זעם האיראנים גובר - שעון החול התהפך על משטר האייתוללות

לטהראן אין פתרון לסנקציות האמריקניות וכעס האזרחים מתעצם. הכסף נוהל בצורה לא נכונה והעובדה כי איש דת בכיר מתח על כך ביקורת חריפה מעידה כי המשבר חמור • פרשנות

ברקע כניסת הסנקציות האמריקניות לתוקף, המשבר בחברה האיראנית והכעס נגד השלטון בטהראן רק הולך וגדל. הביקורת הקשה שמתח איש דת בכיר, בתוך מסגד, מוכיחה כי מצב השלטון קשה משנראה כלפי חוץ. למעשה, שעון החול בטהראן התהפך, ונראה כי זמן משטר האייתוללות קצוב.

הבעיה של האיראנים אינה בהכרח המחסור הכלכלי שנוצר, אלא האופן שבו נוהל הכסף שהיה בקופת המדינה. לשלטון בטהראן אין מענה למשבר הכלכלי ונראה כי עובדה זו מגבירה את התסכול ברחובות ומערערת את יציבות השלטון.

 
 
 
האייתולה מוחמד אנז'אווי נז'אד, איש דת בכיר באיראן
 

האייתולה מוחמד אנז'אווי נז'אד, איש דת בכיר באיראן (חדשות עשר)

 

לאחרונה, תקף האייתולה מוחמד אנז'אווי נז'אד, איש דת בכיר ומרצה באוניברסיטה בשיראז את משטר האייתוללות וטען כי המהפכה האיראנית סיימה את דרכה וכי אינה משרתת את האזרחים. "99% מהגורמים הבכירים שלנו ומשפחותיהם, לא מתמודדים עם בעיות כלכליות, חברתיות, בעיות רווחה או בעיות חינוך", אמר נזא'ד בדרשה שנשא במסגד, " זה היה המצב ב-40 שנות המהפכה. אין ספק בכך. השליטים שלנו הם 4 אחוזים מהאוכלוסייה. אז איזו תקווה נותרה לנו?".

נוסף על כך, טען נז'אד כי ככל שהמצב הכלכלי במדינה מידרדר – מצב אנשי השלטון רק משתפר. "השנה היא 2018, ומצב הבכירים טוב יותר משהיה לפני 10 שנים.הם שדדו אתכם ואותי. אין לנו מושג מה נכנס ומה יוצא וכמה מיליארדים מסתירות המשפחות האלה", טען איש הדת הבכיר, "הם יושבים בפביליונים שלהם ונהנים מאוכל משובח, נמאס לי מהם. הם ומשפחותיהם התרגלו לכסף אסור. הם מעולם לא סבלו מהחום או מהקור ומעולם לא סבלו ממחסור במים".

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי
 

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי (רויטרס)

 

"אני שואל את בכירי הרפובליקה האסלאמית: האם מישהו מכם לא קיבל את משכורתו במשך שמונה חודשים? מדוע המשכורת שלכם תמיד משולמת?", פנה נזא'ד לממשל האיראני, "רק המשכורת של אנשים שלא יכולים להרשות לעצמם לקנות לחם לא משולמות". "לא חוללנו מהפכה רק כדי שהם יוכלו לאכול מכיסינו ולהיות האדונים שלנו", הוסיף נג'אד, "מצב המדינה שלנו אינו ניתן לתיקון".

בתוך כך, המחאה באיראן גוברת בקרב האזרחים, כאשר יותר ויותר אנשים מעיזים להפגין נגד המשטר. "בתוך כמה ימים, מחיר הדולר עלה פי שלושה או ארבעה", אמר לחדשות עשר תושב איראן, "המטבע איבד ערך רב וזה נמשך. הבעיה היא שהסנקציות אפילו עוד לא התחילו ואנשים בקושי חיים וזה עצוב מאוד, כי זו מדינה שיש לה נפט וגז".

אמש, הפגינו אזרחים רבים בטהראן נגד השלטון וקראו "איראנים צעקו, קראו למען זכויותיכם". אדם אחד אף תועד צועק ברחוב: "מוות לחומייני, מוות לרוחאני, מוות למשטר".

 מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן
 

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן (רויטרס)

 

מוקדם יותר, תקף שר החוץ האיראני מוחמד זריף בריאיון ל-IRNA את ארצות הברית, זאת בעקבות הסנקציות שהוטלו על מדינתו. לטענתו, "מדיניות החוץ של איראן בשנים האחרונות הובילו את ארה"ב למבוי סתום בקשרים הבין-לאומיים". הוא הוסיף כי ארצות הברית לא תצליח למנוע מאיראן לייצא נפט, והבהיר: "אם האמריקנים רוצים להמשיך עם הרעיון הפשטני והבלתי אפשרי הזה, שידעו שיש לכך השלכות. הם לא יכולים לחשוב שאיראן לא תייצא נפט - ואחרות כן". 

עוד הוסיף זריף כי "החבילה שהציעו האירופים כוללת המשך הקשרים הפיננסיים עם איראן ושימור ייצוא הנפט האיראני ברמה הנוכחית. המגעים לשמירה על הסכם הגרעין מתקדמים והאיחוד האירופי פועל עם גורמים רבים ברחבי העולם בעניין זה". לדבריו, האירופים פנו למדינות בעולם בבקשה שימשיכו ברכישת נפט איראני. "הצעדים המדוברים גרמו לבידודה של ארה"ב", טען שר החוץ האיראני.

פדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי, התייחסה לסנקציות החדשות שהטילה וושינגטון על טהראן ואמרה כי על האירופאים להחליט בעצמם מי יהיו שותפי המסחר שלהם. לדבריה, האיחוד האירופי מעודד יזמים להגדיל את היקף המסחר עם איראן.

"אנו עושים כמיטב יכולתנו לשמור על איראן בהסכם הגרעין ולגרום לה להרוויח מההטבות הכלכליות שהוא מביא לתושבי איראן בגלל שאנחנו מאמינים שזה מועיל לאינטרס הביטחוני של כל העולם - לא רק שלנו", אמרה מוגריני בעת מפגש עם עיתונאים בניו זילנד, "אם יש הסכם בין-לאומי שנוגע לפירוק נשק גרעיני שעובד, יש לטפחו". לדברי מוגריני, הסחר בין איראן והאיחוד האירופי הוא רכיב חיוני בזכות האיראנים לרווח כלכלי לאחר שמילאו אחרי המחויבויות הגרעיניות השונות".