הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה, אריאל חרמוני, משרד הביטחון

לקראת הסלמה? במקום בלשכת רה"מ - הקבינט יתכנס היום בקריה

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני ייפגשו בשעה 18:00, על מנת לדון במתיחות בדרום. גורם בכיר: למרות ההסלמה, נתניהו וליברמן החליטו לא לסגור את מעבר כרם שלום ומעבר ארז

הסלמה בדרום: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום (חמישי) בשעה 18:00, בבסיס הקריה בתל אביב, על מנת לדון במתיחות בדרום. ישיבת הקבינט תוכננה בתחילה לדון במגעים להסדרה ברצועת עזה, אולם אירועי היממה האחרונה הובילו לשינוי בתוכן הישיבה הצפוי, כמו גם במיקום הישיבה, שהייתה אמורה להיערך במשרד ראש הממשלה בירושלים.

מוקדם יותר יקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ וראש המל"ל בקריה. פקיד בכיר אמר לחדשות עשר כי בהערכת המצב שהתקיימה הלילה החליטו ראש הממשלה ושר הביטחון לא לסגור בשלב זה את מעבר כרם שלום ואת מעבר ארז, חרף ההסלמה. זאת, כדי לא להביא לקריסה הומניטרית בעזה וכדי לשדר מסר שישראל אינה מעוניינת לפגוע באוכלוסיה.

שינוי המיקום מצביע על סבירות גבוהה יותר לאפשרות כי המצב יפנה להסלמה חמורה אף יותר וליציאה למלחמה – ארבע שנים לאחר מבצע "צוק איתן". הלחימה כעת עוד בשלב מדוד, יחסית, אולם אם המדינה מבקשת לצאת למערכה חדשה בעזה, הקבינט הוא הגורם היחיד שמורשה על פי חוק לאשר זאת.

 
 
 

במקביל, כמו בסבבי הלחימה הקודמים בחודשים האחרונים, גם הלילה ערכו שליח האו"ם לאזור ניקולאי מלאדנוב ובכירי המודיעין המצרי שיחות עם הצדדים, בניסיון להציל את ההתקדמות במגעים להשגת הפסקת אש יציבה יותר בעזה. עם זאת, רשימת התנאים שהציג הבוקר חמאס, כפי שדווחו בעיתון "א-שרק אל-אווסט" מצביעה על נסיגה מסוימת מההסכמות שהושגו.

דובר חמאס בעזה, סאמי אבו זוהרי, מסר הבוקר כי "הכיבוש נושא באחריות המלאה על סבב ההסלמה הנוכחי, שהחל לפני יומיים בתקיפה שהביאה להרג שניים בצפון הרצועה". זאת, בהתייחסות להרג פעילי הארגון במהלך אימון. לדברי אבו זוהרי, "אנו מדגישים כי ההתנגדות האמיצה תגן על העם הפלסטיני וכי על הקהילה הבינלאומית לקחת אחריות על התוקפנות הישראלית והמצור, שהמשכם יוביל לפיצוץ גדול במצב".

מוקדם יותר גורמים בחמאס מסרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט", הרואה אור בלונדון, כי סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, סאלח אל-עארורי, צפוי להודיע לבכירים מצרים כי ארגון חמאס מסכים להודנה בת חמש שנים שתכלול כמה שלבים, בהם הפסקת אש שלאחריה פתיחת מעברים ומתן היתר קבוע לכניסת סחורות לתחומי הרצועה, כמו כן הרחבת שטח הדיג ברצועת עזה.

המקורות הוסיפו כי ההודנה תכלול עסקת חילופי שבויים "בתנאי שישראל תשחרר את האסירים משוחררי עסקת שליט מ-2011 שהיא עצרה מחדש". המקורות הוסיפו כי במהלך שנים אלה יתקיימו דיונים על מנת להאריך את תקופת ההודנה, במקביל לדיונים על בניית נמל מול חופי עזה בפיקוח בין-לאומי ובניית נמל תעופה ברפיח למען תשובי הרצועה.