"כבוד למדינה": המסע של לונה בדרך לתואר אלופת אירופה

האצנית לונה צ'מטאי, שהגיעה לישראל מקניה, הצליחה לגבור על הבירוקרטיה, לקבל אזרחות כחולה ולזכות במדליית הזהב. "אני כל כך נלהבת ומאושרת", סיפרה לאחר הגשמת החלום

האצנית לונה צ'מטאי נלחמה במשך שנים בבירוקרטיה הישראלית כדי לקבל אזרחות ולייצג את המדינה על מסלול הריצה, אתמול (רביעי) היא הגשימה את חלומה אחרי שזכתה במדליית הזהב והוכתרה כאלופת אירופה בתחרות ל-10,000 מטרים שנערכה בברלין, בירת גרמניה. "אני לא יודעת איך לומר את זה. אני מרגישה כל כך נלהבת ומאושרת", אמרה צ'מטאי לאחר הזכייה, "זה כבוד למדינה שלי, למאמן שלי למשפחה שלי ולבן הקטן שלי רוי שיכול להגיד עכשיו 'אמא אלופת אירופה'".

צ'מטאי, שהגיעה לישראל לפני עשור כאם הבית בביתו של קונסול קניה, יצאה לרוץ באחד הימים בפארק העירוני בהרצליה וצדה את עיני האתלטים שהתאמנו במקום ודחפו אותה לעסוק בספורט, שם גם הכירה את בן זוגה, דן ספלטר. כשהייתי צריכה לחזור לקניה, בחרה להישאר בישראל, לפתוח בקריירה ספורטיבית ולהינשא לדן.

 לונה צ'מטאי לאחר הזכייה באליפות אירופה
 

לונה צ'מטאי לאחר הזכייה באליפות אירופה (איגוד האתלטיקה הישראלי)

 

ספלטר, שהפך ברבות הימים גם למאמנה של צ'מטאי, אמר לאחר הזכייה המרגשת כי "הצלחתי לדמיין את זה במהלך ההכנות הרבות שעשינו לקראת האליפות. חשבתי שיש לה סיכויים די טובים, אבל כמובן שאתה מקווה שהכל יתחבר ביום התחרות ולשמחתנו זה אכן קרה".

מדובר בהישג שיא לאתלטית ישראלית, וזו הפעם הראשונה שספורטאית בעלת אזרחות כחולה מגיעה להישג כזה במעמד דומה. זו בסך הכול המדליה החמישית בהיסטוריה של ישראל באליפות אירופה באתלטיקה ומדליית הזהב השלישית. זאת, לאחר שהקופץ במוט אלכס אברבוך הצליח לעשות זאת בעבר פעמיים .

בעקבות הזכייה תקבל צ'מטאי מענק מיוחד של 40 אלף שקלים מהקרן המשותפת לוועד האולימפי בישראל, משרד התרבות והספורט והמועצה להסדר ההימורים בספורט, כאשר מאמנה ובעלה, דן ספלטר, יקבל מחצית מהסכום.