נחל זוויתן, חדשות עשר

התפרצות העכברת בצפון: 27 חולים נבדקו, נחלים נוספים נסגרו

מחצית מהחולים שסובלים מתסמינים של לפטוספירוזיס אושפזו. משרד הבריאות הזהיר שלא לטבול בנחלים זאכי, יהודיה, משושים וזוויתן עד להודעה חדשה

לפחות 27 בני אדם סבלו בשבוע האחרון מסימפטומים אשר תואמים למחלת העכברת. כך הודיע היום (שני) משרד הבריאות. החולים הינם מטיילים שביקרו בנחלים בדרום רמת הגולן. ממשרד הבריאות נמסר כי אין לטבול בנחלים זאכי, יהודיה, משושים וזוויתן עד להודעה חדשה. מרשות הטבע והגנים נמסר כי יתר הנחלים בצפון נבדקו ונמצאו תקינים.

כמו כן, טענו ברשות כי כניסת המטיילים נאסרה בשל זיהום קולי שנמצא בנחלים. מדובר בתופעה עונתית שחוזרת בכל שנה בה כמות המים נמוכה וסביר להניח שהמקור הוא נוכחות של צואת פרות בנחלים עם זרימה נמוכה המאפשרת התרבות החיידק. 

 

עכברת (לפטוספירוזיס) מועברת לבני אדם באמצעות הפרשות של בעלי חיים למקורות מים. סימני המחלה האופייניים דומים למחלת השפעת: חום, כאבי ראש, כאבי שרירים. עם זאת, ציינו במשרד הבריאות, בחלק מהחולים תיתכן פגיעה בתפקודי כבד וכליה. 

חולים עם מחלת חום מעל 38 מעלות שטבלו בנחלים שנסגרו לכניסה מאז תחילת חודש יולי ושחלו לפני פחות מ-3 שבועות מתבקשים לפנות לרופא המשפחה. עם זאת, מי שטבל באחד או יותר מהנחלים ואינו סובל ממחלת חום או סימני מחלה אחרים אינו צריך לפעול.

ד"ר שמעון אדלשטיין, יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו בצפת, הדגיש את חשיבות האבחון המוקדם של המחלה: "בשלבים הראשונים של המחלה הטיפול הוא פשוט ומתבצע באמצעות מתן אנטיביוטיקה באמצעות כדורים או דרך הוריד. כל מי שמגלה סימפטומים אלו נדרש להגיע מידית לחדר המיון בבית החולים ולא להמתין, מאחר והאבחון אורך זמן, והשאיפה היא כי הטיפול יינתן מוקדם ככל האפשר לזמן גילוי המחלה".