ברק: "רק כיבוש הרצועה יבטיח התמוטטות חמאס"

רה"מ לשעבר התייחס להסלמה בדרום ומתח ביקורת קשה על תפקוד נתניהו: "אנחנו נותנים לחמאס להוביל ולא מקבלים החלטות". על החזרת השבויים: "רה"מ מתעלל במשפחות השכולות"

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, התייחס בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" להסלמה בדרום: "בשני המבצעים שבהם שימשתי כשר הביטחון (עופרת יצוקה ועמוד ענן) אנחנו יזמנו את המבצע וקבענו את הטון שלו מראשיתו. במצב הנוכחי אנחנו נגררים אחרי חמאס ונותנים לו להוביל".

ברק התייחס גם לחלופה המדברת על כיבוש צה"ל מידי חמאס: "מבחינה טכנית, צה"ל יכול לכבוש את הרצועה תוך ימים בודדים, אבל אז נהיה בבעיה אחרת. אי אפשר למוטט את חמאס בלי לכבוש את הרצועה". ברק הוסיף כי "כבר בעבר בדקתי אופציות עם מצרים, קטאר והרשות הפלסטינית על כך שישראל תכבוש את עזה והם יקבלו את השליטה במקום, אך הם סירבו".

 דיון הערכת המצב בראשות רה"מ ושר הביטחון
 

דיון הערכת המצב בראשות רה"מ ושר הביטחון (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

ראש הממשלה לשעבר, הידוע כמתנגד חריף לנתניהו, אמר כי "מספר פעמים הגשנו תוכניות מפורטות עם כל הדברים שהממשלה צריכה לעשות כדי לפתור את ההסלמה עם חמאס, אך הממשלה לא מנסה לטפל בבעיה. היא שולחת את צה"ל להרוג יתושים אבל לא מצליחה להתעסק בייבוש הביצות". עוד הוסיף כי "הממשלה לא מצליחה להיכנס בעיניים פקוחות לחדר ולקבל החלטות. היא גונבת את אמון הציבור ועושה מניפולציות". כמו כן, אמר כי "נתניהו מעדיף לטוס לרוסיה כדי להצטלם באצטדיון עם פוטין מאשר לטפל בבעיה".

בהתייחסו למשפחות גולדין ושאול, שגופות בניהם מוחזקות בידי חמאס, אמר כי אם הפרסומים על יחסו של רה"מ נתניהו ורעייתו שרה למשפחות אכן נכונים הרי שמדובר ב"התעללות". ברק הוסיף כי "לא כך יש להתנהג עם הורים שכולים", וציין כי זו דוגמא נוספת לכך ש"ממשלת ישראל היא בושה לא רק בביטחון אלא גם בחקיקה וביחס לאזרחיה – הממשלה מיצתה את עצמה".

מוקדם יותר הבוקר, כתב ברק בחשבון הטוויטר שלו: "שוב אש בדרום. והלב עם תושבי עוטף עזה, המופקרים מזה 130 יום. ממשלת אובדי העצות - כרגיל נגררת. הפעם - אחרי החמאס. חידוש עולמי! ראש הממשלה-ימני. שתי הידיים-שמאליות. ראשו טובע בחקירותיו. איבד את הערכים שמשותפים לכולנו, את דרכו ויושרתו, את האמון שלנו. מהפלונטר בעזה, לא הוא יושיענו".