הנזקים בדרום בעקבות ירי הרקטות, רויטרס, דוברות המשטרה,

מטח כבד לעוטף, נמשכות התקיפות בעזה: רה"מ יכנס הערכת מצב

בת 30 נפצעה קשה במועצה האזורית אשכול, אדם נוסף נפצע קל • הוחמרו ההנחיות לתושבי הדרום: תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות הופסקה, לא יתקיימו קייטנות ועבודה חקלאית

  • פורסם ב:
  • 09/08/2018 06:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/08/2018 11:50
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

הסלמה בדרום: אישה בת 30, עובדת זרה אזרחית תאילנד, נפצעה הלילה (חמישי) קשה מפגיעה ישירה של רקטה בבית האריזה מושב תלמי אליהו במועצה האזורית אשכול. היא סובלת מפציעות בחזה ובגפיים. אדם נוסף נפצע קל מרסיסים וישנם שלושה נפגעי חרדה. הפצועה פונתה לבית החולים סורוקה. רקטה נוספת נפלה בסמוך ללולים. כמו כן, בסמוך לשעה 03:00 נפלה רקטה בבית במועצה אזורית חוף אשקלון.

חובש בכיר במד"א, עמרם אסור, סיפר: "קיבלו קריאה על נפילה עם נפגעים במועצה. בכניסה לישוב, תוך כדי שיחה טלפונית עם מזמינת האמבולנס נאמר לנו כי הפצועה נמצאת ברכב פרטי בסמוך לאחד הבתים, פיצלנו את הכוחות שלנו, צוות הניידת טיפול נמרץ חבר לרכב ואמבולנס נוסף נסע לזירת האירוע. ברכב שכבה אישה כבת 30 בהכרה כשהיא סובלת מפציעה מדממת, הענקנו לה טיפול רפואי שכלל עצירת דימומים ותרופות לשיכוך כאבים ופינינו אותה במצב יציב לבי"ח. צוות האמבולנס שסרק את הזירה איתר גבר שנפצע באורח קל ופינה גם אותו לביה"ח".

בשעות הבוקר נורה מטח נוסף לעבר יישובי עוטף עזה, ולראשונה בסבב הנוכחי נשמעו אזעקות גם באזור הערים אשקלון ונתיבות. בעקבות גל השיגורים, פיקוד העורף הודיע על החמרה בהנחיות בעוטף עזה ובאזור נתיבות. במקביל, בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח על תקיפות נרחבות של צה"ל ברחבי הרצועה. 

 הנחיות מעודכנות מפיקוד העורף
 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים הערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל, בשעה 12:00 בקריה בתל אביב. פקיד בכיר אמר לחדשות עשר כי בהערכת המצב נוספת שנערכה בלילה החליטו ראש הממשלה ושר הביטחון לא לסגור בשלב זה את מעבר כרם שלום ואת מעבר ארז, חרף ההסלמה. ההחלטה התקבלה כדי לא להביא לקריסה הומניטרית בעזה וכדי לשדר מסר שישראל אינה מעוניינת לפגוע באוכלוסיה.

בעוטף עזה, לא תתקיים פעילות בקייטנות, ומקומות העבודה יפעלו רק במקומות שיש בהם מרחב מוגן. עבודה חקלאית אינה מאושרת. במרחב נתיבות, מעבר ל-7 ק"מ מגבול הרצועה, הלימודים יתקיימו רק במרחבים מוגנים, נאסרה התכנסות במרחבים פתוחים וחלה הגבלה על התכנסות בשטחים סגורים, עד 500 איש.

מכללת ספיר בשדרות הודיעה לסטודנטים, למרצים ולעובדים כי על פי הנחיית פיקוד העורף לא יתקיימו היום לימודים ובחינות, והמכללה תהיה סגורה. כמו כן, בהנחיית פיקוד העורף הופסקה תנועת הרכבות במקטע אשקלון-שדרות. לפי שעה, רכבות מצפון יסתיימו בתחנת אשקלון, ורכבות מדרום יסתיימו בתחנת נתיבות. בנוסף, חוף זיקים סגור לציבור, כל התכנסות במרחב עוטף עזה תהיה מוגבלת בשטח סגור ל-300 אנשים, ולא תתאפשר התכנסות בשטחים פתוחים, וחל איסור לאזרחים להגיע למרחב המכשול.

 נפילה בבית בחוף אשקלון
 

נפילה בבית בחוף אשקלון(דוברות המשטרה )

 

צה"ל תקף הלילה והבוקר באמצעות מטוסי חיל האוויר כ-150 מטרות צבאיות של חמאס ברצועת עזה בתגובה לכ-180 שיגורים לעבר יישובי עוטף עזה, שהגיעו עד לנתיבות. סוללת כיפת ברזל יירטה יותר מ-30 שיגורים בסה"כ, ורוב הנפילות הינן בשטח פתוח. בסך הכול, דווח על 11 פצועים ועל עשרות נפגעי חרדה נוספים. 

לאחר חצות נשמעה במועצה האזורית שער הנגב אזעקה ולאחריה זוהתה נפילה בסמוך לאחד מהמפעלים באזור התעשייה של המועצה. לא ידוע על נפגעים. באותו הזמן נמסר מצה"ל כי כלי טיס תקף רכב ששימש חולית טרור ששיגרה רקטות לעבר ישראל.

קודם לכן, שתי רקטות נחתו שוב בשדרות - אחת פגעה בבית פרטי והשנייה בסמוך לגן שעשועים. אין נפגעים, מלבד כמה נפגעי חרדה. כיפת ברזל יירטה 11 רקטות, והיתר נפלו בשטחים פתוחים. בעקבות האירועים, ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס התייעצות ביטחונית בקריה שבתל אביב יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל.

 נפילה בבית במועצה אזורית חוף אשקלון
 

נפילה בבית במועצה אזורית חוף אשקלון( דוברות המשטרה)

 

ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי שלושה פלסטינים נהרגו בתקיפות, בהם אישה ובנה, וכי 12 נפצעו. הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על הירי ומסרה כי ״בתגובה לתוקפנות הישראלית ההתנגדות הפלסטינית שיגרה מזה שעות מספר גדול של רקטות לעבר אתרים וישובים של האויב בעוטף עזה״.

מוקדם יותר אתמול, כאמור, עם תחילת הירי שוגרו לפחות שמונה רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל. שתיים מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, והיתר נפלו בשדרות ובשער הנגב. גבר כבן 34 נפצע קל-בינוני וסובל מחבלות בגפיים לאחר שנפגע משברי זכוכית, כתוצאה מנפילת הרקטה. הוא פונה על ידי צוות מד"א לבית החולים ברזילי. צעיר בן 23 נפצע קל, אף הוא משברי זכוכיות. שמונה אנשים נוספים טופלו על ידי מד"א לאחר שלקו בחרדה, שתיים מהם נשים בהיריון, שנתקפו בצירים בעקבות האירוע. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיים הערכת מצב עם בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון בקריה בתל-אביב. 

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, אמר לחדשות עשר כי "כל הכוחות שלנו ערוכים. עובדים סוציאליים נשלחו אל הבתים לבדוק אם ישנם עוד נפגעי חרדה וכמובן מטפלים בתשתיות. אני קורא לתושבים - הישמעו להוראות. זהו ערב לא פשוט. אני ממליץ לכולם, למרות שזו לא הנחייה של הצבא, להיות בסמיכות למרחבים מוגנים. מהניסיון שלנו, אנחנו יודעים שזמנים כאלה מולידים הזדמנויות נוספות".

פרמדיק מד"א אלכס שמיס סיפר: "התקבלו במוקד 101 של מד"א קריאות ממספר זירות בעיר. הוזנקתי עם האופנוע לאירוע שבו דווח על גבר שנפצע. כשהגעתי למקום ראיתי בחצר הבית גבר כבן 34 בהכרה כשהוא סובל מפציעות מדממות משברי זכוכיות בגפיים. הענקנו לו טיפול רפואי והוא פונה במצב קל-בינוני לבית חולים. נסעתי במהירות לזירה נוספת בעיר שם נפגע צעיר בשנות ה-20 באורח קל, הוא טופל ע"י צוות ניידת טיפול נמרץ ופונה גם כן לביה"ח".