תקיפת צה"ל ברצועת עזה, חדשות עשר

מצרים: "אם החלטה על רגיעה לא תתקבל בקרוב - תפרוץ מלחמה"

מקורות פלס' דיווחו על מסר שהעבירו המתווכים לחמאס וישראל: אם לא תתקבל החלטה להפסקת אש בשעות הקרובות, תפרוץ מלחמה. בחמאס מוכנים לספוג סבב נוסף של הסלמה

המתיחות בדרום: מקורות בקהיר דיווחו על מאמצים משותפים של מצרים וקטאר לתווך בין צה"ל לחמאס, כפי שעשו בסבב ההסלמה הקודם. לפי מקורות פלסטיניים, המתווכים העבירו לשני הצדדים היום (חמישי) מסר ברור: אם לא תתקבל עד הערב החלטה על רגיעה או הפסקת אש, תפרוץ מלחמה בין ישראל לחמאס.

על אף הצהרותיו של חמאס כי הרגיעה תישמר כל עוד לא יהיו התפתחויות בשטח, נראה כי בארגון מוכנים לסבב הסלמה נוסף. ביממה האחרונה תקף צה"ל 150 מטרות של חמאס, ובהן נהרגו שלושה פלסטינים בלבד. היום הותקפו, בין היתר, מתחם צבאי של גדוד מזרח רפיח, פיר של מנהרת לחימה מערבית לג'באליה ושתי מנהרות לחימה שנמצאות בסמוך לחוף במרכז רצועת עזה, השייכות לחמאס. מפקדי השטח של החמאס ירדו למחתרת ובכירי הארגון שהגיעו אל הרצועה לקראת דיונים על הסדרה ופיוס עם פתח, עזבו למצרים. חמאס מוכן לספוג את התוצאות של סבב הסלמה "רדודה", גם במחיר של הרג אזרחים חפים מפשע, מכיוון שהם מאמינים שהעימות יזרז את הסכם ההסדרה עם ישראל.

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב בשעה 18:00, בבסיס הקריה בתל אביב, על מנת לדון במתיחות בדרום. ישיבת הקבינט תוכננה בתחילה לדון במגעים להסדרה ברצועת עזה, אולם אירועי היממה האחרונה הובילו לשינוי בתוכן הישיבה הצפוי, כמו גם במיקום הישיבה, שהייתה אמורה להיערך במשרד ראש הממשלה בירושלים.

 
 
 
שני פעילי חמאס שניות לפני תקיפת צה"ל בה חוסלו
 

שני פעילי חמאס רגעים לפני שחוסלו על ידי צה"ל (חדשות עשר)

 

כמו כן, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ וראש המל"ל בקריה. פקיד בכיר אמר לחדשות עשר כי בהערכת המצב שהתקיימה הלילה החליטו ראש הממשלה ושר הביטחון לא לסגור בשלב זה את מעבר כרם שלום ואת מעבר ארז, חרף ההסלמה. זאת, כדי לא להביא לקריסה הומניטרית בעזה וכדי לשדר מסר שישראל אינה מעוניינת לפגוע באוכלוסייה.

ביממה האחרונה זוהו כ-180 שיגורים מרצועת עזה לשטח ישראל. מדובר צה"ל נמסר כי כיפת ברזל יירטה יותר מ-30 מהשיגורים, ומרבית הנפילות היו בשטחים פתוחים. אזעקה הופעלה היום בבאר שבע ובאזור הנגב, לראשונה מאז סיום מבצע "צוק איתן" בשנת 2014. לפחות רקטה אחת נחתה בשטח פתוח באזור העיר. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. במקביל, ארבע פצצות מרגמה נפלו בשטחים פתוחים במועצה אזורית אשכול מבלי שתישמע אזעקה.