"לא מתגעגע לצד השני של החומה": חזר לבית הכלא – כאמן גרפיטי

"בזוקה ג'ו", שריצה שש שנים במאסר באבו כביר, צייר על חומות בית הסוהר כתובת שמסמלת הדרך שעשה - מגניבה עבור להרואין ועד לשיקום. "הכול היה סביב הסם, רציתי את החיים"

"בזוקה ג'ו" ישב במעצר פעמים רבות עד שנכלא לתקופה של שש שנים בבית הכלא אבו כביר. לאחר השחרור, ביוזמת נציבת השב"ס ועיריית תל אביב-יפו החליט לבנות לעצמו שם של אמן גרפיטי. כעת, הוא חזר לבית הסוהר, הפעם כאמן משוקם. בריאיון ל"חמש עם רפי רשף" הוא סיפר על התהליך שעבר.

ג'ו התמכר להרואין בגיל צעיר וניסה להשיג כסף על מנת לקנות את הסם בכל דרך אפשרית, כולל על ידי גניבה. "הניסיון הראשון היה בגיל 14, בגיל 16 כבר הייתי מכור. כלומר, שלא הייתי יכול לעבור יום ללא שימוש בסם, הייתי נהיה פשוט חולה", סיפר ג'ו, "זה היה מוצר נלווה של השימוש בסם, אחרת לא הייתי מסתבך עם החוק, אין לי ספק".

 אמן הגרפיטי והאסיר המשוחרר, בזוקה ג'ו, ברקע הציור בחומות אבו כביר
 

אמן הגרפיטי והאסיר המשוחרר, בזוקה ג'ו, ברקע הציור בחומות אבו כביר (חדשות עשר)

 

"אם לא הייתי משתמש בסמים, אפילו לא הייתי עובר במעבר חצייה באור אדום", הוסיף האמן, "יצאתי מזה על ידי החלטה - רציתי את החיים". את המנטרה הזו, הוא החליט להנציח על קירות בית הכלא. "בזוקה ג'ו" צייר דמות שמחזיקה ביד אחת גולגולת וביד השנייה לב, ומעליה כתוב "להיות או לא להיות". "זו בעצם המהות, לעשות איזו דרך בחיים של שיפור ושינוי או להישאר בנתיב הלא מומלץ שאתה נמצא בו", הסביר האסיר המשוחרר.

כיום, יודע האמן שלא יחזור לכלא כאסיר. "לא מתגעגע לצד השני של החומה", הוא מספר, הייתי שם בהרצאות ושיחות עם אסירים, אבל אין סיכוי שבעולם שאדרדר לזה שוב". "אני, להבדיל מאזרח רגיל, מכיר את שדה המוקשים ויודע איפה אסור לי לדרוך", הוסיף "בזוקה ג'ו".