נקבת לויתן נשאה את בנה, center for whale research

אהבת אם: נקבת לווייתן נשאה במשך שבועיים את גופתו של בנה

היונקת הימית ערכה "מסע אבל" שנמשך 17 יום וריתק מיליונים ברחבי העולם. למרבה העצב, היא לא הצליחה במשימתה להביא את בנה לחוף - ונאלצה לנטוש אותו בלב ים

פרידה בלב האוקיינוס: נקבת לווייתן מסוג קטלן נשאה על גופה את גופתו של בנה במשך יותר משבועיים - במסע שריתק וריגש רבים מסביב העולם.

היונקת הגדולה, או "טהלקווה" כפי שחוקרי ים מכנים אותה, מנעה בגופה מבנה המת לשקוע למצולות, תוך שהיא דוחפת אותו על פני האוקיינוס השקט. אתמול (שני) היא נצפתה רודפת אחר להקת דגי סלמון עם עוד שני לווייתנים בוגרים וללא בנה המת. על סמך תצפית זו, הסיקו חוקרים ימיים כי האם חדלה מ"מסע האבל" שאליו יצאה לפני 17 ימים, לאחר שככל הנראה גופה בגד בה והיא לא הצליחה לפנות את בנה לחוף.

"טהלקווה איחדה מיליוני אנשים בעולם, בשבר לב ובאהבה, כאשר נשאה את הצאצא המת שלה למרחק של אלף מייל", אמר בן סמית, מנהל ארגון "גרינפיס" בארה"ב. ארגון "גרינפיס" עצמו מסר כי "האורקה המצויה באזור זה היא חלק חשוב מהתרבות ומההיסטוריה של צפון מערב האוקיינוס השקט", וקרא להגנה רחבה יותר עבורם. 

לווייתנים קטלנים הנושאים על גופם את גופות ילדיהם הם אינם מחזה שכיח. עם זאת, התקופה הממוצעת של מסעות אלה  אורכת כשבוע. טהלקווה היא הפרט המתועד היחיד שנשא את צאצאו המת לאורך זמן רב ומרחק רבים כל כך. 

לווייתן מסוג קטלן, שלעיתים מכונה בשם אורקה, הוא הגדול מבין משפחת הדולפיניים, אך בשל גודלו העצום נקרא לווייתן. אורכו עשוי להגיע לעשרות מטרים ומשקלו לעשרות טונות. לא סתם זכה בכינוי "קוטל הכרישים", שכן מדובר בטורף על הניזון מדגים, מכרישים, מדולפינים ומשאר יצורים ימיים.