אומרוסה מאניגולט, כתבה ספר ביקורתי על טראמפ, רויטרס

יועצת לשעבר של טראמפ: השתמש בקללות גזעניות פעמים רבות

אומרוסה מאניגולט-ניומן, שפוטרה בשנה שעברה, כתבה ספר בו היא תיארה את נשיא ארה"ב כגזען שהציג סימנים של הידרדרות נפשית. הבית הלבן: "מדובר בעובדת ממורמרת"

אומרוסה מאניגולט-ניומן, עובדת הבית הלבן לשעבר, כתבה ספר שייראה אור בימים הקרובים על עבודתה לצד נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בו היא מתחה ביקורת חריפה על התנהגותו, וטענה כי השתמש בקללות גזעניות פעמים רבות וכי ישנן הקלטות בהן הוא עושה זאת על סט הצילומים של תכנית הריאליטי שהנחה, "המתמחה", אך לא סיפקה לכך הוכחות. יש לציין שמאניגולט-ניומן פוטרה בדצמבר שעבר, ואמינות דבריה מוטלת בספק.

לטענתה, טראמפ אמר את מילת הגנאי Nigger, כינוי גזעני לאפרו-אמריקנים, מספר פעמים. שמועות על כך שנשיא ארה"ב השתמש בשפה גזענית צפו עוד בתקופת הבחירות, אך טרם נשמעו הקלטות שהוכיחו זאת. מאניגולט-ניומן הוסיפה כי ישנם שלושה אנשים ששמעו את ההקלטות וסיפרו לה עליהן, אך הודתה שלא שמעה אותן בעצמה.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ(רויטרס )

 

כמו כן, העובדת לשעבר ציינה בספרה שטראמפ השתמש בקללות גזעניות כלפי בעלה של אחת מיועצותיו הבכירות, קליאן קונוויי, החצי פיליפיני.

מאניגולט-ניומן, שהשתתפה ב"מתמחה", אמרה כי בתחילה לא רצתה להאמין בכך, אך בהמשך השתכנעה. "דחיתי מה שאחרים אמרו עליו כי הם לא הכירו אותו כפי שאני הכרתי", כתבה בספרה. "הייתי צריכה לראות במו עיניי ולשמוע במו אוזניי את הגזענות שלו פעמים רבות, עד שלא יכולתי לשאת זאת יותר".

אומרוסה ציינה כי מקורבים לנשיא ניסו לקנות את שתיקתה. כשעזבה את הבית הלבן, הוצעה לה משכורת של 15,000 דולר בחודש תמורת "תפקיד בכיר" בקמפיין הבחירות של 2020. לטענתה, ההצעה כללה הסכם לפיו היא לא תוכל לספר על חוויותיה. לאחר שסירבה להצעה, טענה כי קיבלה מכתבים מעורכי דינו של הנשיא, המזהירים אותה "לא לדבר על טראמפ".

מאניגולט-ניומן מתארת לאורך הספר תמונה של אדם ש"אוהב קונפליקט, כאוס ובלבול; הוא אוהב לראות אנשים מתווכחים או רבים". לטענתה הוא התנהג בצורה בלתי הולמת כשהיה באתר הנופש שלו בפלורידה, מאר-א-לאגו, כשאשתו מלניה לא לצידו.

כמו כן, כתבה כי טראמפ הציג סימנים של "הידרדרות נפשית שלא ניתן להכחישה" ואמרה שהדפיסה מחקר הקושר בין שתיית דיאט קולה לשיגיון ושבץ ושמה אותו על שולחנו.

בבית הלבן מתחו ביקורת על הספר והמחברת, ותקפו את התקשורת על שסיקרה אותו. "במקום לומר את האמת על כל הטוב שעשו הנשיא טראמפ וממשלו עבור אמריקה, הספר עמוס בשקרים והאשמות שקריות", מסרה בתגובה דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס. "עצוב שעובדת ממורמרת מנסה להרוויח מהמתקפות הכוזבות הללו, וגרוע עוד יותר שהתקשורת נותנת לכך במה".