ילדים תימנים במחנות עלייה בארץ ישראל, ארכיון, רויטרס

פרשת ילדי תימן: השרים הורו על חשיפת כל החומר הארכיוני הקיים

הוועדה לענייני ארכיונים קראה לפרסום מסמכים מארכיוני המשטרה, צה"ל, ויצ"ו והדסה. הגנזך התבקש לחשוף את כל התיקים שהוגדרו מסווגים ונוגעים לפרשה. "לחשוף כל מה שניתן"

ועדת השרים לענייני ארכיונים הורתה היום (ראשון) לחשוף את כל החומרים הקיימים בארכיון המדינה בנוגע לפרשת חטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן. בדיון צוין כי בארכיון המדינה קיימים חומרים של המשטרה בפרשה שטרם נחשפו. 


בדיון בוועדה, בראשותה של שרת המשפטים שרת המשפטים איילת שקד, נכחו השר יובל שטייניץ, ח"כ נורית קורן ונציגי הארגונים העוסקים בנושא. הדיון התמקד בבירור קיומו של חומר ארכיון בידי המשטרה וכן בירור התיעוד בארכיון צה"ל אודות הצנזורה בשנות ה-50 בנוגע לפרשה, כולל מעורבות חיל הרפואה בילדי העולים בשנים 1951-1950. נבדק גם קיומו של חומר רלוונטי בארכיון המוסד, אולם נמסר כי לא קיים כזה. 

בעקבות הממצאים שהועלו בדיון, הוטל על הגנזך המדינה לבדוק את 300 אלף התיקים המסווגים הקשורים לנושא ולחשוף את כל התיקים הנוגעים לפרשה. כמו כן, כל התיקים המסווגים בארכיון המשטרה ייחשפו. גם נתוני ארכיון צה"ל יפורסמו ברבים, כל עוד ייקבע כי אין בהם פגיעה בפרטיות. כמו כן, הוודעה קראה להנהלות ויצ"ו והדסה לחשוף את הארכיונים שלהם הנוגעים לפרשה.

 השרה איילת שקד בדיון בכנסת
 

השרה איילת שקד בדיון בכנסת (ערוץ הכנסת )

 

בסיומו של הדיון, שרת המשפטים שקד אמרה כי "פרשת ילדי תימן היא פצע מדמם בחברה הישראלית. מדינת ישראל צריכה להיות 'ספר פתוח' בכל הקשור לפרשה קשה זו". לדבריה, "הכלל הוא שכל חומר בנושא צריך להיחשף. אחרי החלטת הממשלה שהובלנו, יחד עם אנשי משרד המשפטים, השר צחי הנגבי וח"כ נורית קורן והעיתונאית רינה מצליח, על חשיפת חומרי ועדות החקירה, אני דורשת מכל הגופים הרלוונטיים שנותרו לחשוף כל מה שניתן מחומרי החקירה".

בינואר 2016 אישרה הממשלה את חשיפת חומרי ועדת החקירה הממלכתית בעניין פרשת היעלמותם של ילדי תימן בשנות ה-50 וה-60. לאחר התייעצות עם גורמים בכירים במערכת הביטחון בהם ראש השב"כ והמוסד, הוחלט לחשוף את המסמכים הסודיים. בין ההחלטות שהתקבלו, הסרת כל המסמכים שבידי המדינה הנוגעים לפרשה. מדובר בכמה מאות אלפי מסמכים, שהיו אמורים להיות חסויים עד לשנת 2071.