גורם סורי רשמי לחדשות 10: "לא תהיה תגובה על התקיפה"

בסוריה טוענים שצה"ל הפציץ מתקן מחקר ליד דמשק, אולם נראה שהסורים לא מתכוונים להגיב. "אין כל דיבור על תגובה", טען גורם סורי, אולם לאחר פרסום הדברים משרד החוץ בדמשק הכחיש: "שומרים לעצמנו את הזכות להגיב". המורדים טוענים כי התקיפה התרחשה בגלל שבישראל סבורים כי משטר אסד קורס. "אסד מעולם לא הגיב קודם לכן", הסביר אחד המורדים לחדשות 10

(7:41 דקות)

למרות שהסורים מאשימים את ישראל בתקיפת מתקן מחקר צבאי ליד דמשק, הם ככל הנראה לא מתכוונים להגיב. "ההודעה של הצבא לא מציינת, בניגוד לעבר, 'אנחנו שומרים לעצמנו את הזכות לתגובה', כלומר אין כל דיבור על תגובה", אמר היום (חמישי) גורם סורי רשמי לחדשות 10. "הידיעות על תקיפת שיירת נשק ליד הגבול אינן נכונות", הדגיש אותו גורם. "הייתה רק תקיפה ישראלית אחת, על מרכז מחקרים בג'מראיא".

 

למרות המסרים המרגיעים מסוריה, יש לזכור כי איראן היא בעלת הבית האמיתית בדמשק. בטהרן איימו היום כי יגיבו בחריפות על המתקפה הישראלית.

 

מיד לאחר שידור השיחה של הגורם הסורי עם חדשות 10, הוציא משרד החוץ הסורי הודעת הכחשה תוקפנית יותר. "ישראל ובנות בריתה במועצת הביטחון אחראיות לתוצאות התקיפה ואנו שומרים לעצמינו את הזכות להגן על אדמתנו וריבונותנו", נמסר ממשרד החוץ.

 

המורדים לחדשות 10: "ישראל פורעת חוק"

גם המורדים בסוריה התייחסו למתקפה המיוחסת לישראל. "הם חושבים שהשלטון של בשאר אסד בא אל קצו והם מנסים לפעול למען עתידם, אני לא יודע בדיוק מה הם מנסים לעשות", העריך גורם המקורב למורדים בצפון חלב, בשיחה עם חדשות 10.

 

"אני חושב שישראל היא מדינה פורעת חוק", הוסיף המורד. "כל הישראלים כפופים לחוק הבין לאומי והם עושים מה שהם רוצים וזה לא טוב. אסד מעולם לא הגיב קודם לכן והישראלים כבר תקפו את סוריה בעבר, הם תקפו את דיר א-זור והם תקפו את סחניא והוא אף פעם לא הגיב".

 

בבית הלבן הזהירו הערב את סוריה לבל תעביר נשק לחיזבאללה. על פי האמריקנים, העברת נשק לארגון הטרור תגרום להידרדרות המצב במזרח התיכון. ארה"ב הראתה שהיא עומדת מאחורי הקו האדום ששרטטה ישראל בנושא.

דיווח: בהתקפה על המתקן נהרגו אנשי משמרות המהפכה

מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, הביע "דאגה עמוקה" בעקבות הדיווחים על תקיפה ישראלית בסוריה. "אני קורא לכל הצדדים להימנע מצעדים שעלולים לדרדר את המצב באזור", אמר באן והוסיף: "על כולם למלא אחר החוק הבין-לאומי ולכבד את ריבונות המדינות באזור".

 

הסורים הגישו הערב תלונה רשמית לכוח המשקיפים של האו"ם בגולן על התקיפה הישראלית, לטענתם. עם זאת, דובר הכוח אמר כי לא יהיה ניתן להוכיח כי מטוסי חיל האוויר הישראלי אכן חצו את הגבול. "לא ראינו מטוסים מעל אזור החיץ ולכן לא נוכל לאשש את התלונה", מסר הדובר.

 

במתקן שישראל תקפה בפרברי דמשק ייצרו נשק כימי וביולוגי, כך מדווח העיתון העיראקי "א-זמאן", היוצא לאור בלונדון, מפי גורמים דיפלומטיים המקורבים למשטר אסד. על פי הדיווח, על המתקן המסווג, הממוקם רק 12 קילומטרים מארמון הנשיאות, שמרו אנשי משמרות המהפכה של איראן, שרבים מהם נהרגו בהתקפה.

 

גורם דיפלומטי שהתראיין בלונדון לעיתון הוסיף וטען כי ההתקפה התרחשה בפועל כ-48 שעות לפני שהסורים דיווחו עליה. לדברי הגורם, הדיווח של צבא סוריה היה די מדויק. לדבריו, הדיווחים הראשונים, על פיהם הותקפה שיירה בגבול לבנון, נועדו כיד להסוות את יעד התקיפה האמיתי. עם זאת, על פי הדיווח, אכן הושמדו מספר משאיות בתקיפה.

צפו בתגובה הסורית על הכתבה של חדשות 10: