הדמיית תרגיל צק"ח גדעון, דו"צ

הגנה מרחפנים וסייבר: כך נערכת זרוע היבשה למלחמה עם חיזבאללה

צה"ל מתכונן למלחמה הבאה מול הארגון השיעי, ששב מסוריה עם ניסיון קרבי עשיר ואמצעים חדישים הכוללים פצמ"רי ענק ומאות מל"טים תוקפים. "יש התקדמות אדירה ביכולות" • צפו

בזרוע היבשה מיישמים בימים אלה לראשונה באימון באש את תפיסת הקרב המשולב החדשה לכוחות הקרקעיים שיתמרנו במלחמה הבאה, בעיקר בזירה הצפונית. פעולות אלה מתרחשות באימון האוגדתי הנרחב שעורכות יחידות אוגדת החוד הסדירה 36, בהן חטיבת גולני וחטיבת השריון 7, תחת הכותרת "צק"ח גדעון" - צוות קרב חטיבתי, על שם התוכנית הרב-שנתית שצה"ל נמצא בעיצומה.

אלפי לוחמי יבשה מתאמנים ברמת הגולן עם אמצעים חדישים ושיטות לחימה משודרגות שמותאמות לחיזבאללה, כפי שהוא כיום - מהיר יותר, נסתר, רב-זרועי, נייד ויוזם התקפות בעצמו. ארגונו של חסן נסראללה חוזר בימים אלה אט אט ללבנון מהמלחמה בסוריה, כשהוא חבול ומדמם, ללא אלפים מלוחמיו שנהרגו או נפצעו, ועם בעיות פנים לצד צמצום בתקציב התמיכה האיראני השנתי, אך עם ביטחון עצמי מבצעי גבוה וניסיון קרבי עשיר מארבע שנות לחימה במורדים בעיראק ובסוריה, שהקנו לו יכולות צבאיות מתקדמות, כמו תמרון לשטח אויב, ריכוז כוחות גדולים בזמן מהיר והפעלות אש לטובת כוחות קדמיים.

 תרגיל "צק"ח גדעון"
 

תרגיל "צק"ח גדעון" (דובר צה"ל )

 

לאלה ניתן להוסיף אמצעים מתקדמים ומדינתיים שבהם צויד הארגון, שכונה בשנים האחרונות כצבא החזק במזרח התיכרון אחרי צה"ל על ידי בכיר בפיקוד צפון. מדובר בארסנל שלם של אמצעי לחימה: מאמצעים מיוחדים ואיכותיים לראיית לילה ששחקו את היתרון הצה"לי בקרב בחשיכה, דרך מערכות לחימה אלקטרונית ועד למאות רחפנים ומל"טים, בהם תוקפים, פצמ"רים ענקיים הנושאים כחצי טון חומר נפץ ומכונים בורקאן, ורקטות כבדות שעוברות הסבה לדיוק.

מול כל אלה, כוחות צבא היבשה של צה"ל עוברים מתיחת פנים שתיושם בהדרגה בשנים הקרובות בחטיבות סדירות נוספות, תחת תפיסה של לחימה בארבעה ממדים, בהם כאלה שלא היו מוכרים עד כה לחי"רניק מגולני או לשריונר הממוצע: לחימה בתווך התת-קרקעי, ברום הקרוב - בעיקר איום רחפני האויב, בסייבר שבשדה הקרב ובממד הגובה, שיכלול יותר ירי לעבר כוחות צה"ל מגגות או מחלונות של רבי קומות.

"יש התקדמות אדירה ביכולות", אמר הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, בעת ביקורו בתרגיל, "כמה שלא נשקיע בטכנולוגיה, שדה הקרב ימשיך להיות ממלכת אי הוודאות. והכול מבוסס על יכולת של מפקדים ויכולת של לוחמים". לדבריו, "קחו מחוגה, תעשו רדיוס של 1,500 ק"מ ולא תמצאו חטיבה כל כך חזקה, גדוד כל כך חזקה באמצעים שלו".

 מפקד חטיבה 7, אל"מ רומן גופמן בתרגיל "צק"ח גדעון" ברמת הגולן
 

מפקד חטיבה 7, אל"מ רומן גופמן בתרגיל "צק"ח גדעון" ברמת הגולן (דובר צה"ל )

 

מפקד חטיבה 7, אלוף-משנה רומן גופמן, הוסיף: "התרגיל הנוכחי מהווה יישום של התעצמות, התחדשות ולמידה. חלק מהיכולות הוטמעו, חלק מהיכולות הן יכולות מתפתחות עתידיות אבל בהחלט אפשר להגיד שאנחנו רואים צוות קרב חטיבתי משולב שבו פועלים יחד כוחות השיריון של חטיבה 7, כוחות החי"ר של חטיבת גולני, כוחות ההנדסה של גדוד 603 ומרכיבי כוח נוספים בכדי לייצר קטלניות, מהירות, שרידות ולהשיג הישגים בשדה הקרב בצורה הרבה יותר מהירה, תחבולנית וקטלנית". הוא הסביר כי "בראש ובראשונה אנחנו מדברים על קרב משולב שבו טנקים, חי"ר, הנדסה ויכולות אחרות באים לידי ביטוי בנקודה מתואמת ומסונכרנת אחת של התנגשות בין כוחותינו לאויב. לשם אנחנו רוצים להביא יתרון מוחץ ששום דבר לא יכול לעמוד בפניו".

אחד השדרוגים לו תזכה חטיבת היבשה בצה"ל יעסוק בסוגיית התקשוב, שתתפוס נתח עצום במלחמה הבאה. קצינים בכירים בזרוע היבשה הסבירו בשבוע שעבר כי התוכנית היא להביא לכוח קרקעי מתמרן 100 מגה בייט, 100 מגה הרץ ולמרחק רב. "אנחנו רוצים שכל הכוחות במרחב יוכלו לראות את התמונה ששלומי המ"כ רואה כאשר הוא מתקדם בפינת הרחוב בכפר שנכבש", הסביר קצין בכיר בזרוע היבשה.

כמו כן, בנוגע לאויב הנסתר שלא מגיח עד לרגע שבו הוא יורה, צק"ח גדעון יכלול את תפיסת ה"סריג": הטלת רשת בלתי נראית על זירת הלחימה במסגרת פיתוח היכולת לאתר כל דבר שפולט אותות, כמו שיחות טלפון או שימוש במכשיר קשר, זאת באמצעות 24 מטוסי מודיעין יבשתיים. ברגע שאות כזה מזוהה ומיד מפוענח, המערכות מחברות לו נקודת ציון מדויקת, וע"י מערכת "הדק חכם" הוא הופך למטרה לתקיפה תוך שניות או דקות בודדות.

תרגיל "צק"ח גדעון"
 

תרגיל "צק"ח גדעון"(דובר צה"ל)

 

במהלך האימון של אוגדה 36 ירו הכוחות את הפצמ"ר המדויק החדש, בקוטר 122 מ"מ. לוחמי גדוד 13 של גולני ירו את פצצת המרגמה שהוסבה לראשונה למדויקת, עם יכולת שליטה במעופה ורמת דיוק של פגיעה של עד 5 מטרים, ובאופן שיתאים לפגוע בגג של מבנה אויב. בשנה הבאה צפויה הסבה דומה גם לפגזי ארטילריה. "היעד שלנו הוא להסב 50% ממלאי החימושים היבשתיים למדויקים", אמר בכיר בזרוע היבשה.

מענה נוסף שמקבל ביטוי באימונים בצפון של צק"ח גדעון נוגע להגנה על החיילים בזמן התמרון. זאת בהמשך לאירועים כמו אסון כפר גלעדי במלחמת לבנון השנייה ונפילת לוחמי גולני בנגמ"ש בסג'עיה בצוק איתן: כל חטיבה מתמרנת תכלול סוללת הגנה אווירית, נגד איום הפצמ"רים הכבדים והרחפנים המתאבדים, בדומה לסוללות הנ"מ הישנות שהגנו על כוחות מתמרנים של צה"ל, בשנות השישים, השבעים והשמונים, מפני מטוסי קרב של האויב.

ברגע נתון שדה הקרב של גדוד או חטיבה בצה"ל יכלול אפוא עשרות רבות של כלי טיס של כוחות צה"ל, ממסוקי חילוץ ופינוי של חיל האוויר ועד לרחפנים לוגיסטיים, מזל"טי תצפית ועוד. "חילקנו אחריות מסודרת עם חיל האוויר, ולכל חטיבה מתמרנת יהיה שדה תעופה קטן עם יחידת בקרה אווירית, שתנהל את כל מה שמתרחש ברום של עד 1000 רגל", הסבירו בזרוע היבשה, "בין 1,000 ל-3,000 רגל זו תהיה אחריות משותפת לכוחות היבשה והאוויר ומעל 3,000 רגל, באחריות חיל האוויר. הייתה לנו תרגולת של אירוע אמת באימון הזה, מסוק נחת מבלי שיתר הרחפנים והמזל"טים הפריעו לו. דווקא האירועים האחרונים בעזה העניקו מקפצה לתחום הזה, כי כל הרחפנים שטיפלו בהפרות הסדר הם אלה שנשתמש בהם במלחמה הבאה".

 הרמטכ"ל אייזנקוט מבקר בתרגיל "צק"ח גדעון" ברמת הגולן
 

הרמטכ"ל אייזנקוט מבקר בתרגיל "צק"ח גדעון" ברמת הגולן(דובר צה"ל )

 
תרגיל "צק"ח גדעון"
 

תרגיל "צק"ח גדעון"( דובר צה"ל)