רה"מ על דגלי פלסטין בכיכר רבין: "עדות לנחיצותו של חוק הלאום"

נתניהו יצא בפייסבוק נגד הנפת הדגלים בהפגנה נגד החוק בתל אביב, שנערכה בהובלת הנהגת הציבור הערבי. פעילת "עומדים ביחד": "נתניהו מסית ומפלג - נמשיך להיאבק ביחד"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש (שבת) להפגנת המחאה נגד חוק הלאום בתל אביב, שהובלה על ידי הנהגת הציבור הערבי. "אין עדות טובה יותר לנחיצותו של חוק הלאום", כתב נתניהו בפייסבוק, לצד תיעוד מההפגנה שהועבר מתנועת "אם תרצו", שבו נראים דגלי פלסטין. לדברי נתניהו, "אנו נמשיך להניף את דגל ישראל בגאון ולשיר את התקווה בגאווה גדולה". 

גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התייחס להנפת דגלי פלסטין בהפגנה, וטען כי "הערב הוכח פעם נוספת - המאבק שמנהלים חברי הכנסת הערבים הוא לא נגד חוק הלאום, אלא נגד קיומה של מדינת ישראל. צר לי שהם שוב גוררים את הציבור הערבי ישראלי למפגן הסתה מכוער".

יו"ר פורום "דרוזים נגד חוק הלאום", ד"ר אמיר חניפס, שהיה ממארגני הפגנת המחאה של העדה הדרוזית נגד חוק הלאום בשבוע שעבר, טען כי "המאבק הוא על צביונה הדמוקרטי והשוויוני של המדינה, ולא במה לתומכי אויביה". הוא עוד אמר כי "ההתנהגות הפסולה שראינו בכיכר רבין מוכיחה כמה צדקנו כשהחלטנו לצאת למאבק על בסיס עדתי, עם אוהבי ישראל".

 עצרת מחאה נגד חוק הלאום, רחבת מוזיאון תל אביב
 

עצרת מחאה נגד חוק הלאום, רחבת מוזיאון תל אביב (חדשות עשר)

 

אלפי בני אדם השתתפו בעצרת מחאה, תחת הכותרת "יבוטל חוק הלאום - כן לשוויון", ברחבת מוזיאון תל אביב, לאחר צעדה מכיכר רבין. ההפגנה אורגנה על ידי ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, והשתתפו בה נציגי עשרות תנועות וארגוני חברה אזרחית. אלפי המפגינים שהתאספו בכיכר רבין נשאו שלטים, עליהם נכתב בין היתר "לא נסכים לאפליה" ו"שוויון מלא", כמו גם דגלי ישראל ופלסטין.

רולא דאוד, חברת הנהגה בתנועת "עומדים ביחד", הגיבה לדברי ראש הממשלה, וטענה כי "נתניהו ממשיך לעשות את הדבר היחיד שהוא טוב בו: להסית ולפלג". לדבריה, "אפשר להניף דגלי פלסטין, דגלי ישראל, או לא להניף אף דגל. בכל מקרה נמשיך להיאבק ביחד, יהודים וערבים, למען שוויון מלא ולא פחות. לא נעצור עד לביטול החוק הגזעני הזה, שחותר תחת ערכי הדמוקרטיה".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), המשתתף באירוע, אמר כי "האלפים שנהרו לכיכר זועקים את זעקת ההמונים נגד גזענות, נגד הדרה ובעיקר נגד עליונות יהודית. לעולם לא נקבל מדרג של אזרחות ואזרחים. אנחנו נולנדו כאן, ולכן אנחנו בעלי זכויות לא רק בארץ הזאת, אלא על הארץ הזאת". לדבריו, "החוק כולו מדבר על יהודים, חוץ מפעם אחת שהוא מזכיר את הערבים - בהקשר של ביטול השפה הערבית. ההפגנה שולחת מסר של 'לא' גדול לחוק הלאום - אין ספק שהמסר הזה ייקלט גם בדעת הקהל הישראלית, אבל גם מהווה צעד לקראת מהלכים נוספים בקהילה הבין-לאומית". הוא הוסיף: "נמשיך להיאבק. זאת תהיה צעדה ארוכה, בסופה אין לי ספק, יחד ננצח".

יו"ר ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי וחבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה מסר כי "אנחנו מסמנים את נקודת ההתחלה כאן, בדרך האל-חזור עד שיבוטל חוק הלאום". לדבריו, "גבולות המאבק להפלת חוק הלאום אינם גבולות הארץ. יש לנו עניין בתמיכה בין-לאומית ואנחנו נקיש על כל דלת בכל העולם". ברכה הוסיף: "החוק אמנם לא מתייג אותנו, הערבים, כאזרחים סוג א' וגם לא ב' וגם לא ג' וגם לא ת' - הערבים פשוט אינם קיימים לחלוטין ב'חוק יסוד: האפרטהייד'".

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה טען כי המפגינים נושאים "את המסר הכי דמוקרטי והכי ערכי מול חוק הלאום - מדינה דמוקרטית חייבת להיות מדינת כל אזרחיה". 

 הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין
 

הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין(ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל )

 

הסוציולוגית ד"ר מהא כרכבי-סבאח אמרה כי "חוק הלאום הוא הדרת האחר והשונה בדתו. אין מסוכן ממהלכים אלו שמתרחשים בחסותה ותחת עיניה הפקוחה של הדמוקרטיה". לדבריה, "במציאות זו החוק סולל את הדרך אט, אט לחיסול השוויון והחירות לכול, ללא הבדל דת גזע ומין. מסוכנותו של חוק הלאום דורשת את ביטולו. כן לאזרחות שווה - ולא לחוק הלאום".

מאזן גנאיים, יו"ר ועד ראשי הרשויות הערבים, אמר: "אני פונה מפה לראש הממשלה באופן אישי, מה תגיד לאותו רופא ערבי שמחר מטפל בחולה יהודי, מה תגיד למיילדת בנהריה, איך תסתכל לה בעיניים? איך תדבר עם המחנכת או השוטר, האם תגיד להם שהם אזרחים סוג ד'? החוק הזה פוגע בכולנו ערבים ויהודים ואנחנו צריכים לשלב ידיים נגדו".

הסוציולוגית פרופ' אווה אילוז אמרה בנאומה כי "לחיות כאזרח שווה וחופשי פירושו לחיות עם אמון בבני אדם והמוסדות סביבו. שוויון בונה את האדם מבפנים ובחברה מבחוץ. שוויון זה הוגנות, זה צדק, זה קהילה זה אחווה עם הזר והשונה". לדבריה, "מבן גוריון ועד ז'בוטינסקי התעקשו על שוויון - היום ממשלת ישראל ויתרה על השאיפה הזאת. אני מוותרת על הפריווילגיה שניתנה לי כיהודייה. אני לא רוצה אותה".

 הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין
 

הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין(חדשות עשר )

 

"חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי", שעבר בכנסת לפני כחודש, קובע בחוק את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".

מרכז עדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, הגיש עתירה לבג"ץ נגד החוק. עתירת עדאלה הצטרפה לעתירות של הרשימה המשותפת, ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות וועדת המעקב העליונה לענייני ערבים. הדיון בעתירות יתקיים בינואר.