חקירה ככלי סיכול פוליטי? היום: דיון מיוחד בכנסת בתיק גל הירש

ח"כ קיש זימן בכירים במערכת המשפט ובהם פרקליט המדינה, שי ניצן, בעקבות הדיווחים כי התיק נגד הירש ייסגר. גורמים המעורים בפרשה: "הוא סירב למסור מסמכים בנקאיים"

פרשת גל הירש: היום (חמישי) יתקיים דיון מיוחד בכנסת סביב התנהלות המשטרה בחקירתו של גל הירש, שמנעה ממנו להתמנות לתפקיד המפכ"ל. בדיון, שיזם ח"כ יואב קיש, ישתתפו בכירים במערכת המשפט ובהם פרקליט המדינה, שי ניצן, שצפוי לטעון כי ההחלטה לפתוח בחקירה התקבלה משיקולים מקצועיים.

החשש המרכזי שעולה מסגירת התיק הצפויה היא שגורמים בכירים במשטרה "תפרו תיק" להירש על מנת למנוע את מינויו של הירש למפכ"ל.

בתוך כך, גורמים המעורים בפרשה אמרו לחדשות עשר כי הירש לא שיתף פעולה בצורה מלאה עם החוקרים. לדבריהם, הירש נמנע מלמסור אסמכתאות בנקאיות מבנקים זרים לידי החוקרים. נוסף על כך, הוא לא ויתר על זכות חיסיון עורך דין-לקוח, מה שיכול היה להקל על החקירה. גורמים במשטרה טוענים כי התנהלותם הייתה מקצועית וחוששים מכך שמדובר בניסיון לעשות דה-לגיטימיציה לארגון.

פרקליטו של גל הירש, עו"ד טל שפירא, מסר את הדברים הבאים: "גל הירש הוא אדם נקי כפיים, אשר במשך שלוש שנים משתף פעולה עם החקירה בתום לב. יש להצטער על כך שכאשר המשטרה מותקפת עקב פתיחת חקירה משיקולים זרים ועקב סחבת בלתי נסבלת בטיפול בתיק, היא מוצאת לנכון לגלגל את האחריות למחדל לפתחו של גל, ללא כל בסיס וללא כל הצדקה".

פרקליט המדינה שי ניצן
 

פרקליט המדינה שי ניצן (חדשות עשר)

 

כזכור, בחודש פברואר טען תת ניצב גיא ניר, שהיה ראש חטיבת המודיעין במשטרה בתקופה בה הודיעו על מינויו של גל הירש למפכ"ל, באוזני מבקר המדינה, וגם בפני ארדן, כי ראש אגף חקירות ומודיעין, ניצב מני יצחקי, פעל לסיכול מינויו של הירש - באופן הגובל בקשירת קשר פלילי.

תחילת הפרשה ב-25 באוגוסט 2015, אז הודיע ארדן על מינוי הירש למפכ"ל המשטרה. בצמרת המשטרה לקחו קשה את המינוי. באותו ערב, ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, רמז שיתפטר מהמשטרה. לפי מקורביו, הוא מאוד נעלב מהחלטתו של ארדן.

למחרת, בשעת בוקר מוקדמת, העוזרת האישית של ניצב יצחקי והעוזרת האישי של תנ"צ ניר התכתבו בהודעות. העוזרת של ניר כתבה כי "ראש החטיבה הופתע מאוד לשמוע כי פנית הבוקר לקצינה בחטיבת המודיעין וביקשת ממנה לערוך בדיקות אודות המפכ"ל המיועד גל הירש". העוזרת של יצחקי ענתה: "הפנייה נעשתה בהנחייה ישירה של ראש אח"מ (יצחקי). גיא מוזמן לדבר איתו על כך".


בד בבד, ניר שוחח עם יצחקי בנושא. בעקבות שיחות אלה, הוא פנה למבקר המדינה ולאחרונה גם לארדן בתלונה נגד יצחקי, שבה הוא טוען כי מעשיו לסיכול מינויו של הירש גובלים בפלילים. ניר טוען כי יצחקי לחץ לאסוף חומר על הירש. כמו כן, לדבריו, על בקשות להכין תיק חפיפה למפכ"ל המיועד, יצחקי ענה כי יש בעיה בכך, בשל חיקור דין נגדו. על אמירות לפיהן ליאחב"ל אין ראיות נגד הירש, אמר יצחקי כי הן לא נבדקו ולא תומללו אך הן קיימות. בוויכוח שהתפתח בין השניים, התעקש יצחקי שהרשות להלבנת הון בודקת דברים, וכי המעורבות של הירש בחקירה קרתה אמנם בשנת 2007, כשהחוק לא היה בתוקף, אבל שמדובר בעניין אתי.