רוג'ום אל הירי, מעגל האבנים שברמת הגולן, חדשות עשר

"עתיק יותר מהפירמידות": התעלומה סביב גל האבנים ברמת הגולן

האתר הארכיאולוגי "רוג'ום אל-הירי" נבנה לפני 6,000 שנה, אך החוקרים וההיסטריונים לא יודעים מי הקים אותו ומה המטרה שעמדה לנגד עיניו. "כנראה שזה הקסם של המקום הזה"

במרכז רמת הגולן מסתתר לו "רוג'ום אל-הירי", אתר ארכיאולוגי נדיר, שטומן בחובו תעלומה: מי הוביל את האבנים הגדולות שמסודרות במעגל? ומה המטרה שעמדה לנגד עיניו? ד"ר דרור בן יוסף, ארכיאולוג מרשות הטבע והגנים, אמר: "יכול להיות שהקסם של המקום הזה הוא דווקא העובדה שאנחנו לא יודעים עליו כמעט כלום".

האתר, שפירוש שמו בעברית "גלגל רפאים", מורכב מארבעה מעגלים מדויקים של סלעי בזלת שבמרכזם תל. המקום נבנה לפני 6,000 שנה, עתיק ככל הנראה יותר מהפירמידות שבמצרים. בן יוסף הסביר כי "קוטרו של המעגל החיצוני הוא 150 מטרים, ובסך הכל השתמשו בכחמישים אלף טון של אבנים". עוד הוסיף כי "למרות שהמבנה נראה רעוע הוא שרד את כל רעידות האדמה שאירעו".

 רוג'ום אל הירי, מעגל האבנים שברמת הגולן
 

רוג'ום אל הירי, מעגל האבנים שברמת הגולן (חדשות עשר)

 

בכל שנה, ב-21 ביוני, היום הארוך ביותר, קרני השמש חודרות לחדר תת קרקעי הקיים במבנה העתיק ומאירות את הפתח, בדיוק כפי שקורה באותו היום בסטונהנג' שבבריטניה מול מעגל האבנים המפורסם בעולם. יוני דולב, רבש"צ מושב יונתן הסמוך לאתר, סיפר: "יש למקום הזה עוצמה. אי אפשר לבנות דבר כזה, אלא אם אתה מטורף לדבר". עוד הוסיף כי "המקום יכול להיות אטרקציה תיירותית, לכן חייבים להוסיף שלטים כדי שאנשים ידעו על המקום ויוכלו להגיע לשם עם רכבם".

מרבית החוקרים מניחים שבני אדם הם שטרחו ובנו את המעגלים וכי לתושבי הישוב הגדול שהיה באותה תקופה בגולן לקח 25 שנים לבנות את מה שככל הנראה שימש כמקדש. תיאוריה נוספת סוברת כי הגלגל היה לוח שנה ענקי לחישוב עונות השנה, אך עד החפירות הארכיאולוגיות לא גילו דבר והתעלומה נמשכת.