תצפיתנית, חדשות עשר

מחאת התצפיתניות: עקב שיפוצים - הלוחמות הועברו לחמ"ל לא ממוגן

במכתב ששלחו למפקדיהן, מחו המשרתות בגבול הרצועה על שהן נאלצות להפקיר עמדות בזמן אזעקה: "מדובר בזלזול בנו ובתושבי העוטף". צה"ל: "החמ"ל החלופי ממוגן באופן תקני"

התצפיתניות המשרתות בגבול רצועת עזה שלחו לאחרונה מכתב למפקדיהן, לפיו עקב שיפוצים, החמ"ל בו הן פועלות לא ממוגן, ובזמן אזעקת צבע אדום הן נאלצות להפקיר את עמדותיהן כדי לתפוס מחסה.

בצה"ל הוחלט לשדרג את החמ"ל המבצעי של התצפיתניות, המשמשות העיניים של צה"ל לאורך הגבול, אך בינתיים הן נמצאות בחמ"ל לא ממוגן. מחוץ לחמ"ל הוצבו קירות בטון, אך הגג נותר חשוף לחלוטין.

"הפתרון היחיד מבחינתנו הוא תקרה ממוגנת, ככה נוכל לשבת עם ראש שקט, מוגנות, ולסכל כל אירוע שיבוא עלינו. צה"ל מצפה שנסכל אירועים ונציל חיי אדם, אבל שם אותנו בסיכון הכי גבוה עם פתרון לא הולם", כתבו התצפיתניות. "הפתרון שניתן לנו לאחר שפנינו לגורמים בכירים הוא להפקיר עמדות, דבר שקשה לנו לעשות, בטח כשבימים אלה אנחנו הכי רלוונטיות למענה מהיר לסיכול אירועים גדולים כגון יציאת מנהרה בשטח הארץ תחת מטח רקטות".

 תצפיתניות
 

תצפיתניות( חדשות עשר)

 

"בזמן צבע אדום או אזעקה הן נאלצות לעזוב את העמדה שלהן, כתב אבא של אחת הלוחמות. "יש מיגונית סמוכה ולא תמיד כולן נכנסות למיגונית. בהגדרה הן צריכות להסתכן יותר מאזרחים. לא צריך לחשוף אותן לסיכונים מיותרים – ואנחנו לא שקטים".

הבעיה הגדולה מבחינת התצפיתניות ומבחינת תושבי העוטף היא העובדה שבזמן מתקפת רקטות ופצצות מרגמה, הלוחמות יאלצו לנטוש את החמ"ל ולרוץ למרחב מוגן.

אחרי שלא זכו לפתרון ראוי, פנו גם הוריהן המודאגים למפקדים הבכירים באוגדת עזה. מפקד החטיבה הצפונית, אבי רוזנפלד השיב להורים: "חמ"ל זה מוגן באופן היקפי וצמוד אליו, מטרים ספורים ממנו, הצבנו מיגוניות". לסיכום כתבו התצפיתניות במכתבן: "לא הגיוני שבזמן שאנחנו הכי קריטיות לביטחון ישראל יגידו לנו לקום וללכת. בעינינו, תגובת הבכירים מהווה זלזול בתפקיד התצפיתנית ובחשיבות שלה, וזלזול בתושבי עוטף עזה".

מטעם צה"ל נמסר בתגובה: "חמ"ל התצפיות עובר בימים אלה שיפור תשתיות כחלק מתהליך הקמת המכשול החדש ומימוש תפיסת ההגנה. החמ"ל החלופי ממוגן באופן היקפי ותקני. במקום הוצבה מיגונית תקנית ובימים הקרובים יוצב מיגון נוסף".