דוח משמיים: המשטרה החלה לאכוף עבירות תנועה באמצעות רחפנים

כלי הטיס יעילים בעיקר נגד נהיגה פרועה ובריונות בכביש, ויתכן כי בעתיד אף יוכלו לתעד נהגים המבצעים שימוש בטלפון הנייד. האם נמצא תחליף למצלמות המהירות שהוקפאו?

אגף התנועה במשטרת ישראל החל לאחרונה להשתמש ברחפנים המצלמים את משתמשי הדרך מגובה של כמאה מטרים, ומהווים כלי אכיפה יעיל במיוחד בעיקר נגד עבירות כמו עקיפות מסוכנות, נהיגה פרועה, חציית קווי הפרדה ובריונות בכביש. המצלמות המותקנות כיום על כלי הטיס הזעירים של המשטרה לא מאפשרות לה להתחקות אחר נהגים שמשתמשים בטלפון הנייד, אך בהחלט ייתכן שבעתיד ישודרגו ויהפכו יעילות גם במאבק לפיקוח על ביצוע העבירה המסוכנת הזו.

מערך הרחפנים של המשטרה נכנס לפעולה במהלך החודש האחרון לאחר תקופת ניסיון של כחודשיים, וזאת על רקע הקפאת השימוש במצלמות המהירות, ששימשו ככלי יעיל לאכיפת עבירות תנועה במשך שנים. כעת, ינסו במשטרת התנועה לחדש את הרתעת הנהגים מפני ראיות מצולמות לביצוע עבירות תנועה, שיתועדו מן השמיים באופן חשאי, ולא באמצעות המצלמות הסטטיות.

צילום הכביש על ידי הרחפנים החדשים
 

צילום הדרך על ידי הרחפנים החדשים (משטרת התנועה)

 

לפני כחודשיים וחצי דווח כי בעקבות תלונות של אזרחים ובתי משפט על חוסר דיוק בדוחות, שגרמו לתשלומים של סכומים לא נכונים, נבדקת רמת האמינות של מצלמות המהירות - ועד לסיום הבדיקה לא יימסרו דוחות. כמה שבועות לאחר מכן הורה בית המשפט לתעבורה בפתח תקווה על מחיקת מספר כתבי אישום נגד נהג שנסע במהירות מופרזת, ולבסוף, לפני כחודש וחצי דווח בחדשות עשר כי הטכניון עידכן את אגף התנועה במשטרה כי הבדיקות שערך לגבי אמינות מצלמות המהירות, שהובילו להקפאת השימוש בהן, נעשו בשיטה לא נכונה, מה שהביא להחלטה על קיום בדיקות חדשות.