הפגנה לציון 30 שנה לארגון חמאס - בעזה, טוויטר

להגיע להפסקת האש בעמדה חזקה: האינטרס של חמאס בהסלמה • פרשנות

הארגון העזתי מבין שבהסדר שיגיע לאחר מלחמה ברצועה הוא יוכל להשיג יותר - ואין לו בעיה לשלם בדם. המצרים מנסים בכל זאת לדחוף להסדר, מתוך אינטרס לשמור על סיני


המתיחות בדרום: חמאס מעוניין בעימות והוא יורה בידיעה שישראל לא תגיב באמת. לראייה, 140 היעדים שהותקפו כוללים בעיקר מפקדות ריקות שנעשה בהן שימוש בעבר והן לא באמת משמעותיות עבור ארגון הטרור.

חמאס יודע שגם אם תהיה הסלמה במשך מספר שבועות, הוא יגיע להודנה מעמדה חזקה יותר. העולם יזעק שישראל תפסיק את המתקפה על עזה ויארגנו קרן לשיקום הרצועה. בסופו של דבר, הוא יוכל להשיג יותר בהסדר שיגיע לאחר הסלמה ולא לפניה, בעיקר בגלל דעת הקהל העולמית שתהיה לטובתו.

 
 
 

לחמאס אין בעיה לשלם בדם את המחיר שיגיע בעקבות ההסלמה, שנראית בלתי נמנעת לפי התנהלות חמאס. מעשי הארגון ביממה האחרונה מזכירים את מה שאירע ערב "צוק איתן".

 שיגור רקטה מרצועת עזה לעבר ישראל במבצע צוק איתן
 

מעוניין בהסלמה נוספת. שיגור רקטה מרצועת עזה לעבר ישראל במבצע צוק איתן (רויטרס)

 

שאלה נוספת שיש להתייחס אליה היא מה קורה עם שאר הגורמים המעורבים בסכסוך, המצרים והרשות הפלסטינית, שמבחינתה אין בעיה שישראל תמשיך לתקוף ברצועה ותפיל את שלטון חמאס. מבחינתה של ישראל, המטרה של מבצע צבאי לא תהיה הפלת השלטון של ארגון הטרור מתוך חשש שהחלופות, בהן דאע"ש, יהיו גרועות יותר.

בקרב המצרים יש כעס גדול על חמאס, מתוך מחשבה שהם עוזרים לדאע"ש בסיני להרוג חיילים מצרים. מבחינתם חמאס הם מצורעים, אבל אין להם ברירה אלה לדחוף להסדרה כי במקרה שעזה תדמם, הדבר ישפיע גם על סיני.