המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל, חדשות עשר

המרוץ לרמטכ"לות: המינוי הטבעי, האלוף שהסתבך והפרויקטור

שר הביטחון ליברמן נפגש השבוע עם ארבעת המועמדים לתפקיד הבכיר ביותר בצה"ל. נקודת המפתח בדרך לכהונה היא מי יתקבל בצורה הטבעית ביותר

מינוי הרמטכ"ל הוא גולת הכותרת מבחינת המינויים של כל שר ביטחון, בוודאי של אביגדור ליברמן. השבוע, לאחר שנפגש כבר עם ראשי הממשלות בעבר, עם שרי הביטחון ועם הרמטכ"לים בעבר, נפגש שר הביטחון ליברמן גם עם ארבעת המועמדים עצמם, האלופים אביב כוכבי, יאיר גולן, אייל זמיר וניצן אלון. ליברמן שמע מהמועמדים על ההשקפות שלהם בנוגע לאתגרי צה"ל וכיצד הם מתכננים להתאים את הצבא הישראלי לאתגרי העתיד.

הרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף גדי איזנקוט, צפוי לסיים את הקדנציה ב-31 בדצמבר, לאחר ארבע שנים מרשימות ושורה של אירועים, גם ערכיים וגם הרבה מאוד לוחמה מתחת לסף הרעש.

 המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל
 

המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל( חדשות עשר)

 

המינוי הנחשב לטבעי ביותר הוא סגן הרמטכ"ל הנוכחי, האלוף כוכבי, מי שהוכרז כרמטכ"ל פוטנציאלי כבר כשהיה מפקד חטיבת הצנחנים במבצע "חומת מגן" בעשור שעבר. "יש פה קצין מעולה, עשה את העבודה שלו, את תפקידי הפיקוד שלו לאורך כל השנים בצורה מרשימה ויוצאת מן הכלל", מעיד עליו ח"כ שטרן.

מועמד נוסף הוא סגן הרמטכ"ל שקדם לכוכבי, האלוף גולן. לפני כשנתיים, בערב יום השואה, הסתבך גולן כשאמר "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80, 90 שנה ומציאת עדות להם כאן בקרבנו היום, ב-2016". האלוף גולן נחשב למועמד לכאורה. אם ליברמן ימנה אותו לרמטכ"ל זו תהיה הפתעה גדולה, למרות שגולן נחשב לקצין מצוין, התקפי ודעתן.

עוד במרוץ - האלוף אלון, לשעבר מפקד סיירת מטכ"ל והיום פרויקטור מיוחד לנושא האיראני. לאלון, אלוף מבריק לכל הדעות, יש שתי בעיות עיקריות, האחת - הוא לא כיהן כמפקד חטיבה סדירה, אוגדה סדירה או באיזשהו תפקיד בפיקוד דרום או פיקוד צפון. השנייה - חלק מחוגי הימין, הימין הקיצוני והמתנחלים תייגו אותו כשמאלן בעת ששימש כאלוף פיקוד מרכז.

המועמד הרביעי שנחשב לכאורה כמועמד הוא אלוף פיקוד דרום לשעבר, האלוף זמיר - שריונר שהיה המזכיר הצבאי לראש הממשלה נתניהו וזוכה לחיבת נתניהו וליברמן.

בשיחות סגורות, ליברמן אומר כי הוא מחפש רמטכ"ל שיוכל להנהיג את הצבא במלחמה, יאמר את האמת לדרג המדיני, יקבל ביקורת ולא יעסוק ביח"צנות. המועמד האידאלי גם יהיה מסוגל להוביל רפורמות בצה"ל וזו אולי נקודת המפתח - מי יתקבל בצורה הטבעית ביותר בצה"ל ואיזה מינוי לא יגרום לזעזועים בצבא.