שבבי מעקב ומחנות ריכוז: מיליוני מוסלמים בסין תחת עין הממשל

המשטר בבייג'ינג נאבק באויגורים, וכלא כבר כמיליון איש במחנות, שם הם עוברים עינויים קשים. "מנעו ממני שינה ותלו אותי. אילצו אותי לומר שלא הייתי צריך להאמין באסלאם"

ועדת זכויות האדם של האו"ם דיווחה בסוף השבוע כי בידיה נמצאים דיווחים אמינים רבים לפיהם סין מחזיקה ביותר ממיליון מוסלמים, רובם ממוצא אויגורי, במחנות סודיים לחינוך מחדש. הארגון דורש מהסינים לשחרר את אותם המוסלמים, אבל בבייג'ינג מכחישים ומאשימים את האויגורים במעורבות הולכת וגוברת בטרור.

המיעוט האויגורי הוא עם ממוצא טורקי המונה כעשרה מיליון בני אדם, רובם חיים בסין. הם מגדירים את עצמם שייכים תרבותית, דתית, אתנית ולשונית למדינות מרכז אסיה, ורובם משתייכים לאסלאם הסוני ומתגוררים במחוז האוטונומי שינג'יאנג שבצפון מערב סין.

מערכת היחסים בין השלטון הקומוניסטי לבין האוגיורים הייתה מאז ומעולם מלווה בחשדנות הדדית ובאיבה. האויגורים טוענים לאפליה מצד המדינה שרובה מנוהלת על ידי בני ההאן, המהווים את הרוב במדינה ומחזיקים בכל המפתחות השלטוניים. הסלמה ביחסים בין הצדדים החלה בשנת 2009, אז פרצו מהומות קטלניות בין האויגורים לבין ההאנים, על רקע המרמור האויגורי סביב ההגבלות המטיל עליהם השלטון הסיני בתחומי דת ותרבות. 

לאחר שהשלטון הקומינסטי דיכא באלימות את המהומות, ולאחר התקפת טרור שבה נהרגו 31 סינים מבני ההאן, הכריזה סין הרשמית על מלחמת חורמה במיעוט. החל מ-2016 הוקמו במחוז שינג'יאנג מעל למאה מחנות מעצר וחינוך מחדש, בהם נכלאו מעל למיליון מבני המיעוט האתני, כאשר בגדול שבהם נכלאו מעל למאה אלף אויגורים. העילה לכליאה במחנות היא מגוונת: גלישה באתר אינטרנט לא מורשה או שיחת טלפון מחו"ל, יציאה ללימודים בחו"ל, קיום תפילה מוסלמית שגרתית, גידול זקן וחבישת כיסוי ראש – כל אלה יכולים להביא למעצרו של אדם ולשליחה שלו למחנה כזה.

שגרת החיים במחנות היא אכזרית וקשה, ובין היתר כדי לאכול ולישון האסירים צריכים להודות למפלגה הקומינסטית. לפי עדויות של אסירים שהצליחו לברוח ממחנות הריכוז עולה כי התעללויות ומעשי זוועה הן דבר שבשגרה: קשירת ידיים ורגליים, לבישת בגדי ברזל והטבעה באמבטיית קרח. "במשך ארבעה ימים הם מנעו ממני שינה ותלו אותי עם הידיים למעלה. הם ייסרו אותי, עינו אותי", סיפר אסיר שנמלט. "הם איימו לשרוף את הדרכון שלי כדי שלא אעזוב את המדינה עד סוף חיי. הם אילצו אותי לומר שלא הייתי צריך להאמין באסלאם", הוסיף. 

בכגבה
 

בן למיעוט האויגורי בסין (חדשות עשר)

 

זהו לא הקושי היחיד שממנו סובלים המוסמלים בכלל והמיעוט האויגורי בפרט בסין. הממשלה הסינית השקיעה, לפי דיווחים של חברות ביטחון ומעקב זרות, למעלה משמונה מיליארד דולר על אמצעי מעקב אחרי האויגורים. הממשל מכריח אנשים  להשתמש באפליקציה סלולרית המדווחת לשלטונות אילו תכנים המשתמשים צרכו. כמו כן, המשטר מתנה את היציאה לתפילות במכה רק בנשיאת מכשיר ניטור לוויני שאותו המתפללים חייבים לשאת על צווארם עד אשר יחזרו לסין. למעשה, שינג'יאנג הוא האזור היחיד בעולם שבו הממשלה מפעילה קריאת של רשתית העין כדרך לעבור ממקום אחד למשנהו. עוד דווח, כי הממשל מדרג את אזרחיו המוסלמים במחוז לפי מידת הסכנה שהם מהווים למדינה. 

הסיבות המלאות להתנהגותה של סין עמומות. יש הטוענים שהמעורבות הגדולה של בני העם האויגורי בלחימה בסוריה, ובפרט לצד דאע"ש, היא הסיבה האמיתית לפעולות של המשטר. לראיה, כך לפי הטענות, הנשיא שי הסכים באופן רעיוני להצטרף ללחימה בסוריה כנגד דאע"ש, בגלל המעורבות האויגורית בקרבות לצד הארגון.