מנכ"ל אם תרצו על יאיר גולן: "רוצים אדם עם אמונה בצדקת הדרך"

מתן פלג התייחס בריאיון ל"לונדון את קירשנבאום" לקמפיין נגד מינויו של האלוף לרמטכ"ל, בעקבות השוואה שערך ביום השואה ב-2016. "התבטאויות שפוגעות בחברה בישראל"

מתן פלג, מנכ"ל ארגון הימין הקיצוני אם תרצו, אמר היום (שני) ב"לונדון את קירשנבאום" כי הביקורת שארגונו מתח על האפשרות שהאלוף יאיר גולן ימונה לרמטכ"ל היא מוצדקת, ואמר שהתבטאויותיו בעבר, בהן השווה תהליכים שקרו בגרמניה לישראל של ימינו הן "מופרכות".

"אנחנו מחויבים לפורום 'בוחרים בחיים' של המשפחות השכולות, אנחנו רואים בזעקה של הפורום שפועל במגוון תחומים ורוצים לעזור להם", אמר פלג. "כואב להם שאדם כזה ימונה. אנחנו פלטפורמה לעזור להם. בנושא הזה, לנו היה חיבור. אני נכד לניצול שואה ומילואימניק פעיל, ההשוואה שערך גולן מופרכת".

 מנכ"ל אם תרצו, מתן פלג
 

מנכ"ל אם תרצו, מתן פלג (חדשות עשר )

 
 
 

"ההתבטאויות האלה פוגעות בחברה הישראלית, אפילו בהפגנה על חוק הלאום חלון לא נשבר, יש ערבות הדדית וסולידריות בחברה הישראלית, לזהות תהליכים של נאצים זו הזיה", המשיך מנכ"ל "אם תרצו". "מדובר באמירה פוליטית, ברגע שהוא אומר אמירה פוליטית הוא פותח את זה לשיח. אנחנו רוצים שהמפקד של צבא הגנה לישראל יהיה אדם עם אמונה עמוקה בצדקת הדרך, שערך הניצחון יעמוד בראש מעייניו".

כשנשאל האם ראוי לבקר כך אדם ששירת 38 שנים בצה"ל, אמר: "גנרל פטן, היה גיבור בצבא הצרפתי, והוא האדם שהגיש את המפתח לגרמניה הנאצית להשתלט על צרפת. זו דוגמא לאנשים שהיו גיבורים וזקנתם ביישה את צעירותם".

מוקדם יותר פרסם צה"ל הודעת תמיכה בגולן. זאת בעקבות פניית משפחות שכולות נגד מינויו לרמטכ"ל. "האלוף יאיר גולן משרת בצה"ל 38 שנים בכל גזרות הלחימה ותרומתו לביטחון ישראל גדולה", מסרו בצה"ל, "הישגי צה"ל בלחימה בטרור צתחת פיקודו מדברים בעד עצמם. מהצגתו של האלוף גולן כמי שלא פעל או לא יפעל מול מחבלים, חוטאת למציאות. כל ניסיון לא מבוסס להטיל דופי בשמו הטוב של מפקד בצה"ל ובתרומתו המבצעית-אינו ראוי".

אלוף יאיר גולן
 

אלוף יאיר גולן(חדשות עשר )

 


 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס מוקדם יותר בחשבון הטוויטר שלו למכתב המדובר. "יאיר גולן הוא קצין מעולה ומפקד אמיץ שהקדיש את חייו לביטחונה של מדינת ישראל", כתב ליברמן, "קמפיין ההכפשה שמתנהל נגדו בימים האחרונים אינו ראוי ולא תהיה לו שום השפעה על הליך מינוי הרמטכ"ל".

במכתב שנשלח אתמול לליברמן, כתבו הרצל ומירב חג'אג', הוריה של סגן שיר חג'אג שנפלה בפיגוע בארמון הנציב לפני שנה וחצי, כי "מהתבטאויותיו של האלוף גולן עולה תמונה מדאיגה של מפקד המוכן לקחת סיכונים מיותרים של חיי חיילנו תוך השוואה של מדינתנו לגרמניה הנאצית. כהורים, כאחים, וכבני זוג שכולים ציטוטים אלה מדאיגים אותנו ביותר. גולן התבטא ואמרי כי הוא מעדיף את חיי אוכלוסיית האויב על פני זו של חיילי צה"ל ששומרים עלינו ומסכנים את גופם ונפשם".

בסיום המכתב, פנו לשר ליברמן בדרישה שלא למנות את גולן לתפקיד הרמטכ"ל: "אדם שדם ילדנו זול בעיניו אינו יכול לשמור ולפקד עליהם. אנו דורשים ממך שלא לשקול את מינוי האלוף גולן לרמטכ"ל הבא של צה"ל אלא לדחותו על הסף".

אלי בן שם, יו"ר ארגון "יד לבנים", מתח ביקורת נגד המכתב: "הגיע הזמן לשים סוף לשימוש הציני של הורים שכולים המבקשים להשתמש בשכול האישי שלהם כדי למנף את אג’נדה פוליטית תוך פגיעה קשה במשפחת השכול בישראל המקדשת את הממלכתיות. זהו שיח מפלג ומסכסך". עוד הוסיף כי "אנו מגנים בתוקף את הפגיעה בגולן, איש עתיר זכויות ואוהב ישראל, כמו יתר המועמדים האחרים לרמטכ"לות, הראויים לעמוד בראש צה"ל".

בן שם תקף את תנועת "אם תרצו" ופורום "בוחרים בחיים" על שליחת המכתב: "אף פורום לא רשאי לצבוע מועמד כזה או אחר או לפסול אותו רק בגלל שהוא הורה שכול. מעורבותם של 'אם תרצו' מחללת את המשפחות השכולות ועושה בהם שימוש ציני למטרותיהם הפוליטיות המובהקות".

בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבוה בשת 2016, אמר גולן: "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגמרניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה ומציאת עדות להם כאן בקרבנו כיום".