מטוס קרב בשמי סוריה, רויטרס

דיווח בסוריה: עימות עם "מטרה עויינת" שחדרה לשטח האווירי

לפי הטלוויזיה הסורית, מערך ההגנה האווירי של המדינה התעמת עם הגורם העויין שהתעופף מעל לפרבריה המערביים של הבירה דמשק

  • פורסם ב:
  • 11/08/2018 02:33
  • |
  • כתבים:
  • רויטרס

הטלוויזיה הסורית דיווחה הלילה (שבת) כי מערך ההגנה האווירי של המדינה התעמת עם "מטרה עויינת" שחדרה לשטחה האווירי של סוריה. על פי הדיווח שהעבירה סוכנות הידיעות "סאנא" הגורם האווירי עף מעל לדיר אל-עשאיר שנמצאת בפרבריה המערביים של הבירה דמשק.
 

בתוך כך, סוכנות הידיעות "סאנא" דיווחה בסוף השבוע שעבר כי מערך ההגנה האווירת של צבא אסד השמיד מטרה לא מזוהה במערב הבירה דמשק. על פי דיווחים במדינה, מדובר בא"ש נ"מ שנורתה לעבר מטוסים ישראליים שתקפו באזור. עוד דווח כי ככל הנראה מדובר בכלי טיס בלתי מאויש. אמצעי תקשורת רוסים מסרו כי "מטרה עוינת הופלה באזור מערב דמשק בכיוון הגבול עם לבנון".

מספר ימים לפני כן כלי טיס של צה"ל תקף פעילי טרור חמושים שהתקרבו לגבול בדרום רמת הגולן הסורית - כך נמסר אתמול מדובר צה"ל. שבעה מחבלים נהרגו במהלך התקיפה, שאירעה סמוך לשעה 22:30. לאחר סריקות שבוצעו באזור במהלך הבוקר, אותרו במקום חגורות נפץ וחמישה רובים מסוג קלצ'ניקוב.

 
 
 
 שיגור טיל SS-21 מסוריה
 

שיגור טיל SS-21 מסוריה. ארכיון ( חדשות עשר)

 


 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, הסביר כי התקיפה הייתה במובלעת ישראלית בין "קו אלפא" לגדר הגבול, מבלי שהחוליה חצתה את הגדר. "עקבנו אחריהם לאורך זמן", הבהיר, "הם לא הפתיעו אותנו". לדבריו, "ציר ההליכה שלהם היה לגדר, לא יודעים אם היו בדרך לפיגוע. זו היתה הסרת איום. מי שנרגיש שמהווה איום - נפעל נגדו".

על פי הערכות, מדובר בחוליית מחבלים של דאע"ש שהגיעה למרחק של כ-200 מטרים מהגבול, באזור משולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל. בשל החשש שיפעלו נגד ישראל, עקבו אחריהם מהאוויר ובשלב מסוים כלי טייס ירה לעברם טיל והרג אותם.

בד בבד כלי תקשורת בסוריה דיווחו ביום ראשון האחרון כי ד"ר עזיז אסבר, מנהל מרכז לחקר נשק כימי של משטר אסד, נהרג בפיצוץ שהתרחש בעיירה מסיאף שבאזור חמאה. על פי הדיווחים, אסבר והנהג שלו עלו בנסיעה על מטען צד ונהרגו.

גורמים רשמיים אמרו לסוכנות הידיעות "פרנסה לטינה" כי גורמי ביון ישראלים עשויים להיות מעורבים באירוע. תקיפה שהתרחשה לפני כשנה במכון שניהל אסבר, יוחסה לישראל. אסבר נחשב לאיש צללים בשל קרבתו לנשיא אסד, ולמשימות שעליהן הופקד וביניהן פיתוח טילים מטווח בינוני וקרוב. לתפקידו הנוכחי כמנהל המרכז למחקרים מדעיים, הוא מונה ישירות על ידי אסד. עם זאת האופוזיציה בסוריה הפנתה השבוע אצבע מאשימה לעבר ממשלו של הנשיא בשאר אסד בכל הקשור לחיסולו של אסבר, כך דיווחה רשת "סקיי ניוז" בערבית.