ליברמן בהערכת מצב באוגדת עזה, שחר לוי, משרד הביטחון

ליברמן: "סבב לחימה נוסף בעזה - לא שאלה של 'אם' אלא 'מתי'"

שר הביטחון קיים הערכת מצב ואמר כי "אני בטוח שנעשה את מה שצריך". על הביקורת נגדו אמר: "מנהלים מדיניות ביטחון אחראית שלא עונה לטוקבקיסטים, לעיתונים או לדעת הקהל"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר (שני) למתיחות בדרום במהלך ביקור באוגדת עזה, שם קיים דיון הערכת מצב: "השאלה של הסבב הבא, היא לא 'האם' אלא 'מתי'. אני בטוח שאנחנו נעשה את מה שצריך ואיך שצריך". ליברמן הוסיף כי "אנחנו מנהלים מדיניות ביטחון אחראית ועוצמתית שאינה עונה לטוקבקיסטים, לכותרות העיתונים או לדעת הקהל. אנחנו ערוכים ויודעים מה לעשות ואיך לעשות".

בתום הערכת מצב יחד עם הרמטכ"ל, אלוף פיקוד הדרום, מתאם פעולות הממשלה בטחים, מפקד אוגדת עזה ונציג השב"כ, אמר ליברמן כי "מאז תחילת אירועי 'צעידת השיבה' חמאס ספג 168 הרוגים, 4,348 פצועים ועשרות תשתיות טרור הושמדו". בנוסף, הודה ליברמן "למפקדים ולחיילים הנחושים וחדורי רוח הקרב, שעושים עבודת קודש למען ביטחון אזרחי ישראל".

 
 
 
 ליברמן בהערכת מצב באוגדת עזה
 

ליברמן בהערכת מצב באוגדת עזה (שחר לוי, משרד הביטחון)

 

מוקדם יותר היום, אמר שר החינוך נפתלי בנט כי "תפיסת ההבלגה נכשלה". בריאיון לישי שנרב בגלי צה"ל, הוסיף השר כי "אנחנו במשך 140 ימים נוקטים בתפיסה שאומרת, בואו נכיל, בואו נבליג, בואו לא נירה למשגרי העפיפונים ובלוני הנפץ". לדבריו, "אמרתי שצריך לירות באותן חוליות, כי הן חוליות מחבלים. צריך לחסל אותם".

"לו היינו עושים זאת כשהיה מדובר בבלון הראשון והשלישי, לא היינו מגיעים לאלפים רבים של עפיפונים ובלוני נפץ, ולא לצלפים ולרקטות", טען בנט, "היה צריך להרוג את האירוע הזה כשזה קטן".

בהתייחסות למגעים להסדרה מול חמאס, אמר בנט, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, כי "אסור להגיע למצב של שקט תמורת שקט, כי בחסות השקט חמאס הולכים והופכים את עצמם לחיזבאללה 2. זה שקט מדומה, ניתקל בחמאס הרבה יותר חזק". הוא הבהיר כי המצב הנוכחי הוא "לא הפסקת אש", אולם ציין כי לא נכח בישיבת הקבינט שבה נדון על פי הדיווחים הסכם הפסקת האש.

השר נפתלי בנט
 

השר נפתלי בנט (חדשות עשר)

 

לדבריו, "לנו יש שני אינטרסים מרכזיים, שהבעיה של חמאס לא תלך ותתנפח לממדים שלא נוכל להשתלט עליהם ולהביא הביתה את חללי צה"ל ואת האזרחים, ואני חושב שאנחנו צריכים לעמוד על זה". הוא הוסיף: "חמאס על הקרשים, והוא רוצה שקט זמני כדי עוד פעם להתארגן".

בנט ביקש להבהיר כי "לא אמרתי שצריך למוטט את חמאס", והוסיף כי אחראי שהארגון העזתי יפסיק את התחמושותו וישיב לישראל את האזרחים וגופות החיילים המוחזקים ברצועה, "לא רק נרים אותך, אלא ניתן לך ביוב וחשמל ומה שאתה רוצה". לדבריו, "חמאס הם בעיה, לא איום אסטרטגי, אבל אני לא רוצה להוריש לבאים אחרינו מצב בלתי נסבל. התפקיד של מדינת ישראל זה לא רק לקנות שקט זמני, אלא לבנות מצב שהוא בר קיימא".

אתמול נודע לחדשות עשר כי ברקע הפסקת האש, בשבועות האחרונים נתפסו בנמל אשדוד שלוש מכולות, שהיו אמורות להגיע לרצועת עזה, והכילו עשרות אלפי בלונים. הן הוחרמו בשל החשש כי יהפכו לבלוני תבערה.