) בחדשות עשר, באה על חשבון הרשות הפלסטינית ואבו מאזן, שמרגיש נבגד על ידי המצרים.

לא-סיסי יש דברים להרוויח מהפגישה, בנושאים ביטחוניים, בנושא חצי האי סיני, ובסיוע ביטחוני מישראל. לעומת זאת, הפלסטינים מרגישים נבגדים זה זמן רב לאור הקרבה בין ישראל למצרים, והקשר של א-סיסי עמם נפגע. זאת בהמשך לעסקת המאה ושתיקת א-סיסי לנוכח העברת השגרירות לירושלים, שגורמים לאבו מאזן להרגיש שהוא הצד המפסיד.

נתניהו וסיסי בפגישה
 

נתניהו וסיסי בפגישה. ארכיון (רויטרס )

 
 
 

כאמור, נתניהו נפגש בחשאי לפני כחודשיים עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, כך אמרו בכירים אמריקנים לחדשות עשר. נתניהו טס למצרים ב-22 במאי יחד עם מספר קטן של יועצים ומאבטחים, שהה במצרים כמה שעות ושב לישראל בשעת לילה מאוחרת. הנסיעה נשארה חסויה ורוב שרי הקבינט המדיני-ביטחוני מודרו ממנה ולא ידעו על קיומה. 

לפי הבכירים האמריקנים נתניהו וא-סיסי דנו בעיקר בניסיון המצרי לקדם הסדרה מדינית ברצועת עזה שתכלול חזרה של הרשות הפלסטינית לרצועה, הפסקת אש, הקלה משמעותית של המצור הישראלי והמצרי על עזה וקידום צעדים לשיקום התשתיות הקריטיות בעזה. נתניהו וא-סיסי דנו גם במציאת פתרון לסוגיית גופות החיילים והאזרחים הישראלים שבידי חמאס בעזה. נושא נוסף שעלה בפגישה הינו תוכנית השלום האמריקנית שאותה מעוניין הבית הלבן להציג מזה תקופה ארוכה. 

א-סיסי הדגיש בפני נתניהו כי פתרון למצב ברצועת עזה חייב להגיע דרך חזרה של הרשות הפלסטינית לרצועה ולקיחת אחריות על ניהול הרצועה - גם אם הדבר יתרחש בהדרגתיות וגם אם ללא פירוז הרצועה מנשק כבד כתנאי מקדים. המסר של הנשיא המצרי היה כי ישראל, מדינות ערב והקהילה הבינלאומית צריכות ללחוץ על אבו-מאזן לקחת אחריות על ניהול עזה, חרף חוסר רצונו לעשות זאת.

ב-23 במאי, יממה אחרי הפגישה פורסם בחדשות עשר כי חלה עליית מדרגה בדיאלוג סביב אפשרות להשגת הפסקת אש ארוכת טווח מול עזה. לפי הפרסום אז ישראל בחנה הצעה מצרית לקידום הסדרה מול חמאס ברצועת עזה בתמיכת הבית הלבן. כחלק מהמגעים בנושא ישראל ויתרה על הדרישות שהכשילו עד היום כל הצעה כזאת כגון הדרישה לפירוז הרצועה מנשק. 

ישראל דרשה הפסקה מוחלטת של ירי רקטות וחפירת מנהרות ע״י כל הארגונים, שמירה על הפרמטר הביטחוני - מניעת כניסה למרחב שממערב לגדר ופתרון של סוגיית השבויים והנעדרים. בתמורה תאפשר ישראל הקלות משמעותיות במעברים לעזה - כניסה של פרויקטים וסחורות, ובלבד שלא ישמשו להתעצמות. המצרים מצדם יאפשרו גם הם הקלות במעבר רפיח.