עפיפון תבערה שנחת בעוטף עזה, אושרי צימר

מתיחות בדרום: עפיפון תבערה ענק נחת בסופה; צה"ל תקף בעזה

עובדי חברת החשמל הסירו את העפיפון מקו מתח גבוה • כוחות הכיבוי השתלטו על דליקה בנגב הצפוני • בלון מעזה נחת ביישוב באשכול • בר לב: "לממשלה אין אסטרטגיה לרצועה"

מתיחות בדרום: בלון תבערה אותר היום (שבת) בסמוך לחדר אוכל ביישוב באשכול, חבלן הגיע וניטרל את חומר התבערה. שריפה פרצה בשמורת ניר עם. כוחות כיבוי אש ופקחי רשות הטבע השתלטו על הדליקה. באזור הקיבוץ סופה נחת עפיפון תבערה ענק על קו מתח גבוה, והוסר ממנו על ידי עובדי חברת החשמל.

בתוך כך, בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח על הפצצה של צה"ל לעבר קבוצת צעירים ממזרח לבית חאנון. בהמשך, אישר דובר צה"ל כי כלי טיס ישראלי ירה לעבר חוליה ששיגרה בלוני תבערה בצפון רצועת עזה, לעבר שטח ישראל. עוד דווח על ירי נוסף מכלי טיסה לעבר קבוצת צעירים באזור אל-בורייג', במרכז הרצועה.

"לצערנו הרב, בימים אלה, ׳חזרה לשגרה׳ בעוטף עזה, היא חזרה להפרחת בלוני תבערה ושריפות", אמר גדי ירקוני, ראש מועצה אזורית אשכול, בתגובה לנפילת בלון התבערה. "אנחנו לא מוכנים בשום אופן לקבל את האיום כשגרת חיים לגיטימית, כפי שקרה עם ירי הקסאמים לשטחנו. במשך ארבעה חודשים רצופים, עברנו חמישה סבבי מלחמה ו׳הפסקות אש׳ שלאחריהן בלוני הטרור חוזרים. ילדי עוטף עזה זכאים לחיים נורמליים ולבלונים של שמחה, כמו בכל מדינת ישראל ומצפה מהממשלה לשים למציאות המתמשכת הזאת סוף".

 שריפה בעקבות בלון תבערה ביער ניר עם
 

שריפה בעקבות בלון תבערה ביער ניר עם( קובי סופר, רשות הטבע והגנים)

 
 
 
 

"135 ימים של שריפות ובלוני תבערה ונפץ שמתעופפים מעל ראשי התושבים, אינן שיגרה בשום פנים ואופן ואסור להסכים שכך תיראה שיגרת יומם של הישראלים", אמרה ח"כ איילת נחמיאס-ורבין. "גם אם הפתרון המבצעי הוא מורכב, מדובר בממשלה שהותירה את האזרחים להתמודד לבדם עם האיום הזה. לכל הפחות  צריך היה להכריז על העוטף כאזור מוכה אסון כפי שדרשתי מנתניהו כבר לפני 3 חודשים, ולהאיץ את הזרמת המשאבים".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנ"צ) אמר בשבתרבות: "כעסתי השבוע כי כאשר באר שבע חטפה והאוקטבות של זעקות הקרב עלו דרמטית. כולנו יודעים שאם תל אביב הייתה חוטפת היינו קוראים להיכנס בהם בכל הכוח. אבל כשהיישובים בעוטף חוטפים קסאמים ופצמ"רים - כולנו כבר רגילים למצב ומשלימים עם זה. מבחינתי אין מצב שיהיה הבדל בין דם לדם ודין העוטף חייב להיות כדין באר שבע ותל אביב".

 בלון תבערה שנחת במועצה האזורית אשכול
 

בלון תבערה שנחת במועצה האזורית אשכול(ביטחון אשכול )

 

ח"כ עמר בר-לב (המחנ"צ) התייחס גם הוא בשבתרבות ביסוד המעלה להסלמה בדרום: "החמאס קובע את כללי המשחק ומרתיע שוב ושוב את ממשלת ישראל הנגררת. לממשלה אין אסטרטגיה לרצועת עזה. בכל כהונתו, לו היה משקיע נתניהו בעזה עשירית ממה שהשקיע בנושא האיראני, ניתן היה בקלות לקדם מהלך בין-לאומי שישפר את החיים ברצועה, גם אם זה אומר לעקוף את אבו מאזן וחמאס, כך שסוף סוף לפלסטינים יהיה בשביל מה לחיות ומה להפסיד, ואולי לשבור את המעגל הזה".

כ-9,000 בני אדם הפגינו אמש בחמישה מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה במסגרת הצעדה שמתקיימת בסימן "חירות וחיים לעזה". מצה"ל נמסר כי המפגינים השליכו בקבוקי תבערה ומטענים, יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת והבעירו צמיגים בסמיכות לגדר. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. כמו כן, נמסר כי זוהה ניסיון חצייה של הגדר והושלך רימון לעבר כוח צה"ל בצפון הרצועה. לא היו נפגעים באירוע. בתגובה, טנק של צה"ל תקף עמדה של ארגון חמאס בצפון הרצועה. בהמשך, הותקפה עמדה נוספת. הפלסטינים דיווחו כי פגז של צה"ל פגע בבית של משפחה פלסטינית ממזרח לאל-בורייג'.

 עפיפון תבערה שנחת בעוטף עזה
 

עפיפון תבערה שנחת בעוטף עזה( אושרי צימר)

 

משרד הבריאות בעזה הודיע כי במהלך ההפגנות נהרגו חובש פלסטיני מזרחית לחאן-יונס, גבר בן  55 וגבר בן 40. עוד נמסר כי מעל שלוש מאות פלסטינים נפצעו בעימותים, כמה עשרות מהם נפגעו מירי של כוחות הביטחון. במקביל, לאור ההסלמה בימים האחרונים נפרסה סוללת כיפת ברזל במרכז הארץ.

מוקדם יותר הודיעו בפיקוד העורף על חזרה מלאה לשגרה, זאת אחרי שקודם לכן הנחו כי על הקייטנות להתקיים במרחבים מוגנים.  גם חוף זיקים נפתח לציבור הרחב; כבר בבוקר הוחלט על חזרה מלאה לשגרה בנתיבות ויישובי מרכז הנגב.

אמש בשעות הערב המאוחרות דווח באל-ג'זירה על הסכמות בין ישראל לחמאס. על פי הדיווח, ההסכם, הושג בתיווך מצרי. על פי גורמים פלסטינים, המודיעין המצרי הזהיר את שני הצדדים כי אם לא יושג הלילה הסכם, הדרך למלחמה בלתי נמנעת ואז לא ניתן יהיה לשלוט בסדר העניינים. מקור דיפלומטי אמר בשעות הערב לחדשות עשר כי "הפסקת האש תיכנס לתוקפה בחצות". עוד הוסיף כי הוא "מקווה שהשעות הקרובות יעברו ללא אירועים מיוחדים".

 מפגינים מבעירים ע]יפון תבערה במהלך ההפגנות ברצועת עזה
 

מפגינים מבעירים עפיפון תבערה במהלך ההפגנות ברצועת עזה( אתר החדשות "פלסטין אלאן")

 

גורם בחמאס אישר את הדברים לסוכנות הידיעות "אל וטניה" ואמר כי "חמאס תשמור לעצמה את הזכות להגיב במקרה של הפרת ההסכם". מנגד, גורם ישראלי בכיר טען כי "הדיווח לא נכון". בכיר ברצועת עזה אמר הבוקר לערוץ "אל-ג'זירה" כי: "הפלגים החליטו להפסיק את ההסלמה אתמול בחצות, והודיעו על כך למתווכים במצרים וקטאר, ולשליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב".