המורה שצילמה האזעקה בשדרות: "לא היה מקום במיגוניות לכולם"

דליה הראל, מורה לחינוך מיוחד, ששהתה בפארק בשדרות בעת אזעקת צבע אדום, הוציאה את הטלפון ותיעדה את ההמולה: "בחוץ עמדו אנשים והתפללו"

בילוי של הורים עם ילדיהם בפארק בשדרות נקטע אתמול (רביעי) בעקבות אזעקת צבע אדום. דליה הראל, מורה לחינוך מיוחד שתיעדה את דקות האזעקה, סיפרה על ההמולה שפרצה בפארק: "נשמע צבע אדום, הייתה היסטריה מטורפת. יש שם מזרקה ונורא חששתי שילדים יפלו בדרך למרחב המוגן, כי האזור מאוד חלק. ילדים רצו לכל עבר וחיפשו את האמהות שלהם, וניסו להיכנס למיגוניות". לדבריה, ישנן באזור מספר מיגוניות קטנות שלא מסוגלות להכיל את כל מי ששהה בפארק באותה שעה, ולא כולם הצליחו לתפוס מחסה: "מי שהצליח להיכנס הציל את עצמו, אבל מחוץ למיגוניות עמדו אנשים שנצמדו למבנה, כיסו את הראש בידיים והתפללו".

בסרטון ניתן לשמוע את הראל מחפשת את בנה הצעיר, נועם, אותו איבדה במהלך האזעקה. "תוך כדי הצילומים חיפשתי את הבן שלי, וניסיתי להרגיע את האנשים סביבי. לא הצלחתי למצוא את נועם, אבל הייתי חדורת אמונה שהוא ילד חזק ובטוח יסתדר. אם לא יצליח להיכנס למיגונית הוא ידע לשמור על עצמו בחוץ כמו שלימדנו אותו".

הראל עצמה נותרה מחוץ למרחב המוגן, ובחרה להדליק את המצלמה ולתעד את המציאות בה חיים תושבי עוטף עזה. "אמרתי לעצמי שזה מטורף, זה לא באמת קורה", אמרה. "במצבים כאלה יש לאדם שלוש אופציות להתמודדות: לברוח, לקפוא או להילחם, ואני בחרתי באפשרות של להילחם באמצעות המצלמה. זאת הייתה המלחמה הפרטית שלי".

 
 
 
 דיון הערכת המצב בראשות רה"מ ושר הביטחון
 

דיון הערכת המצב בראשות רה"מ ושר הביטחון (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

הערב התכנסו חברי הקבינט המדיני-ביטחוני בבסיס הקריה בתל אביב, על מנת לדון באירועי היממה האחרונה בדרום. מוקדם יותר כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ וראש המל"ל.

במקביל לכינוס הקבינט, נשמעו במועצה האזורית אשכול אזעקות צבע אדום ותושבי האזור דיווחו על מטח רקטות ופצצות מרגמה. בעזה דיווחו עדי ראייה כי מטוסי חיל האוויר תקפו את בניין "אל-מסחאל", מבנה שבו מתנהלים אירועי תרבות. הפלסטינים מסרו כי מספר בני אדם נפצעו כתוצאה מהתקיפה.

ביממה האחרונה זוהו כ-180 שיגורים מרצועת עזה לשטח ישראל. מדובר צה"ל נמסר כי כיפת ברזל יירטה יותר מ-30 מהשיגורים, ומרבית הנפילות היו בשטחים פתוחים. אזעקה הופעלה היום בבאר שבע ובאזור הנגב, לראשונה מאז סיום מבצע "צוק איתן" בשנת 2014. לפחות רקטה אחת נחתה בשטח פתוח באזור העיר. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.