יאיר גולן, חדשות עשר

החטא של יאיר גולן: הבעת עמדה ערכית • פרשנות

הקמפיין נגד מינוי האלוף לרמטכ"ל נועד להטיל אימה על כל הקצינים בצבא. כשבוחנים את הזרמים הגזעניים שפרצו בעקבות חוק הלאום, נדמה שגולן לא כל כך שגה

  • פורסם ב:
  • 13/08/2018 21:25
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/08/2018 00:13
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

סערת יאיר גולן: הקמפיין נגד מינוי האלוף יאיר גולן לתפקיד ראש המטה הכללי הוא קמפיין שנועד להטיל אימה על כל הקצינים בצבא. מדובר בקמפיין הזוי שמאשים קצין, שתרם למדינה 38 שנים וששירת במקומות הכי קשים, שהוא מעדיף חיי מחבלים על חיי חיילים.

זהו קמפיין פוליטי על ידי תנועה פוליטית שגם ממומנת בחלקה על ידי מימון זר ומטרתו לומר לקציני צה"ל: "אנחנו לא מוכנים יותר לשמוע מכם אמירות ערכיות". זה בעצם החטא של יאיר גולן - הוא השמיע אמירה ערכית.

יש לזכור שצה"ל הוא לא צבא מקצועי, הוא צבא העם וככזה, הוא גם מחנך גם מנחיל ערכים וכן, גם משמיע עמדה ערכית. הנקודה העצובה בפרשה היא שגם אם גולן לא יהיה רמטכ"ל, כשבוחנים את הזרמים הגזעניים שפרצו בעקבות הדיון על חוק הלאום נדמה שגולן והאבחנה שלו לא היו כל כך שגויים.

 יאיר גולן
 

יאיר גולן(חדשות עשר )

 

ההתפתחויות בפרשה

אמש (שני) פורסמה בחשבון הטוויטר של צה"ל הודעה חריגה בעקבות מכתב המשפחות השכולות נגד גולן. "האלוף יאיר גולן משרת בצה"ל 38 שנים בכל גזרות הלחימה ותרומתו לביטחון ישראל גדולה", נכתב, "הישגי צה"ל בלחימה בטרור תחת פיקודו מדברים בעד עצמם. מהצגתו של האלוף גולן כמי שלא פעל או לא יפעל מול מחבלים, חוטאת למציאות. כל ניסיון לא מבוסס להטיל דופי בשמו הטוב של מפקד בצה"ל ובתרומתו המבצעית-אינו ראוי".

מתן פלג, מנכ"ל ארגון הימין הקיצוני אם תרצו שתומך בקמפיין, אמר ב"לונדון את קירשנבאום" כי הביקורת שארגונו מתח על האפשרות שגולן ימונה לרמטכ"ל היא מוצדקת, ואמר שהתבטאויותיו בעבר, בהן השווה תהליכים שקרו בגרמניה לישראל של ימינו הן "מופרכות. אנחנו רוצים שהמפקד של צבא הגנה לישראל יהיה אדם עם אמונה עמוקה בצדקת הדרך, שערך הניצחון יעמוד בראש מעייניו".

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס קודם לכן בחשבון הטוויטר שלו למכתב המדובר. "יאיר גולן הוא קצין מעולה ומפקד אמיץ שהקדיש את חייו לביטחונה של מדינת ישראל", כתב ליברמן, "קמפיין ההכפשה שמתנהל נגדו בימים האחרונים אינו ראוי ולא תהיה לו שום השפעה על הליך מינוי הרמטכ"ל".

במכתב שנשלח שלשום לליברמן, כתבו הרצל ומירב חג'אג', הוריה של סגן שיר חג'אג שנפלה בפיגוע בארמון הנציב לפני שנה וחצי, כי "מהתבטאויותיו של האלוף גולן עולה תמונה מדאיגה של מפקד המוכן לקחת סיכונים מיותרים של חיי חיילנו תוך השוואה של מדינתנו לגרמניה הנאצית. כהורים, כאחים, וכבני זוג שכולים ציטוטים אלה מדאיגים אותנו ביותר. גולן התבטא ואמרי כי הוא מעדיף את חיי אוכלוסיית האויב על פני זו של חיילי צה"ל ששומרים עלינו ומסכנים את גופם ונפשם".

בסיום המכתב, פנו לשר ליברמן בדרישה שלא למנות את גולן לתפקיד הרמטכ"ל: "אדם שדם ילדנו זול בעיניו אינו יכול לשמור ולפקד עליהם. אנו דורשים ממך שלא לשקול את מינוי האלוף גולן לרמטכ"ל הבא של צה"ל אלא לדחותו על הסף".

כזכור, בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבוה בשנת 2016, אמר גולן: "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגמרניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה ומציאת עדות להם כאן בקרבנו כיום".