ח"כ רוזנטל: "בלי הערבים לא נוכל להקים ממשלה או גוש חוסם"

הח"כ מהמחנה הציוני הסביר מדוע היה היחיד ממפלגתו שהגיע להפגנה נגד חוק הלאום: "עד כה המדינה הייתה בנשימה אחת יהודית ודמוקרטית - ועם החוק הזה ויתרנו על הדמוקרטיה"

מההפגנה נגד חוק הלאום שנערכה אתמול (שבת) נרשמה היעדרות של שתי מפלגות האופוזיציה הגדולות: המחנה הציוני ויש עתיד. ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני, הסביר ב"לונדון את קירשנבאום" מדוע היה היחיד ממפלגתו שהחליט לקחת חלק בהפגנה: "אמנם ההפגנה אורגנה על ידי ועדת המעקב, אבל נושא ההפגנה היה שוויון. זאת מדינת הלאום של העם היהודי, עם כל הספקות והבעייתיות של זה. אבל עד כה המדינה הייתה בנשימה אחת יהודית ודמוקרטית, ועם החוק הזה ויתרנו על הדמוקרטיה".

ד"ר יועז הנדל, יו"ר המכון לאסטרטגיה ציונית, אמר כי למפלגות הציוניות אין מקום בהפגנות בהן מנופפים את דגל פלסטין: "טוב עשה השמאל הציוני שלא הגיע להפגנה הזאת. אני מבין למה ציפי לבני ואבי גבאי לא מרגישים צורך לחלוק מקום עם אנשים שחלקם מזדהים עם אויבי מדינת ישראל", הנדל הוסיף: "ציונים לא יכולים להפגין עם מי שרוצה לראות את סוף החלום הציוני. צריך לאתחל את היחסים עם ערבי ישראל. הערבים צריכים להבין שהם מיעוט, ושצריכה גם להיות להם סובלנות כלפי הרוב, ולא רק להפך".

רוזנטל הוסיף כי למפלגתו צריך להיות האינטרס להצטרף למחאה על חוק הלאום, ולתת מענה ובית פוליטי לחקים המתונים בציבור הערבי. "נתקלתי בהפגנה בערבים שמעולם לא היו בהפגנה פוליטית, לא מצביעים בבחירות, ובאו להגיד את מה שחוק הלאום לא אומר עליהם: אנחנו ישראלים, ורוצים להישאר ישראלים", אמר. "במקום להושיט להם יד אנחנו מפנים אליהם עורף. זה בעיני תהליך מסוכן. המחוקקים לא חשבו שהערבים והדרוזים יתקוממו על החוק עד כדי כך. אני חושב שהמפלגה שלי לא תוכל להקים ממשלה או גוש חוסם ללא הערבים. אין שום סיטואציה פוליטית עבורנו ללא הערבים. אנחנו צריכים להושיט להם יד ולהגיד – אנחנו לא מסכימים על כל הדברים, אבל אתם תהיו אזרחים שווי זכויות".

 
 
 
הפגנת הציבור הערבי נגד חוק הלאום בכיכר רבין
 

הפגנת הציבור הערבי נגד חוק הלאום בכיכר רבין (רויטרס )

 

הנדל הגיב לדבריו של רוזנטל, ואמר כי אין קרקע משותפת לשיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת: "יש פער מאוד גדול בין חלק מהחברה הערבית שרוצה לעבור תהליך ישראליזציה, לבין קבוצה קטנה של מנהיגי החברה הערבית שמובילה קו לאומני וניצי מאוד. לא כולם חנין זועבי, אבל אף אחד מהם לא מקבל את מדינת ישראל כמדינת העם היהודי. עם האנשים האלו השמאל היהודי לא יכול להיכנס לאותה מיטה".

רוזנטל, לעומתו, טוען כי הפוליטיקאים הערבים, רק אומרים את מה שציבור המצביעים רוצה לשמוע. "פוליטיקאים מאמינים באמנות השקר, אבל ברמה הפרגמטית גם בקרב הנהגת הציבור הערבי, יש מי שמוכנים להשלים עם קיומה של מדינת העם היהודי, בתמורה לחיים בשלום. להציג אותם כקבוצה אחת, זה כמו לשים אותי, אותך ואת בנצי גופשטיין באותה קבוצה רק כי אנחנו יהודים".