גוברת ההערכה: אין מנוס מפתיחת מערכה בעזה • פרשנות

הירי חסר ההבחנה של חמאס מחזק את ההבנה כי ישראל קרבה למבצע צבאי נוסף ברצועה, אשר יתחיל במקום בו נגמר מבצע "צוק איתן" - השכונות המבוססות של עזה

בישראל גוברת ההבנה כי א אין מנוס מפתיחת מערכה ברצועת עזה. לאחר שבועות שבהם דובר על ניסיונות הסדרה, הירי חסר ההבחנה של חמאס על יישובי הדרום בעקבות הרג שניים מאנשיו, שינה את התמונה, וכעת ההערכה היא שיהיה ניתן להגיע להסדרה יציבה רק לאחר מבצע צבאי ברצועה.

ההערכות הן שגם אם תחול רגיעה בירי חמאס בימים הקרובים, המערכה ברצועה היא עניין של זמן. ישראל תרצה להכתיב את תזמון המבצע, ולפתוח במהלך מפתיע, ולא להיגרר לתוך עימות כשחמאס ערוך ומוכן לתגובה. בצה"ל מעריכים שניתן יהיה לבצע מכה אלימה וקצרה של מספר ימים, שתיפתח במקום בו נגמר מבצע צוק איתן – אז ישראל התחילה לפגוע במגדלים של השכונות המבוססות יותר של עזה, כדי להגביר את הלחץ על הדרגים הבכירים.

בתוך כך, כוחות שיריון רבים הועברו היום לדרום, כדי להיערך לכניסה קרקעית במקרה הצורך, למרות שהשאיפה היא לא להגיע לשם. כיבוש הרצועה או מיטוט שלטון חמאס לא עומדים על הפרק, אלא השבת כוח ההרתעה של ישראל שנשחק מאז מבצע צוק איתן, שיביא להסדרה עם עזה.

 
 
 
 דיון הערכת המצב בראשות רה"מ ושר הביטחון
 

דיון הערכת המצב בראשות רה"מ ושר הביטחון(אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב בבסיס הקריה בתל אביב, על מנת לדון במתיחות בדרום. ישיבת הקבינט תוכננה בתחילה לדון במגעים להסדרה ברצועת עזה, אולם אירועי היממה האחרונה הובילו לשינוי בתוכן הישיבה הצפוי, כמו גם במיקום הישיבה, שהייתה אמורה להיערך במשרד ראש הממשלה בירושלים.

כמו כן, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ וראש המל"ל בקריה. פקיד בכיר אמר לחדשות עשר כי בהערכת המצב שהתקיימה הלילה החליטו ראש הממשלה ושר הביטחון לא לסגור בשלב זה את מעבר כרם שלום ואת מעבר ארז, חרף ההסלמה. זאת, כדי לא להביא לקריסה הומניטרית בעזה וכדי לשדר מסר שישראל אינה מעוניינת לפגוע באוכלוסייה.

ביממה האחרונה זוהו כ-180 שיגורים מרצועת עזה לשטח ישראל. מדובר צה"ל נמסר כי כיפת ברזל יירטה יותר מ-30 מהשיגורים, ומרבית הנפילות היו בשטחים פתוחים. אזעקה הופעלה היום בבאר שבע ובאזור הנגב, לראשונה מאז סיום מבצע "צוק איתן" בשנת 2014. לפחות רקטה אחת נחתה בשטח פתוח באזור העיר. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. במקביל, לפחות ארבע פצצות מרגמה נפלו בשטחים פתוחים במועצה אזורית אשכול מבלי שתישמע אזעקה.