אוניית קרב איראנית במפרץ הפרסי , רויטרס - ארכיון

דיווח: איראן ביצעה ניסוי טילים בליסטיים - לראשונה מאז 2017

גורמים רשמיים בוושינגטון דיווחו כי הניסוי בטילי הפאתח-110 בוצע במסגרת תרגיל ימי במצר הורמוז בשבוע שעבר. האמריקנים סבורים כי מדובר בתגובה מתריסה להטלת הסנקציות

גורמים רשמיים בארצות הברית דיווחו הלילה (שבת) כי לראשונה בשנת 2018 איראן ביצעה ניסוי ירי של טילים בליסטיים. הניסוי התבצע במצר הורמוז בשבוע שעבר וכלל ירי של טילים נגד ספינות במהלך תרגיל ימי. בוושינגטון סבורים כי מטרת המהלך היא להעביר מסר מתריס בעקבות הסנקציות האמריקניות כלפי איראן.
 

ניסוי טילי הפאתח-110, טילים בליסטיים קצרי טווח, נערך כאמור במסגרת תרגיל ימי, על ידי משמרות המהפכה האיראניים והשתתפו בו למעלה מ-50 סירות קרב קטנות. האמריקנים מדווחים כי הטקטיקות שהציגו האיראנים במסגרת התרגיל יכולות באופן פוטנציאלי לחסום את הנתיב הימי החשוב שדרכו מועברים 30 אחוזים ממוצרי הנפט בעולם מדי שנה.
 

למרות שצבא ארצות הברית הכיר באופן פומבי בפעילות הימית של איראן באזור, ניסוי הטילים, שאותר על-ידי לווייני ריגול אמריקניים, לא דווח קודם לכן. לפי הדיווחים, הטילים עפו למרחק של יותר מ-160 ק"מ מעל למצר הורמוז לעבר אתר ניסוי מדברי. "שיגור מחוף לחוף" – כפי שהגדיר זאת בכיר אמריקני.

 
 
 
 
 טילי פאתח 110 איראניים
 

טילי פאתח 110 איראניים(רויטרס )

 


 

למרות שהניסוי התבצע על רקע המתיחות בין המדינות, בוושינגטון לא ציינו כי מדובר בשיגור חריג או לא בטיחותי במסגרת תרגיל ימי. יתרה מכך, הוצאתו לפועל של התרגיל התרחשה כפי הנראה בתוך שטח המים הטריטריאליים של המדינה המוסלמית.
 

בתוך כך, שר החוץ האיראני מוחמד זריף תקף ביום רביעי בריאיון ל-IRNA את ארצות הברית, בעקבות הסנקציות שהוטלו על מדינתו. לטענתו, "מדיניות החוץ של איראן בשנים האחרונות הובילה את ארה"ב למבוי סתום בקשרים הבין-לאומיים". הוא הוסיף כי ארצות הברית לא תצליח למנוע מאיראן לייצא נפט, והבהיר: "אם האמריקנים רוצים להמשיך עם הרעיון הפשטני והבלתי אפשרי הזה, שידעו שיש לכך השלכות. הם לא יכולים לחשוב שאיראן לא תייצא נפט - ואחרות כן".
 

עוד הוסיף זריף כי "החבילה שהציעו האירופים כוללת המשך הקשרים הפיננסיים עם איראן ושימור ייצוא הנפט האיראני ברמה הנוכחית. המגעים לשמירה על הסכם הגרעין מתקדמים והאיחוד האירופי פועל עם גורמים רבים ברחבי העולם בעניין זה". לדבריו, האירופים פנו למדינות בעולם בבקשה שימשיכו ברכישת נפט איראני. "הצעדים המדוברים גרמו לבידודה של ארצות הברית", טען שר החוץ האיראני.
 

 מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן
 

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן(רויטרס )

 


 

פדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי, התייחסה לסנקציות החדשות שהטילה וושינגטון על טהראן ואמרה כי על האירופאים להחליט בעצמם מי יהיו שותפי המסחר שלהם. לדבריה, האיחוד האירופי מעודד יזמים להגדיל את היקף המסחר עם איראן.
 

"אנו עושים כמיטב יכולתנו לשמור על איראן בהסכם הגרעין ולגרום לה להרוויח מההטבות הכלכליות שהוא מביא לתושבי איראן בגלל שאנחנו מאמינים שזה מועיל לאינטרס הביטחוני של כל העולם - לא רק שלנו", אמרה מוגריני בעת מפגש עם עיתונאים בניו זילנד, "אם יש הסכם בין-לאומי שנוגע לפירוק נשק גרעיני שעובד, יש לטפחו". לדברי מוגריני, הסחר בין איראן והאיחוד האירופי הוא רכיב חיוני בזכות האיראנים לרווח כלכלי לאחר שמילאו אחרי המחויבויות הגרעיניות השונות".
 

התבטאויותיה של מוגריני מגיעות זמן קצר לאחר שהסנקציות החדשות נכנסו לתוקפן. בעת החתימה על הסנקציות, אמר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי "למרות הטלת הסנקציות מחדש, אני פתוח להגיע להסכם חדש וכולל עם איראן שיעסוק בכל הפעולות השליליות שלה". לדבריו, "ארה"ב מחויבת לאכוף את כל הסנקציות, ותעבוד בצמוד למדינות אחרות שמקיימות קשרים עסקיים עם איראן בכדי להבטיח שיתוף פעולה מוחלט. יחידים או גופים שלא יפסיקו פעילותיהם באיראן יסבלו מהשלכות חמורות".
 

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני
 

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני(רויטרס )

 

הסנקציות שנכנסו לתוקפן ביום שלישי האחרון מוטלות על סחר מול איראן בזהב ובמתכות יקרות נוספות. נוסף על כך, יחולו עיצומים על מכירת פחם, ברזל ואלומיניום לחברות ולעסקים איראניים. איראן לא תוכל לרכוש כסף אמריקני וגם הסחר בתעשיית הרכב והתעופה יוגבל. כמו כן, הממשל האמריקני לא יאפשר לייבא שטיחים מאיראן לארה"ב.
 

מדובר בגל ראשון בלבד של סנקציות. הגל השני, והמשמעותי יותר, ייכנס לתוקפו בחודש נובמבר ויכלול סנקציות גדולות בתחום הבנקאות והאנרגיה. נוסף על כך, יחולו הגבלות על תעשיית הנפט, אחת התעשיות החזקות במדינה. הסנקציות היו קיימות בעבר, אך הופסקו עם חתימת הסכם הגרעין לפני כשלוש שנים.