פרשת גל הירש: "הטענה שאוספים מודיעין לסכל מינויים - שגויה"

הכנסת קיימה דיון מיוחד על התנהלות המשטרה לגבי חקירת מי שהיה מועמד למפכ"לות. "היו במשטרה שלוש בקשות לחיקור דין שנוגעות לעסקיו - כולן לפני הכרזת ארדן על מועמדותו"

פרשת גל הירש: ועדת הפנים של הכנסת קיימה היום (חמישי) דיון מיוחד סביב התנהלות המשטרה בחקירתו של גל הירש בחשד למתן שוחד, שמנעה ממנו להתמנות למפכ"ל. את הדיון יזם חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד). החשש המרכזי שעולה מסגירת התיק נגד הירש הצפויה היא שגורמים בכירים במשטרה "תפרו תיק" להירש על מנת למנוע את מינויו של הירש למפכ"ל.

"המשטרה מקבלת מאות אלפי ידיעות מודיעיניות נגד אנשים", אמר במהלך הדיון פרקליט המדינה שי ניצן, "ב-25 באוגוסט הודיע השר ארדן בחדשות שהוא החליט למנות את גל הירש. לפני כן לא ידענו כלום על המינוי הצפוי. מייד אחרי שזה פורסם פנה גורם באכיפת חוק, שאינו שוטר, ליועמ"ש שאמר שיש אצלם מידע מסויים הנוגע לגל הירש המעלה חשדות לגביו".

 

בהמשך אמר ניצן כי "בעקבות ישיבה היה ברור שצריך לקיים בדיקה. מני יצחקי אמר בפתח הישיבה שמאוד לא נוח לי הדבר הזה. מדובר במועמד למפכ"ל ולכן אני מבקש שלא נהיה מעורבים. עלתה השאלה מי יעשה את הבדיקה אז עלתה האפשרות שמח"ש יעשה את הבדיקה, אבל היא ירדה מהפרק. סוכם שאת הבדיקה יעשה צוות מיוחד. בסופו של דבר בוטלה המועמדות והבדיקה המשיכה. שלושה חודשים אחרי שנפתחה הבדיקה החליט היועמ"ש שיש לעבור מבדיקה לחקירה פלילית".

ניצן ציין כי יש לקחת גם בחשבון כי "היו במשטרה שלוש בקשות לחיקור דין שנוגעות לעסקיו של גל הירש. הראשונה שנתיים לפני ההכרזה של ארדן, השניה שנה לפני והשלישית חודש לפני. לוקח זמן רב לטפל בבקשות מסוג זה". הוא הבהיר: "לגל הירש לא תפרו אף תיק. היה חומר שהיה צריך להיבדק. יש לנו אחריות לברר את האמת, גם אם הם היו תתי אלופים". ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, גדי סיסו, הוסיף כי "כל טענה על כך שאוספים מודיעין על אישי ציבור כדי לסכל מינויים היא טענה לא נכונה".

כזכור, בחודש פברואר טען תת ניצב גיא ניר, שהיה ראש חטיבת המודיעין במשטרה בתקופה בה הודיעו על מינויו של גל הירש למפכ"ל, באוזני מבקר המדינה, וגם בפני ארדן, כי ראש אגף חקירות ומודיעין, ניצב מני יצחקי, פעל לסיכול מינויו של הירש - באופן הגובל בקשירת קשר פלילי.

פרקליט המדינה שי ניצן
 

התייחס לפרשת הירש. פרקליט המדינה שי ניצן (חדשות עשר)

 

תחילת הפרשה ב-25 באוגוסט 2015, אז הודיע ארדן על מינוי הירש למפכ"ל המשטרה. בצמרת המשטרה לקחו קשה את המינוי. באותו ערב, ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, רמז שיתפטר מהמשטרה. לפי מקורביו, הוא מאוד נעלב מהחלטתו של ארדן.

למחרת, בשעת בוקר מוקדמת, העוזרת האישית של ניצב יצחקי והעוזרת האישי של תנ"צ ניר התכתבו בהודעות. העוזרת של ניר כתבה כי "ראש החטיבה הופתע מאוד לשמוע כי פנית הבוקר לקצינה בחטיבת המודיעין וביקשת ממנה לערוך בדיקות אודות המפכ"ל המיועד גל הירש". העוזרת של יצחקי ענתה: "הפנייה נעשתה בהנחייה ישירה של ראש אח"מ (יצחקי). גיא מוזמן לדבר איתו על כך".


בד בבד, ניר שוחח עם יצחקי בנושא. בעקבות שיחות אלה, הוא פנה למבקר המדינה ולאחרונה גם לארדן בתלונה נגד יצחקי, שבה הוא טוען כי מעשיו לסיכול מינויו של הירש גובלים בפלילים. ניר טוען כי יצחקי לחץ לאסוף חומר על הירש. כמו כן, לדבריו, על בקשות להכין תיק חפיפה למפכ"ל המיועד, יצחקי ענה כי יש בעיה בכך, בשל חיקור דין נגדו. על אמירות לפיהן ליאחב"ל אין ראיות נגד הירש, אמר יצחקי כי הן לא נבדקו ולא תומללו אך הן קיימות. בוויכוח שהתפתח בין השניים, התעקש יצחקי שהרשות להלבנת הון בודקת דברים, וכי המעורבות של הירש בחקירה קרתה אמנם בשנת 2007, כשהחוק לא היה בתוקף, אבל שמדובר בעניין אתי.