נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, רויטרס

הכלכלה הטורקית בסכנת התמוטטות, באיראן ינסו להרגיע את הרחוב

פרשנות: הסנקציות של ארה"ב גורמות להידרדרות שתי הכלכלות. למרות צעדי הבנק המרכזי בטורקיה, הציבור עדיין מפחד. באיראן ידיחו גורמים במערכת הכלכלית בעקבות הלחץ?

הסנקציות של ארה"ב על טורקיה ועל איראן הביאו אתמול (שני) להמשך הידרדרות שתי הכלכלות, אבל גם להקשחת עמדות מול ארצות הברית. המגבלות שהטילה ארצות הברית ממשיכות לגבות מחיר כאשר הבורסה הטורקית צנחה ביותר מחמישה אחוזים ומניות הבנקים צנחו ביותר מ-15 אחוזים. למרות זאת, נראה שהטורקים לא מתכוונים בינתיים להיכנע ולשחרר את הכומר האמריקני שכלוא בטורקיה.

הטורקים נמצאים למעשה במצוקה גדולה. בהתאם לכך הממשל שולח שליחים למדינות המפרץ במטרה לבקש כספים שיוזרמו לתוך הכלכלה הטורקית. למרות הצעדים האחרונים של הבנק המרכזי בטורקיה, שנועדו להקל על הבנקים המסחריים בטורקיה, ניתן לראות שרמת הפחד בקרב הציבור הטורקי עדיין קיימת ואנשים עדיין רוצים להמיר את הלירות שלהם לדולרים.

 
 
 

ההמרה הזו, במקרה שתלך ותתגבר, נוסף לחוב שבו נמצאים התאגידים הטורקים והבנקים, עשויה להוביל להתמוטטות של הכלכלה הטורקית. השווקים הבינלאומיים מחפשים מדיניות כלכלית רצינית מצדה של טורקיה, דבר שארדואן אינו מוכן לספק.

הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן תקף שלשום את ארצות הברית ואמר כי "טורקיה תגיד שלום למי שמעדיפה לתמוך בטרוריסטים על פני שותפים אסטרטגים. "אני לא מבין מדוע וושינגטון פוגעת ביחסים איתנו", אמר ארדואן במהלך כנס של מפלגת השלטון, מפלגת הצדק והפיתוח. "אין אף גוף, מדינה או סוכנות דירוג אשראי שיכולה לאיים על טורקיה", הוסיף ואמר ש"טורקיה תפנה לשווקים חדשים, שותפים חדשים ותשתמש בכלים פיננסיים אלטרנטיביים".

עוד הוסיף ארדואן כי "אנחנו נגיב לאדם שמכריז מלחמה על העולם, כולל המדינה שלנו. אנחנו הבנו מה המשחק של טראמפ ואנחנו נתמודד איתו ולא ניכנע. אנחנו נמשיך ליצור ולהגביר את הייצוא שלנו".

 נשיא איראן חסן רוחאני מגיב להחלטת טראמפ
 

גם הכלכלה האיראנית נפגעת. נשיא איראן חסן רוחאני (חדשות עשר )

 

בד בבד, הכלכלה האיראנית מדממת גם היא תחת הסנקציות האמריקניות כאשר אתמול התקבלה ביקורת על ראשי הכלכלה במדינה דווקא מכיוונו של המנהיג עלי חמינאי, ביקורת שעשויה לרמז על הדחה קרובה של גורמים במערכת הכלכלית של המדינה האלסאמית, זאת על מנת להרגיע את המוחים ברחובות נגד השלטון.

ברקע חידוש הסנקציות האמריקניות על איראן וההצעה של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, להיפגש עם ראשי משטר האייתוללות ללא תנאים מקדימים, כתב מוקדם יותר חמינאי בחשבון הטוויטר כי "לאחרונה, פקידים אמריקנים מדברים עלינו באופן ברור. לצד הסנקציות, הם מדברים על מלחמה ועל משא ומתן. בהקשר זה, אני רוצה לומר כי לא תהיה מלחמה ולא ננהל מו"מ עם ארה"ב".

על פי דיווחים בכלי תקשורת במדינה, חמינאי אסר אתמול באופן גורף על קיום שיחות ישירות עם ארה"ב. על פי הדיווח, חמינאי דחה את ההצעה של טראמפ להיפגש עם הנשיא האיראני חסן רוחאני ללא תנאים מוקדמים. חמינאי הוסיף כי "התנהגות ארה"ב בשנה וחצי האחרונות היא לא יותר מחוצפה, והיא אינה יודעת נימוסים דיפלומטיים. וושינגטון משחקת במשא ומתן ומדברת על מלחמה כדי להפחיד אנשים פחדנים".

בערוץ "אל-מיאדין" ציטטו את חמינאי כאומר: "גם אם נניח את ההנחה הלא הגיונית שבה אנחנו ניכנס למו"מ עם ארה"ב אז לבטח שלא נישא וניתן עם ההנהגה האמריקנית הנוכחית. מי שקורא להתפטרות הממשלה האיראנית משחק תפקיד בתוכנית של האויבים. על הממשלה להישאר ולהיות חזקה, עליה לבצע את עבודתה בפתרון בעיות העם במטרה להקלה על הבעיות של העם האיראני".