עקב חציית קו הפרדה מוקדם: שיא ישראלי של לונה צ'מטאי נפסל

האצנית הישראלית ירדה למקום ה-4 בריצת 5,000 עקב טעות קשה, אך השופטים קבעו כי היא ביצעה מהלך לא חוקי – ופסלו גם את התוצאה ההיסטורית שהשיגה

מדליסטית הזהב הישראלית, לונה צ'מטאי, פספסה הערב (ראשון) הישג ענק גם בריצת ה-5,000 באליפות אירופה באתלטיקה. צ'מטאי לא הייתה מועמדת למדליה, אך הפתיעה והצליחה להתברג במקום השני  - שני סיבובים לסיום.

אולם, בעקבות טעות קשה, סברה האצנית הישראלית כי המרוץ נגמר – והפסיקה לרוץ. כשהבינה את השגיאה, המשיכה צ'מטאי בריצה מהירה, אך הצליחה לסיים רק במקום הרביעי. אולם, התנחמה בכך ששברה את השיא הישראלי עם תוצאה של 15:01:00.

כאן לא נגמר הערב המסויט של צ'מטאי. האצנית קיבלה מהשופטים הודעה כי היא חצתה את קו ההפרדה מוקדם מדי וכי הריצה שלה נפסלה. בכך, איבדה צ'מטאי גם את המקום הרביעי, וגם את השיא הישראלי שקבעה.

 
 
 לונה צ'מטאי לאחר הזכייה באליפות אירופה
 

לונה צ'מטאי לאחר הזכייה באליפות אירופה (איגוד האתלטיקה הישראלי)

 

כזכור, צ'מטאי נלחמה במשך שנים בבירוקרטיה הישראלית כדי לקבל אזרחות ולייצג את המדינה על מסלול הריצה, בשבוע שעבר היא הגשימה את חלומה אחרי שזכתה במדליית הזהב והוכתרה כאלופת אירופה בתחרות ל-10,000 מטרים שנערכה בברלין, בירת גרמניה. "אני לא יודעת איך לומר את זה. אני מרגישה כל כך נלהבת ומאושרת", אמרה צ'מטאי לאחר הזכייה, "זה כבוד למדינה שלי, למאמן שלי למשפחה שלי ולבן הקטן שלי רוי שיכול להגיד עכשיו 'אמא אלופת אירופה'".

צ'מטאי, שהגיעה לישראל לפני עשור כאם הבית בביתו של קונסול קניה, יצאה לרוץ באחד הימים בפארק העירוני בהרצליה וצדה את עיני האתלטים שהתאמנו במקום ודחפו אותה לעסוק בספורט, שם גם הכירה את בן זוגה, דן ספלטר. כשהייתי צריכה לחזור לקניה, בחרה להישאר בישראל, לפתוח בקריירה ספורטיבית ולהינשא לדן.

ספלטר, שהפך ברבות הימים גם למאמנה של צ'מטאי, אמר לאחר הזכייה המרגשת כי "הצלחתי לדמיין את זה במהלך ההכנות הרבות שעשינו לקראת האליפות. חשבתי שיש לה סיכויים די טובים, אבל כמובן שאתה מקווה שהכל יתחבר ביום התחרות ולשמחתנו זה אכן קרה".