שלי יחימוביץ' ואיתן ברושי, חדשות עשר

"התעוררה כשלשונו בפיה - והדפה אותו": עדות חדשה נגד ח"כ ברושי

יחימוביץ' פרסמה עדות על "איום והטרדות יומיומיים" במהלך השירות הצבאי תחת ברושי. לדבריה, "ל-מ' היו את כל הסיבות להאמין שהיא בטוחה - היא טעתה" • ברושי איים בתביעה

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) פרסמה היום (ראשון) עדות נוספת על הטרדה מינית ומעשים מגונים שבוצעו לכאורה על ידי חבר סיעתה, ח"כ איתן ברושי. "ברושי היה המג"ד של החיילת מ' כשהטריד אותה מינית על בסיס קבוע ומירר את חייה", כתבה יחימוביץ' בפייסבוק.

לדברי הח"כית, "יום אחד נתקלה בו מ' ברחוב. זה היה שנים אחרי שהשתחררה מצה"ל. היא כבר הייתה אישה בעלת בטחון עצמי, נשואה, אימא, עובדת במקצוע חשוב ותורם. ובכל זאת קפאה כמשותקת, כמעט התעלפה, וחזרה הביתה כשהיא רועדת, נסערת, הלומה ואחוזת בחילה. אני פותחת בזה, כמענה לשאלה הבלתי נסבלת 'למה היא נזכרה עכשיו'. ובכן, מ' לא הייתה צריכה להיזכר. פשוט כי היא מעולם לא שכחה. תחושת הגועל והפחד נשארה לתמיד".

יחימוביץ' סיפרה כי מ' היא אחת מכמה נשים שפנו אליה לאחרונה וסיפרו על מקרים דומים של הטרדות מצד ברושי, לאחר חשיפת מתלוננת נגד ברושי בחדשות עשר, בעקבות "המעשה המגונה הפומבי שעשה בח"כ איילת נחמיאס ורבין לעיני עדים", להגדרתה. יחימוביץ' עוד ציינה כי היא "בדקה ביסודיות רבה" את סיפורה של מ', והצליבה את פרטיו עם גורמים אחרים.

 
 
 

"סא"ל ברושי הפך את סמלת מ' ליעד להטרדות מיניות מיד כשהגיע לבסיס", כתבה יחימוביץ'. "זה הלך והחמיר. תחילה, במלים גסות ובוטות תיאר באזניה את כוונותיו כלפיה. היא סירבה בתקיפות. ושוב סירבה, ושוב, ושוב, ושוב. והוא – אינו מרפה, נועץ מבטים באבריה האינטימיים כל אימת שהיא נכנסת למשרדו בתוקף תפקידה. משרה אווירה מאיימת ולוחצת".

היא המשיכה: "חבריה לגדוד ידעו. תמיד היה מישהו שחיכה קרוב אליה למקרה שהיא לא תצליח להדוף אותו בכוחות עצמה. אחר כך החל לייצר סיטואציות שאילצו אותה לשהות אתו לבד. כך, באחד החגים, דרש ממנה לסגור אתו את החג בבסיס. היא 'חיילת פשוטה', כלשונה, הוא המג"ד, ברור שלא הייתה לה ברירה".

"הוא דרש ממנה להתלוות אליו לסיור בין נקודות שונות שהיו תחת פיקודו", הוסיפה יחימוביץ'. "הוא והיא ברכב, והוא ממטיר עליה הצעות מגונות ומלים גסות. היא פחדה ממנו, אבל תבעה ממנו להפסיק. באחת הפעמים שבהן ביים וארגן אירועים כדי לכפות עצמו עליה, הצליח לייצר מצב שבו ישן בחדר סמוך לחדר שבו היא ישנה. לא אפרט, אבל אומר שהיו לה כל הסיבות שבעולם להאמין שהיא בטוחה לחלוטין ושלא יעז להתקרב אליה. היא טעתה. לפנות בוקר התעוררה כשלשונו בפיה והוא מנסה לכפות עצמו עליה. היא הדפה אותו, הוא חשש שישמעו והרפה".

לדברי יחימוביץ', "האיום וההטרדות היו יומיומיים. היא הייתה כלואה בתוך יחסים הירארכיים מטילי אימה, ובתקופה אפלה, לא מאוד רחוקה, שבה תלונה לא הייתה אופציה בכלל. היא סיפרה לקצינת הח"ן בבסיס, אבל לא כתלונה, אלא כשיתוף במצוקה".

 חברת הכנסת שלי יחימוביץ'
 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (חדשות עשר)

 

יחימוביץ' התייחסה לעדויות שהועברו אליה: "הכול יחד, כולל מה שכבר פורסם (ועוד יפורסם, בכפוף כמובן להסכמתן, לרצונן ולבחירתן של הנפגעות), מעיד על דפוס חזרתי של התנהגות, שגם אם במישור הפלילי חלה על חלק ממנה התיישנות – הרי שהיא הופכת את המשך השהיה של ברושי במערכת הפוליטית לבלתי נסבל ולבלתי קביל".

הח"כית הדגישה כי "זה לא נושא צהוב, או שולי - זה בליבת המאבק הצודק ביותר בכל ההיסטוריה האנושית: המאבק לשוויון של מחצית האנושות, נשים". היא ציטטה דברים שכתבה לה מ', לפיהם "האירועים האחרונים עוררו בי מחדש את הגועל שחשתי אז. ההבדל הוא שהיום הפחד לא קיים, אך זכרונו של אותו הפחד, חי ונושם. אני שמחה שלפחות הדור של הבת שלי כבר יודע, שאין לוותר על הצעקה בכיכר העיר במקרים האלו, ואין מניעה לעשות שיימינג למי שמעז לנהוג כך".

ברושי ליחימוביץ': "הסירי את חסינותך - כדי שאוכל לתבוע אותך"

בתגובה לפוסט, פנה ברושי באמצעות פרקליטו אילן בומבך לחברת הכנסת יחימוביץ', ומסר: "הסירי את חסינותך כחברת כנסת בכדי שאוכל לתבוע אותך תביעת דיבה". בומבך הוסיף כי "הדברים לא היו ולא נבראו". ברושי הגיש תביעה דומה נגד יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, לאחר שזה הבהיר כי "אין מקום לעברייני מין" במפלגה. 

ח"כ מיכל בירן, גם היא חברת המחנה הציוני, מסרה כי "אני שבה וקוראת לברושי להתפטר". לדבריה, "אם ברושי מאמין בחפותו, עליו להיאבק עליה מחוץ לכתלי הכנסת. אנו מחויבים קודם כל לציבור, ומחויבים לאותן נשים שנאלצות לראות שוב ושוב את מי שפגע בהן ולתהות - איך יכול להיות שאדם כזה מכהן כחבר כנסת". היא הבהירה: "הכנסת איננה מקום למי שמצטברות עליו כל כך הרבה עדויות שליליות. ברושי - תתפטר".

ח"כ מיקי רוזנטל התייחס לפרסום בתוכנית "לונדון את קירשנבאום", ואמר כי "אני מאוד מעריך את שלי יחימוביץ' על פועלה, יש לה ניסיון רב". הוא הוסיף: "יחד עם זאת, אי אפשר לעשות דין ציבורי. צריך לברר את העובדות מהר, מהר מאוד. אם הוא אכן עשה את מה שמיוחס לו שיילך, אבל אם לא - אני נגד משפט בכיכר העיר".