ראשי רשויות בעוטף: "נצטרך להגיע למבצע, הפסקת האש – טעות"

ראש עיריית שדרות הביע פסימיות מהרגיעה שנכנסה לתוקפה בחצות. "המלחמה לסירוגין – לא בריאה". ראש מועצת אשכול: "הגענו לנקודת קיצון". במקביל נפתח חוף זיקים לרחצה

ההסלמה בדרום: כ-12 שעות חלפו מאז כניסתה של הפסקת האש לתוקף, ובדרום חוששים כי השקט יופר, בדומה לסבבי ההסלמה בחודשים האחרונים. ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, אמר כי "למרות שהוא מבין את הרצון להגיע למשא ומתן – הפסקת האש היא טעות". "נצטרך להגיע למבצע, למגר את הטרור הזה. המלחמה לסירוגין לא בריאה לנו ולא בריאה למדינת ישראל", הוסיף.

גם ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, הגיב גם הוא לדיווחים על הפסקת אש. "מציאות מתמשכת של ארבעה חודשים של מתיחות ביטחונית הגיעה אתמול לנקודת קיצון", טען, "עברנו יממה של מטחי ירי כבדים ליישובינו וביטול פעילויות חינוך ואירועי תרבות וקהילה. בשעות האחרונות יש שקט ואנו מקווים שהמתיחות האחרונה הייתה בגדר ׳עליה לצורך ירידה׳ שלאחריה יגיע הסדר שיבטיח שקט ארוך טווח".

 
 
 
ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, באולפן חדשות עשר
 

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי (חדשות עשר )

 

עוד הוסיף: "אירועי החודשים האחרונים והמעברים החדים משגרה לחירום משפיעים משמעותית על תושבי עוטף עזה. אנו מצפים מהממשלה שכל הסדר רגיעה מדיני כלכלי שמתגבש עם רצועת עזה יכלול גם הסדר כלכלי והשקעה משמעותית ביישובי העוטף. השקעה שתאפשר לנו את המשך הפיתוח ואת חיזוק ההתיישבות לצד הגבול".

"אף אחד לא עידכן אותנו על הפסקת האש", תקף תמיר עידאן, ראש מועצת רמת נגב, "אין רתיעה, חמאס קובע מתי תתחיל לחימה ומתי תסתיים. המשך טרור העפיפונים הוא הפסקת אש? רקטה אחת ביום זה בסדר? מצפים למבצע צבאי שיכריע את חמאס, או להסדר מקיף וארוך טווח שיכלול את כל סוגי הטרור".

מוקדם יותר עדכנו בפיקוד העורף את ההנחיות לתושבי העוטף. על פי ההנחיות החדשות, המקלות יותר, הקייטנות בעוטף ישובו לפעילות, אם כי במרחבים המוגנים בלבד. בנוסף מעתה תתאפשר תנועת רכבות בקו אשקלון שדרות, וגם חוף זיקים נפתח לציבור הרחב. בנתיבות ויישובי מרכז הנגב הוחלט על חזרה מלאה לשגרה. 

אמש בשעות הערב המאוחרות דווח באל ג'אזירה על הסכמות בין ישראל לחמאס. על פי הדיווח, ההסכם, הושג בתיווך מצרי. על פי גורמים פלסטינים, המודיעין המצרי הזהיר את שני הצדדים כי אם לא יושג הלילה הסכם, הדרך למלחמה בלתי נמנעת ואז לא ניתן יהיה לשלוט בסדר העניינים. מקור דיפלומטי אמר בשעות הערב לחדשות עשר כי "הפסקת האש תיכנס לתוקפה בחצות". עוד הוסיף כי הוא "מקווה שהשעות הקרובות יעברו ללא אירועים מיוחדים".

הנזקים בשדרות בעקבות ירי הרקטות מעזה
 

"הפסקת האש היא טעות". זירת נפילת רקטה בשדרות(רויטרס )

 

גורם בחמאס אישר את הדברים לסוכנות הידיעות "אל וטניה" ואמר כי "חמאס תשמור לעצמה את הזכות להגיב במקרה של הפרת ההסכם". מנגד, גורם ישראלי בכיר טען כי "הדיווח לא נכון". כיר ברצות עזה אמר הבוקר לערוץ "אל-ג'זירה" כי: "הפלגים החליטו להפסיק את ההסלמה אתמול בחצות, והודיעו על כך למתווכים במצרים וקטאר, ולשליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדאנוב". 

תום ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שארכה כארבע שעות, הודיעה לשכת ראש הממשלה כי הקבינט הנחה את צה"ל להמשיך לפעול בעוצמה נגד גורמי הטרור. חברי הקבינט המדיני-ביטחוני היו מכונסים בבסיס הקריה בתל אביב, על מנת לדון באירועי היממה האחרונה בדרום. פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי "ישיבת הקבינט נדחתה בשעתיים על מנת להעניק זמן נוסף למאמצי ההרגעה המצריים". נוסף לכך, פקיד בכיר אמר אמש: "משעות הבוקר קיבלנו מסרים מחמאס באמצעות מצרים ושליח האו"ם מלאדנוב לפיהם הארגון רוצה הפסקת אש. למרות זאת פעילות צה"ל נמשכה לאורך כל היום והקבינט הורה לצבא להמשיך לפעול נגד גורמי הטרור בעזה".

במקביל לכינוס הקבינט, נשמעו במועצות האזוריות אשכול, חוף אשקלון ושער הנגב אזעקות צבע אדום ותושבי האזור דיווחו על מטח רקטות ופצצות מרגמה. שתי נפילות אותרו בשטחים פתוחים בשער הנגב. כמו כן, גורם בחמאס מסר לסוכנות הידיעות "אל וטניה" כי מתקיימים דיונים מתקדמים מאוד בקהיר, בירת מצרים, במטרה להחזיר את המצב לקדמותו תחת הכותרת "שקט ייענה בשקט". עוד נמסר מאותו גורם כי הפלגים הפלסטינים משתפים פעולה בצורה משמעותית עם המצרים.