ריבלין עם חיות, שקד ושופט בית משפט העליון , אלכסנדר שטיין , עמוס גרשום, לע"מ

אקדמאי מוערך, מועדף על שקד: מונה שופט חדש לביהמ"ש העליון

פרופ' אלכס שטיין, שנחשב כמשפטן שמרן, שימש כסגן הדיקן למשפטים באוניברסיטה העברית. נשיאת העליון חיות: "טעות היא לנסות לתייג או לנכס את שופטי ישראל למחנה מסוים"

מינוי חדש לבית המשפט העליון: פרופ' אלכס שטיין, מועמדה של שרת המשפטים איילת שקד, מונה היום (חמישי) רשמית לשופט בבית המשפט העליון, זאת לאחר שמונה על ידי הוועדה לבחירת שופטים בפברואר האחרון. "הפסיפס האנושי המרכיב את קהילת השופטים בישראל הוא פסיפס מרהיב המשקף נאמנה את הסיפור הישראלי כולו ומינויו של שטיין תורם בעיני תרומה חשובה להמשך הרכבתו של הפסיפס המרהיב הזה", אמרה נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, במהלך טקס השבעתו של השופט החדש.  

עוד הוסיפה חיות כי "לצד כישוריו כמשפטן, הוא נמנה עם אחת העליות היהודיות אשר ללא ספק עיצבו וממשיכות לעצב את פניה של החברה הישראלית וכוונתי לעלייה מברית המועצות לשעבר. השופט שטיין עלה ארצה עם משפחתו בהיותו נער כבן 16. נקל לתאר כמה תעצומות נפש ומאמץ נדרשו לנער הצעיר על מנת להשתלב בחברה הישראלית, ללמוד את שפתה ואת אורחותיה ולהמשיך לרכוש בה השכלה". 

 

בהמשך התייחסה לכך כי שטיין הוא למעשה מינוי של שקד. "אני סבורה כי טעות היא לנסות לתייג או לנכס את שופטי ישראל בענייני שפיטה למחנה כזה או אחר", אמרה חיות, "שופטי ישראל אמונים על האתוס השיפוטי ומחויבים לו מראשית ימי המדינה. ומנין לי הביטחון כי השופט שטיין מחויב לאתוס הזה וכן לערכי היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית?". 

היא הוסיפה: "על מנת להשיב על שאלה זו אני מבקשת לקרוא לכם, בהסכמתו של השופט שטיין, דברים מרגשים שכתב בבקשה שהגיש כמועמד להתמנות לבית המשפט העליון בישראל, וכך כתב: 'כמי שגדל כיהודי בברית המועצות אני יודע אפלייה מהי ומהו ערך השוויון. כמי שחווה סכנת חיים, אני מאמין שחיי אדם הם ערך עליון שעליו יש להגן בכל מחיר. בהיותי אב לבן עם צרכים מיוחדים למדתי כמה חשוב להבין, לקבל ולכבד את האחרת והאחר'. הדברים מדברים בעדם".

עוד הוסיפה חיות כי "האחדות והלכידות החברתית הם סוד כוחו של עם ישראל מאז ומעולם ומבחינה היסטורית, האחדות בעם ישראל, גם אם לוותה במחלוקות, הולידה שגשוג מדיני וכלכלי ואילו השסעים והפילוג המיטו חורבן. החתירה ללכידות ולאחדות בעם ישראל אין משמעה בשום אופן השתקת מגוון הדעות הקיים אצלנו".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס גם הוא למינוי במהלך הטקס ואמר כי "פרופסור אלכס שטיין הוא עילוי משפטי במלוא מובן המילה". לאחר מכן פנה אל השופט שטיין: "אתה נכנס למקום הנדרש לעסוק בסוגיות הקשות ביותר העומדות לפתחה של החברה הישראלית. אני מאחל לך ולנו, שנוכחותך על כס השיפוט, תוסיף נדבך משפטי ייחודי ומשמעותי למסורת המשפטית שלנו".

שרת המשפטים איילת שקד הוסיפה כי "בית המשפט העליון היום מגוון יותר, משקף יותר ומאוזן יותר מזה שהיה לפני שלוש שנים. אחת התכונות המרכזיות שמייחדות את שטיין היא עצמאותו המחשבתית. הוא אינו פוסע בהכרח בתלם שנחרש לפניו. הוא אינו מקבל דבר כמובן מאליו. כל נושא, גם כזה הזוכה לקונצנזוס, מנותח על ידו ביסודיות על כל היבטיו בטרם תיקבע עמדתו. משגובשה עמדתו, מתבססת היא על מגדל הבנוי לתלפיות. אין לי ספק שחשיבתו המקורית תהווה ערך מוסף משמעותי בבית המשפט העליון".

לסיום אמרה כי "אני מאמינה, שבצד מומחיותו וחשיבתו הייחודית של פרופסור שטיין, הוא ישמש גם כמקור גאווה עבור העולים ממדינות ברית המועצות לשעבר. מדובר באוכלוסייה עצומה, בעלת עושר תרבותי ואינטלקטואלי יוצא דופן, שעדיין אינה מיוצגת דיה במערכת המשפט ושילובה בה הוא משימה לאומית".

הנשיא ריבלין עם שופט בית משפט העליון אלכסנדר שטיין
 

הנשיא ריבלין עם שופט בית משפט העליון אלכסנדר שטיין (עמוס גרשום, לע"מ)

 

פרופסור שטיין נחשב כמשפטן שמרן. הוא התמחה אצל המשנה לשעבר לנשיא בית המשפט העליון, השופט מנחם אלון, וכן במחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה. שטיין שימש כסגן הדיקן למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ונחשב לאחד מאנשי האקדמיה המובילים בעולם בתחום הפלילי, הנזיקין, הרשלנות הרפואית, הגישה הכלכלית למשפט ותורת המשפט. הוא חיבר ארבעה ספרים, בהם ספר שנחשב לפורץ דרך בדיני הראיות, שפורסם בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד.

איש האקדמיה פרסם יותר מ-60 מאמרים, שהופיעו בכתבי עת יוקרתיים ברחבי העולם והיה החוקר הישראלי הראשון שפרסם בכתב העת היוקרתי של הרווארד, Harvard Law Review. מחקריו כוללים פיתוח של דוקטרינת הנזק הראייתי, שנעשה בשיתוף עם פרופסור אריאל פורת מאוניברסיטת תל-אביב וזכה לכ-1000 ציטוטים בפסקי הדין של בתי המשפט בישראל. כמו כן, כתב מאמר מפורסם באוניברסיטה העברית על ״הבטחה מינהלית״, שצוטט פעמים רבות בפסקי הדין של בית המשפט העליון.

שטיין מלמד כעת בבית הספר למשפט של ברוקלין והוא אף לימד בבית הספר למשפט על שם השופט קרדוזו בניו יורק. בשנה שעברה שימש פרופסור אורח בבית הספר היוקרתי של הרווארד, בו לימד את דיני הנזיקין ורשלנות רפואית. שטיין שימש פרופסור אורח גם באוניברסיטאות מובילות אחרות, בהן ייל, קולומביה, טורונטו ואוקספורד.

מועמדה של שקד לעליון אף הרצה למעלה מעשר שנים במכון להשתלמות שופטים בישראל והיה חבר בוועדה לרפורמה בסדר דין פלילי. לפני הצטרפותו לאקדמיה, עסק בליטיגציה במשך חמש שנים, שבמהלכן הופיע בבתי משפט רבים, כולל בית המשפט העליון. למרות עיסוקיו האקדמיים, לא הפסיק לעבוד כעורך דין וכיועץ.