סרגיי סקריפול בכלא, TASS

בעקבות הרעלת המרגל: ארה"ב תטיל סנקציות על רוסיה

חמישה חודשים לאחר שנפגע עם בתו מגז עצבים בבריטניה, וושינגטון קבעה כי מוסקבה היא זו שהרעילה את סקריפל, והזהירה כי יהיו מגבלות נוספות בהמשך

  • פורסם ב:
  • 09/08/2018 02:38
  • |
  • כתבים:
  • רויטרס

ארה"ב הודיעה אתמול (רביעי) כי תטיל סנקציות חדשות על רוסיה לאחר שקבעה בוודאות כי מוסקבה היא זו שניסתה להרעיל בבריטניה את המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל, ובתו יוליה. ממשרד החוץ הבריטי נמסר כי בריטניה מברכת על ההחלטה.

בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר כי ארה"ב הודיע לקרמלין על הסנקציות מוקדם יותר. דוברת משרד החוץ, הת'ר ניוארט, אמרה כי נקבע שרוסיה "השתמשה בנשק כימי או ביולוגי תוך הפרת החוק הבין-לאומי, או השתמשה בנשק כימי או ביולוגי קטלני נגד אזרחיה".

 יוליה סקריפל בריאיון לכלי תקשורת בבריטניה
 

יוליה סקריפל בריאיון לכלי תקשורת בבריטניה( רויטרס)

 

 

 

בכיר במשרד החוץ מסר לעיתונאים כי הסנקציות יחולו על מוצרים רגישים הנוגעים לסוגיות ביטחון לאומי רגישות. עם זאת, הבכיר הבהיר כי יהיו הקלות בנושא טיסות לחלל ובתחומים הקשורים לבטיחות נוסעים בטיסות מסחריות.

הבכיר הדגיש כי סנקציות מחמירות יותר יוטלו לאחר 90 יום, אלא אם רוסיה תעניק בטחונות לפיהן היא לא תשתמש עוד בנשק כימי ותתיר פיקוח של האו"ם בשטחה.

לפני כחודש, חוקרי המשטרה הבריטית הודיעו כי הם מעריכים שזיהו את האחראים להרעלתם של המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ובתו יוליה. להערכת החוקרים, כמה רוסים אחראים לניסיון הרצח. ככל הידוע, טרם נעצרו מי מהחשודים

"החוקרים מאמינים כי זיהו את החשודים במעורבות במתקפת הנוביצ'וק, באמצעות צילומים ממצלמות אבטחה והצלבה עם נתונים בנוגע לאנשים שנכנסו למדינה באותה העת", הסביר הגורם. לדבריו, החוקרים "בטוחים" כי החשודים הם רוסים

סקריפל היה איש צבא רוסי שריגל עבור בריטניה, נכלא ברוסיה ושוחרר לבריטניה בעסקת חילופי אסירים לפני שמונה שנים. בחודש מארס הורעל באמצעות גז עצבים בסולסברי, שבה התגורר עם בתו והשניים אושפזו כשהם בסכנת חיים. בבריטניה האשימו את רוסיה במעשה, והתקרית הובילה למשבר דיפלומטי בין שתי המדינות במהלכו גירשו כל אחת מהמדינות עשרות נציגים אחת של השניה

יוליה סקריפל אמרה בריאיון לכלי תקשורת בבריטניה שפורסם בסוף חודש מאי, לאחר שחרורה מבית החולים, כי "בטווח הארוך, אני מקווה לחזור הביתה, למדינתי". סקריפל ציינה בדבריה לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי שוחררה מבית החולים ב-9 באפריל, אולם היא ממשיכה בטיפולים הנדרשים.

לאחר ששהתה בתרדמת למשך 20 ימים, לדבריה, "התעוררתי למשמע החדשות שייתכן והורעלנו". לדבריה, "עדיין קשה לי להאמין שהותקפנו כך. העובדה שנעשה שימוש בחומר שתוקף את העצבים היא מזעזעת. אנחנו בני מזל ששרדנו את ניסיון ההתנקשות". כשבוע לפני כןנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התייחס אז לשחרורו ואמר כי רוסיה מאחלת לסקריפל החלמה מהירה. עוד הוסיף פוטין כי לו סקריפל היה מורעל בגז עצבים - הוא היה מת. שוחרר האב, סרגיי, מבית החולים.

בתחילת החודש דווח כי זוג בריטים הורעל על פי החשד באמצעות גז העצבים נוביצ'וק, אותו החומר שממנו נפגעו סקריפל ובתו. השניים נמצאו ללא הכרה בעיר אמסברי, הסמוכה לסולסברי, שם הורעל המרגל, והובהלו לטיפול כשהם באורח אנוש. כמה ימים לאחר מכן נקבע מותה של אחת מהם, דון סטרג'ס, בת 44. 

"אני המומה ומזועזעת ממותה של דון סטרג'ס, ואני מוסרת את תנחומיי למשפחתה וליקרים לה", אמרה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, מת לאחר ההודעה על דבר מותה של האישה. "המשטרה וכוחות הביטחות פועלים לבדיקת המקרה, שנחקר כפרשת רצח".