ארדואן: "ארה"ב מפנה את גבה אלינו, האיומים נגדנו - טעות"

ברקע המתיחות הגוברת בין אנקרה לוושינגטון, הנשיא הטורקי קרא לאזרחיו: "אם יש לכם דולרים מתחת לכרית - תמירו אותם ללירה טורקית". הוא הבהיר: "נילחם על עצמאותנו"

המתיחות בין ארצות הברית לטורקיה גוברת: נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן תקף היום (שבת) את ארצות הברית ואמר שטעתה "כשניסתה ליישר את טורקיה בעזרת איומים". דבריו של ארדואן נאמרו לאחר שארצות הברית הכפילה את המיסוי על מתכת טורקית, וברקע המשבר ההולך ומחריף בין המדינות לגבי הסגרתו של כומר אמריקני שמואשם בעבירות טרור בטורקיה. 


עוד הוסיף ארדואן כי "אני רוצה להגיד לעם האמריקני, חבל שאתם מעדיפים כומר על פני שותף אסטרטגי בבית נאט"ו. העובדה הזו גרמה לצער רב באנקרה, אבל היא לא תמנע מאיתנו מלבצע צעדים נחוצים. כל הציבור הטורקי מתנגד למדיניות האמריקנית, שחותרת תחת ביטחונה של טורקיה".

 
 
 

בהמשך התייחס ארדואן לצניחה בערכה של הלירה הטורקית, עד לשפל שלא נראה מאז 2001. "אם יש לכם דולרים או יורו מתחת לכרית, תתנו אותם לבנק ותמירו אותם ללירה טורקית", קרא הנשיא לאזרחיו, "ככה נלחם על העצמאות שלנו והעתיד שלנו".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע אתמול על הכפלת מכסי ייבוא פלדה ואלומיניום מטורקיה. ההחלטה על החרפת הסנקציות על טורקיה, התקבלה ברקע היחלשות הלירה המקומית והמתיחות ביחסים בין וושינגטון ואנקרה בתקופה האחרונה. בהודעה נמסר כי המכסה על הפלדה יעלה ב-50% ואילו על האלומיניום יעלה ב-20%.

 נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו
 

המתיחות גוברת. נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו ( רויטרס)

 

בתוך כך, פנה שר המסחר הטורקי לארצות הברית ואמר כי טורקיה מפצירה בטראמפ לחזור לשולחן הדיונים. לדבריו, המשבר יכול וצריך להיפתר בדיאלוג ובשיתוף פעולה. עוד הצהיר כי הכפלת המכסים מנוגדת לכללי ארגון הסחר העולמי (WTO).

המתיחות בין שתי המדינות החלה לתת את אותותיה על הכלכלה הטורקית, לאחר שערכה של הלירה הטורקית צללה ביותר מעשרה אחוזים בהשוואה לדולר האמריקני, כשדולר אחד שווה כשש לירות. כעת, היא נמצאת בשיעור הנמוך אי פעם אל מול המטבע האמריקני.

במדינה האסלאמית מודאגים בנוגע לאפשרות שהמפגש בין נציגים טורקים ואמריקנים, שהתקיים בשמונה באוגוסט, לא יוביל להתאוששות של המטבע.

הפגישה, בה נכחו בכירים טורקים וסגן שר החוץ האמריקני ג'ון סאליבן, התקיימה לאחר שבתחילת אוגוסט הודיעה דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, כי ארה"ב תנקוט בסנקציות נגד שר המשפטים הטורקי, עבדולמיט גול, ושר הפנים הטורקי, סולימאן סוילו. בין היתר, יוקפאו נכסי השניים בארה"ב. זאת, בעקבות חלקם במעצרו של הכומר האמריקני, אנדרו ברונסון, וכיוון ש"מילאו תקפיד בכיר במאסרו".

רג'פ טאיפ ארדואן
 

תקיף מול ארה"ב. רג'פ טאיפ ארדואן (רויטרס)

 

 נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, בעצרת באיסטנבול נגד ישראל

"מעצרו הלא צודק של הכומר והמשך המשפט נגדו על ידי טורקיה הם דברים שפשוט אינם מקובלים", אמר שר האוצר האמריקני, סטיבן מנוצ'ין, "הנשיא טראמפ הבהיר באופן ברור כי ארה"ב מצפה מטורקיה לשחרר את הכומר באופן מיידי". משרד החוץ הטורקי מסר בתגובה כי המדינה תנקוט בפעולת תגמול.

ה"וושינגטון פוסט" דיווח בסוף יולי כי טראמפ ביקש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחת טלפון שנערכה ב-14 ביולי לשחרר אזרחית טורקייה שהייתה עצורה בישראל בחשד לקשרים עם חמאס כחלק מעסקה לשחרור כומר אמריקני שעצור בטורקיה בחשד שלקח חלק בהפיכה הצבאית נגד הממשל בשנת 2016.

לפי הדיווח, יממה אחרי השיחה בין טראמפ לנתניהו האזרחית הטורקייה שוחררה וגורשה לטורקיה. מנגד הכומר האמריקני לא שוחרר אלא רק הועבר למעצר בית. המהלך הטורקי והתמוטטות העסקה גרמו לזעם רב בבית הלבן. פקיד ישראלי בכיר אישר לחדשות עשר את הפרטים. בסוכנות הידיעות "רויטרס" ציטטו פקיד טורקי בכיר שהכחיש את הדיווחים בנושא וטען כי הם "לחלוטין חסרי יסוד".