נועה חליוה, מדריכת צנחנים , חדשות עשר

הדרת הנשים בצה"ל: כך נראים שני צבאות לעם אחד

מצד אחד, הצבא פותח תפקידים נוספים עבור נשים ומתגאה בהישגיהן. מצד שני, הוא גם רוצה את החרדים ואת בני הציונות הדתית. סיכום השבוע המוזר שעבר על לובשי המדים

כל בעיות החברה הישראלית מתנפצות על צה"ל 2018 - שמצד אחד רוצה עוד נשים ופותח תפקידים ומצד שני, רוצה גם את החרדים ואת בני הציונות הדתית. השבוע, צה"ל שידר מסרים סותרים לפיהם לכאורה יש במדינה שני צבאות.

צבא אחד מתגאה בנשים, פותח תפקידים נוספים עבורן ומעניק תעודת הערכה למפקדת סוללת טילי הפטריוט שהפילה את מטוס הסוחוי הסורי ברמת הגולן. באותו הצבא, אגב, גם מתגאים במינויה של סגן אלוף ג', מפקדת הטייסת הראשונה בתולדות חיל האוויר הישראלי, לפיקוד טייסת מטוסי המודיעין, מטוסי הנחשון.

 
 

בצבא השני, הרבה פחות טוב להיות אישה. השבוע נחשף, בגלל ציוץ אחד של אם, ששלושים חיילים הפנו את ראשם ממדריכת צניחה כיוון שלא הסכימו שמדריכה אישה תדריך אותם.

 נועה חליוה יחד עם הוריה, שירה מרגלית והאלוף אהרון חליוה
 

נועה חליוה יחד עם הוריה, שירה מרגלית והאלוף אהרון חליוה(חדשות עשר )

 

בתחילה, דובר צה"ל גינה את התנהלות החיילים אך כעבור כמה שעות, איגוד ישיבות ההסדר טען שמפקדם של החיילים אישר להם לסובב את הראש. "הכפישו לנו את החיים, לא הסתובבנו, שאלו מי מפריע לו שהמדריכה מדגימה. אז ה'בני"שים' הרימו את היד. מפקד המחלקה אמר: 'כל מי שמפריע לו, שיעמוד בשלושת עם הגב למדגימה'. הוא אמר לנו לעשות את זה. זה לא שרצינו. הוא כאילו חייב אותנו לעשות את זה", סיפר טירון מקבוצת בני הישיבות שנכח בהדרכה.

כיצד ייראה העתיד? בצל ההתנגשות בין "שני הצבאות", ראש אגף כוח אדם בצה"ל, אלוף מוטי אלמוז, יחד עם יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תת-אלוף שרון ניר, נפגש השבוע עם נציגות שדולת הנשים. לדבריהן, אלמוז אמר להן שמקרי ההדרה והפגיעה בנשים בצה"ל הם בעיה פיקודית חמורה ושצה"ל יטפל בה באופן מערכתי.