לאחר ירי צה"ל: "ספינות החופש" שניסו לשבור את המצור שבו לעזה

בתקשורת הפלסטינית דווח כי לפחות שניים מהפעילים במשט, שהתקרב לגבול השטח המותר לדיג, נפצעו מאש הכוחות הישראליים. דובר צה"ל: לא היו נפגעים, המשט לא חצה את הגבול

עשרות פעילים שהשתתפו היום (שבת) במשט "ספינות החופש" ברצועת עזה שבו על עקבותיהם בעקבות ירי אזהרה של צה"ל, בעת שככל הנראה ניסו להגיע לחוף זיקים. על פי דיווחים בכלי התקשורת הפלסטיניים, לפחות שניים מהפעילים נפצעו מהירי, עת התקרב המשט לגבול השטח המותר לדיג. על פי דיווחים לא מאומתים, הפעילים חצו את גבול הדיג.

מדובר צה"ל נמסר כי עשרות כלי שיט השתתפו במשט. עוד נמסר כי "המפגינים השליכו צמיגים בוערים והציתו מצוף ימי". בתגובה לכך, כוח של חיל הים קרא לעבר המשתתפים וירה באוויר ובקרבת הסירות. על פי דובר צה"ל, האירוע הסתיים ללא נפגעים, והמשט לא חצה את הגבול הימי.

 
 
 
המשט מעזה שניסה לפרוץ את הגבול הימי
 

המשט מעזה שניסה לפרוץ את הגבול הימי (חדשות עשר)

 

מוקדם יותר היום, בלון תבערה אותר בסמוך לחדר אוכל ביישוב באשכול, חבלן הגיע וניטרל את חומר התבערה. שריפה פרצה בשמורת ניר עם, ובארבעה מוקדים נוספים. כוחות כיבוי אש ופקחי רשות הטבע השתלטו על הדליקה. באזור הקיבוץ סופה נחת עפיפון תבערה ענק על קו מתח גבוה, והוסר ממנו על ידי עובדי חברת החשמל.

בתוך כך, בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח על הפצצה של צה"ל לעבר קבוצת צעירים ממזרח לבית חאנון. בהמשך, אישר דובר צה"ל כי כלי טיס ישראלי ירה לעבר חוליה ששיגרה בלוני תבערה בצפון רצועת עזה, לעבר שטח ישראל. עוד דווח על ירי נוסף מכלי טיסה לעבר קבוצת צעירים באזור אל-בורייג', במרכז הרצועה.

"לצערנו הרב, בימים אלה, 'חזרה לשגרה' בעוטף עזה, היא חזרה להפרחת בלוני תבערה ושריפות", אמר גדי ירקוני, ראש מועצה אזורית אשכול, בתגובה לנפילת בלון התבערה. "אנחנו לא מוכנים בשום אופן לקבל את האיום כשגרת חיים לגיטימית, כפי שקרה עם ירי הקסאמים לשטחנו. במשך ארבעה חודשים רצופים, עברנו חמישה סבבי מלחמה ו׳הפסקות אש׳ שלאחריהן בלוני הטרור חוזרים. ילדי עוטף עזה זכאים לחיים נורמליים ולבלונים של שמחה, כמו בכל מדינת ישראל ומצפה מהממשלה לשים למציאות המתמשכת הזאת סוף".

"135 ימים של שריפות ובלוני תבערה ונפץ שמתעופפים מעל ראשי התושבים, אינן שיגרה בשום פנים ואופן ואסור להסכים שכך תיראה שיגרת יומם של הישראלים", אמרה ח"כ איילת נחמיאס-ורבין. "גם אם הפתרון המבצעי הוא מורכב, מדובר בממשלה שהותירה את האזרחים להתמודד לבדם עם האיום הזה. לכל הפחות  צריך היה להכריז על העוטף כאזור מוכה אסון כפי שדרשתי מנתניהו כבר לפני 3 חודשים, ולהאיץ את הזרמת המשאבים".

כ-9,000 בני אדם הפגינו אמש בחמישה מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה במסגרת הצעדה שמתקיימת בסימן "חירות וחיים לעזה". מצה"ל נמסר כי המפגינים השליכו בקבוקי תבערה ומטענים, יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת והבעירו צמיגים בסמיכות לגדר. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

כמו כן, נמסר כי זוהה ניסיון חצייה של הגדר והושלך רימון לעבר כוח צה"ל בצפון הרצועה. לא היו נפגעים באירוע. בתגובה, טנק של צה"ל תקף עמדה של ארגון חמאס בצפון הרצועה. בהמשך, הותקפה עמדה נוספת. משרד הבריאות בעזה הודיע כי במהלך ההפגנות נהרגו חובש פלסטיני מזרחית לחאן יונס, גבר בן 55 וגבר בן 40. עוד נמסר כי יותר מ-300 פלסטינים נפצעו בעימותים, כמה עשרות מהם נפגעו מירי של כוחות הביטחון.