חמאס אינו מעוניין בהסדרה ארוכת שנים – ומנסה לייצר הרתעה

בארגון מנסים "לתת מופע" ולקבע נוסחה לפיה תהיה תגובה על כל תקיפה ישראלית. חמאס מעוניין רק בהסכם ראשוני שיעניק לו צינור חמצן ולא בהסדרה לטווח ארוך • פרשנות

מטח הרקטות שביצע חמאס אמש (רביעי) לעבר יישובי עוטף עזה אינו בהכרח התגובה היחידה של הארגון להרג שני אנשיו על ידי צה"ל. חמאס מעוניין "לתת מופע" ובכך לייצר הרתעה כלפי ישראל ולקבוע נוסחה חדשה: כל ירי ישראלי ייענה בתגובה.

תפיסת הזמן של הארגון שונה מזו הישראלית. לחמאס יש זמן, והוא מנסה למשוך אותו כמה שאפשר. זאת, כיוון שהארגון אינו מעוניין בהסדרה ארוכת שנים. בשביל חמאס, הסכם שיכלול רגיעה זמנית ופתיחת המעברים הוא צינור חמצן הכרחי.

 
 
 
רכב שנפגע מרסיסי רקטה בשדרות
 

רכב שנפגע מרסיסי רקטה בשדרות (עופר דמרי)

 

עם זאת, נראה כי חמאס לא יסכים לשאר הדברים שישראל מעוניינת בהם, ובתוך זאת ניתן לציין את חילופי השבויים. כמו כן, גם האפשרות לפיה חמאס יסכים לדרישות הרשות הפלסטינית נראית לא סבירה.

צה"ל צפוי להגיב באופן משמעותי בעקבות המטח הגדול שנורה הלילה לעבר עוטף עזה. הלילה הקרוב, מבחינת שני הצדדים, יצביע האם אנחנו קרובים יותר לרגיעה ולהסדר או שמא דווקא לעבר הסלמה. שני הצדדים נמצאים על הסף. צה"ל כבר העמיד בכוננות מספר יחידות מתוך הבנה שהמצב יכול להתלקח וחמאס נמצא כבר מאתמול בחצי מוד של מלחמה, מה שבא לידי ביטוי בפינוי עמדות ומפקדות של הארגון.

 בלון גז שנפגע מרקטה בשדרות
 

בלון גז שנפגע מרקטה בשדרות(דוברות כבאות והצלה)

 

בעקבות מטח הרקטות לשדרות הערב, צה"ל תקף מטרות טרור ברצועה. זאת, במקביל לעשרות שיגורים לעבר המועצות האזוריות חוף אשקלון, אשכול ושער הנגב. סוללת כיפת ברזל יירטה ארבעה שיגורים ורוב הנפילות היו בשטחים פתוחים. פיקוד העורף הורה כי קיום קייטנות ופעילויות חינוכיות יתבצעו רק במרחבים המוגנים. בעזה דיווחו כי מספר פצועים הגיעו לבתי החולים בעקבות תקיפת צה"ל.

קודם לכן, שוגרו לפחות 36 רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל. ככל הנראה, אחת מהרקטות נפלה בחצר בית וגרמה לשריפה. בעקבות הנפילה, נזק נגרם לשני בלוני גז. גבר כבן 34 נפצע קל-בינוני וסובל מחבלות בגפיים לאחר שנפגע משברי זכוכית, כתוצאה מירי רקטה. הוא פונה על ידי צוות מד"א לבית החולים ברזילי. צעיר בן 23 נפצע קל, אף הוא משברי זכוכיות. שמונה אנשים נוספים טופלו על ידי מד"א לאחר שלקו בחרדה, שתיים מהם נשים בהיריון, שנתקפו בצירים בעקבות האירוע. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיים הערכת מצב עם בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון בקריה בתל-אביב. 

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, אמר לחדשות עשר כי "כל הכוחות שלנו ערוכים. עובדים סוציאליים נשלחו אל הבתים לבדוק אם ישנם עוד נפגעי חרדה וכמובן מטפלים בתשתיות. אני קורא לתושבים - הישמעו להוראות. זהו ערב לא פשוט. אני ממליץ לכולם, למרות שזו לא הנחייה של הצבא, להיות בסמיכות למרחבים מוגנים. מהניסיון שלנו, אנחנו יודעים שזמנים כאלה מולידים הזדמנויות נוספות".

הירי לעבר ישראל הגיע לאחר בוקר מתוח בעוטף עזה, שבמהלכו צה"ל סגר מספר כבישים בעקבות התרעות ביטחוניות. מוקדם יותר בוצע ירי לעבר כלים אזרחיים שביצעו עבודות על הגדר באזור נחל עוז. לא היו נפגעים באירוע אך כאמור, כלי הנדסי נפגע. בד בבד, כלי תקשורת בעזה דיווחו כי צה"ל ירה רימוני עשן סמוך למעבר קרני. בהמשך, טנק של צה"ל ביצע ירי ארטילרי לעבר עמדת חמאס.

בתוך כך, משלחת חמאס נמצאת בדרכה לקהיר על מנת למסור את עמדתה בנוגע להסדרה עם ישראל ועם פתח. בקהיר ישנה פסימיות בנוגע להסכם, גם כיוון שישראל מתנה את ההסדרה בחילופי שבויים, אך חמאס עשוי לדרוש אסירים "כבדים" שישראל ככל הנראה לא תסכים לשחרר. עם זאת, במצרים ינסו ליצור "הסכמה בשלבים" שתתחיל ברגיעה בגבול בתמורה להפסקת התקיפות בעזה. בד בבד, גם אצל גורמים במערכת הביטחונית והמדינית בישראל ישנה סקפטיות בנוגע לאפשרות של הסדרה עם חמאס.