המשבר בטורקיה - תושק תוכנית כלכלית: "מנסים לתקוף את ארדואן"

לפי שר האוצר הטורקי, התוכנית, שכוללת עזרה לבנקים ולעסקים תצא לפועל היום. ארדואן תקף את ארה"ב: "נגיד שלום למי שתומך בטרוריסטים" • ירידות שערים בבורסות אסיה

המתיחות בין ארצות הברית לטורקיה ממשיכה לתת את אותותיה כאשר הלירה הטורקית לא מפסיקה לצנוח. לאחר נפילה של יותר מ-20% והגעה לשפל חדש, נסחר המטבע הטורקי תמורת כ-7.4 לירה לדולר. במקביל, ירידות שערים בפתיחת הבורסות באסיה ובאוסטרליה, כשהמדדים הגיעו לשפל של שנה.

במהלך ריאיון ל"הורייט", אמר אתמול (ראשון) שר האוצר הטורקי וחתנו של הנשיא ארדואן, בראט אלבייראק, כי לטורקיה יש תוכנית כלכלית שמטרתה להפחית את דאגת המשקעים והם יתחילו בביצועה במהלך היום. "היחלשות הלירה היא חלק ממתקפה על ארדואן ומיום שני המוסדות שלנו יינקטו בצעדים הדרושים על מנת להתמודד עם הבעיה", טען אלבייראק, שלא מסר פרטים נוספים בנוגע לתוכנית, למעט העובדה שהיא כוללת בתוכה בין השאר עזרה לבנקים ועסקים קטנים עד בינוניים.

 
 
 

מוקדם יותר הנשיא ארדואן תקף את ארצות הברית ואמר כי "טורקיה תגיד שלום למי שמעדיפה לתמוך בטרוריסטים על פני שותפים אסטרטגים. "אני לא מבין מדוע וושינגטון פוגעת ביחסים איתנו", אמר ארדואן במהלך כנס של מפלגת השלטון, מפלגת הצדק והפיתוח. "אין אף גוף, מדינה או סוכנות דירוג אשראי שיכולה לאיים על טורקיה", הוסיף ואמר ש"טורקיה תפנה לשווקים חדשים, שותפים חדשים ותשתמש בכלים פיננסיים אלטרנטיביים".

עוד הוסיף ארדואן כי "אנחנו נגיב לאדם שמכריז מלחמה על העולם, כולל המדינה שלנו. אנחנו הבנו מה המשחק של טראמפ ואנחנו נתמודד איתו ולא ניכנע. אנחנו נמשיך ליצור ולהגביר את הייצוא שלנו".

 רג'פ טאיפ ארדואן
 

"נפנה לשווקים אחרים". רג'פ טאיפ ארדואן ( רויטרס)

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע ביום שישי האחרון על הכפלת מכסי ייבוא פלדה ואלומיניום מטורקיה. ההחלטה על החרפת הסנקציות על טורקיה, התקבלה ברקע היחלשות הלירה המקומית והמתיחות ביחסים בין וושינגטון ואנקרה בתקופה האחרונה. בהודעה נמסר כי המכסה על הפלדה יעלה ב-50% ואילו על האלומיניום יעלה ב-20%.

במדינה האסלאמית מודאגים בנוגע לאפשרות שהמפגש בין נציגים טורקים ואמריקנים, שהתקיים בשמונה באוגוסט, לא יוביל להתאוששות של המטבע.

הפגישה, בה נכחו בכירים טורקים וסגן שר החוץ האמריקני ג'ון סאליבן, התקיימה לאחר שבתחילת אוגוסט הודיעה דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, כי ארה"ב תנקוט בסנקציות נגד שר המשפטים הטורקי, עבדולמיט גול, ושר הפנים הטורקי, סולימאן סוילו. בין היתר, יוקפאו נכסי השניים בארה"ב. זאת, בעקבות חלקם במעצרו של הכומר האמריקני, אנדרו ברונסון, וכיוון ש"מילאו תקפיד בכיר במאסרו".

"מעצרו הלא צודק של הכומר והמשך המשפט נגדו על ידי טורקיה הם דברים שפשוט אינם מקובלים", אמר שר האוצר האמריקני, סטיבן מנוצ'ין, "הנשיא טראמפ הבהיר באופן ברור כי ארה"ב מצפה מטורקיה לשחרר את הכומר באופן מיידי". 

תחילת המשבר בדיווח של ה"וושינגטון פוסט", שפרסם בסוף יולי כי טראמפ ביקש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחת טלפון שנערכה ב-14 ביולי לשחרר אזרחית טורקייה שהייתה עצורה בישראל בחשד לקשרים עם חמאס כחלק מעסקה לשחרור כומר אמריקני שעצור בטורקיה בחשד שלקח חלק בהפיכה הצבאית נגד הממשל בשנת 2016.

לפי הדיווח, יממה אחרי השיחה בין טראמפ לנתניהו האזרחית הטורקייה שוחררה וגורשה לטורקיה. מנגד הכומר האמריקני לא שוחרר אלא רק הועבר למעצר בית. המהלך הטורקי והתמוטטות העסקה גרמו לזעם רב בבית הלבן. פקיד ישראלי בכיר אישר לחדשות עשר את הפרטים. בסוכנות הידיעות "רויטרס" ציטטו פקיד טורקי בכיר שהכחיש את הדיווחים בנושא וטען כי הם "לחלוטין חסרי יסוד".