רותם דימנד ואמה, חדשות עשר

מופע שנות ה-70: הסודות והשקרים שהתגלו לאחר 50 שנים

החיים הקשים של אמה, סבה שהלך לעולמו בעקבות התקף לב וסבתה ניצולת השואה: בגיל 26 נתקלה רותם דימנד בסרטים שהוסתרו ממנה במשך שנים - וגילתה פרטים חדשים על משפחתה

במשך 50 שנים הסודות של ורדה דימנד, שנשמרו בסרטים משפחתיים, הוחבאו במגירה קטנה, מחכים לרגע שבו תתקל בהם הבת רותם, פתאום בגיל 26. 

ככל שנמשכה הצפייה בהיסטוריה המשפחתית שנצרבה על סלילי 8 מ"מ והוסתרה במשך עשרות שנים, נעשה ברור יותר ויותר מי הדמות שעיצבה את חייה של ורדה הקטנה. זה לא היה אביה, שהלך לעולמו מהתקף הלב, או הסיפורים ששמעה עליו, אלא מי שדאגה לספר לה אותם, אימא שלה יהודית, ובעיקר מה שבחרה שלא לספר. 

נדמה שרק בעזרת המצלמה יכולה היתה יהודית אלמדון להמחיז לעצמה את חיי זוהר שעליהם חלמה ואליהם ביקשה שוב ושוב לברוח הרחק מהצללים שעוד רדפו אותה מאירופה, עד כדי כך שלרוב העדיפה להתעלם ממציאות חייה, ניצולת שואה, פקידה בעירייה ואם יחידנית.

"היא הייתה יושבת בחדר שלה, לרוב, אז הייתי מרימה את השפורפרת של הטלפון השני ושומעת כיצד היא מרכלת עליי שעות", אמרה ורדה, "לא הרגשתי אהובה. במקרה שבו הייתי באה אליה עם בעיה, היא לא הייתה מנסה לעזור לי לפתור אותה. הייתה מאוד אגואיסטית. חייתי עם דמות ולא עם אמא. היא הייתה אומרת שלא ייצא ממני כלום".   

את הסרטים שמצאה רותם היא ערכה לסרט קצר, במסגרת לימודי קולנוע בסם שפיגל. בחומר הגלם האילם היא שילבה קטעים משיחות שהקליטה עם אמא שלה כחלק מתהליך הנבירה בעבר המשפחתי. ורדה עסקה בעבר בראיית חשבון, והיום היא בעלת עסק לעבודות יד בייצור אישי. הילדה ששמעה מאימא שכלום לא ייצא ממנה, גדלה להיות אם לשלושה, כמו שאימא שלה מעולם לא הייתה מסוגלת להיות.