מחקרים באמריקה: הנוער הלהט"בי בסיכון גבוה יותר להיכנס להריון

ד"ר גבע שנקמן לכברג הציג את הגורמים לנתונים המפתיעים, וטען: "אם החברה תהיה יותר מקבלת, ופחות ילדים יזרקו מהבית - יהיו גם פחות הריונות לא מתוכננים"

בדיקות סטטיסטיות במדינות שונות בארצות הברית ובקנדה, שבדקו הריונות של קטינים, העלו תוצאות מפתיעות ויוצאות דופן. התברר שסיכוייהן של בנות נוער שמגדירות עצמן לסביות להיכנס להיריון גבוה בהרבה מהסיכוי של בנות נוער סטרייטיות,  וכך גם לגבי אחריותם של בני נוער הומואים להריונות של קטינות.

ד"ר גבע שנקמן לכברג, פסיכולוג קליני מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, טוען שהסתכלות מפוקחת על הנתונים תהפוך אותם לפחות מנוגדי אינטואיציה ממה שנראה תחילה: "זו אוכלוסיית מיעוט שנמצאת תחת לחץ של אפלייה ודעות קדומות", אמר לכברג, והוסיף: "ממצאים מראים באופן עקבי שהאוכלוסיה הזאת חשופה לפגיעות מיניות, ופעמים רבות מדובר בהריונות בלתי רצויים. הרבה מהבנות האלה נזרקו או ברחו מביתן בגלל חוסר קבלה, וברחוב הן חשופות לשימוש בסמים ולפגיעה מינית".

 חברי הקהילה הגאה צועדים באיסטנבול
 

חברי הקהילה הגאה צועדים באיסטנבול (רויטרס)

 

"הסבר אחר קשור בחינוך מיני, שכן הורים רבים לא מדברים על נושא זה עם בנות לסביות, מתוך פחד לגשת לנושא טעון, וגם בתוך מערכת החינוך יש פחות תוכניות ספציפיות לנערות לסביות והרבה פעמים הן לא מקבלות את האינפורמציה כמו שצריך", אמר לכברג.

"לגבי בנים, ההסבר בעיקר נשען על לחץ מיעוטים, מכיוון שמדובר באוכלוסיה שנמצאת תחת סטיגמה נוצרת פגיעות שגוררת קיום יחסי מין לא מוגנים, שימוש בחומרים אסורים, ולעיתים לחץ הסטיגמה גם מוביל נערים צעירים לרצות להוכיח אחרת, ולעסוק דווקא במין הטרוסקסואלי". מבחינת דוקטור לכברג, על אף שמדובר בסוגייה מורכבת, הפיתרון עשוי להיות פשוט: "כל המחקרים מסכימים שאם החברה תהיה יותר מקבלת ויותר מכילה, ופחות ילדים יזרקו מהבית – יהיו גם פחות הריונות לא מתוכננים".