"מצאנו אותו צף על שלולית - ומאותו הרגע איתמר הפך לצמח"

חגית שבז מלול, שבנה טבע כשהיה בן שנה ושלושה חודשים ונשאר עם נזק בלתי הפיך, פנתה להורים ואמרה: "בגלל שלא האמנתי שזה יקרה לי - זה כן קרה"

גל הטביעות: בנה של חגית שבז מלול, איתמר, היה בן שנה ושלושה חודשים כשטבע לפני ארבע שנים בשלולית בחצר ביתה, ומאז הוא נשאר צמח.

"בזמן שאני חשבתי שאיתמר עם המטפלת, המטפלת חשבה שהוא איתי", סיפרה מלול, "ברגעים אלה איתמר יצא אל החצר, שם הייתה לנו בריכה בנויה עם כיסוי חשמלי. כשהכיסוי לא היה מלא במים מהגשמים שנוצרו באותו שבוע, איתמר אהב לשחק ולהתגלגל עליו, מעין טרמפולינה. אז כשכל אחת חשבה שאיתמר איתה, מצאנו אותו צף על השלולית שהייתה על הכיסוי, ומאותו רגע איתמר צמח. כבר לא הילד שהיה".

"אחרי שבוע הבינו שזה נזק מוחי בלתי הפיך", ציינה מלול, "אחרי שלושה ימים הוא נשם בפני עצמו, שזה היה נס, אבל הוא לא הגיב מאז, לא התעורר. הוא פקח עיניים, אבל לא הגיב, לא בכה, לא צחק, לא הגיב שקוראים לו. עד היום, כבר כמעט ארבע שנים". "אני מתייסרת לא כי אני חושבת שאני אשמה, אני אמא טובה ונהדרת. ובגלל שאני אמא כזו, ואני יודעת שיש עוד הרבה הורים כמוני, אני לא רוצה שזה יקרה להם. אז אני רוצה לומר להם שבגלל שאני לא האמנתי שזה יקרה לי - זה כן קרה".

 חגית מלול ובנה איתמר
 

חגית שבז מלול ובנה איתמר (חדשות עשר)

 

ניר מעוז, מציל ותיק שמאחוריו כמה עשורים של עבודה, הסביר על הסיבה שלדעתו, מספר הטביעות גדל בקיץ הזה. "לצערי, כולנו נחרדים מהמספרים הגבוהים שאנחנו רואים של הטביעות בבריכות שחייה, וקשה לומר שזה קורה בבריכות ציבורית כי שם יש מצילים", אמר מעוז, "כל הטביעות שאנחנו שומעים עליהן הם בבריכות פרטיות או צימרים שבהם אין שירותי הצלה".

מעוז סיפר כי הוא מציל משנת 1984, ואמר כי "אני מדבר בשם המצילים, אנחנו מצילי חיים. התפקיד שלנו זה למנוע צרה, וכשאנחנו רואים שילדים מגיעים לבריכות השחייה ללא השגחת ההורים וגם שלא יודעים לשחות, אז זו הנוסחה הגרועה ביותר לכך שילד עלול לטבוע". המציל המשיך ואמר: "ההשגחה צריכה להיות צמודה, סמוך לילד, והתרופפות באה לידי ביטוי בכך שמזלזלים במצילים שאחראים על הבריכה, לא שומעים בקולם וההורים מזלזלים בהנחיות שהילדים מקבלים מהמציל. יום יום אנחנו קופצים לבריכה".

 ניר מעוז, מציל
 

ניר מעוז, מציל(חדשות עשר )

 

מעוז נזכר במקרה שהתרחש בבריכה בו הוא עובד וסיפר כי "הייתה קבוצה של נערים שהשתוללו וקפצו לבריכה. נאלצנו להגיע לילד ולבקש ממנו לא פעם, אלא מספר פעמים, להימנע מהקפיצות שמסכנות אותו ואת הסובבים אותו. הוא לא נשמע להוראות שלנו, אז לקחנו אותו בכוח סביר, כמו שהחוק מאפשר לנו, והוצאנו אותו החוצה. מאותו רגע התחילה סדרה של קללות ואיומים, הזמינו למציל משטרה והוא הורחק מהריכה למשך שבוע. ההורה מאפשר לילד שלו לא להשמע להוראות המציל. זה פוגע ביכולת שלנו להתרכז בשאר המתרחצים ולמנוע את הטביעה הבאה".

בפנייה ישירה להורים שמגיעים עם ילדיהם לבריכות, אמר מעוז: "הורים שמגיעים לבריכת השחייה - אתם לא באים לשבת ולקרוא עיתון, אתם משגיחים על הילדים שלכם בזמן אמת, בזמן שהם נמצאים בבריכה, ולא יושבים על כיסא נוח וקוראים עיתון או מדברים בטלפון. בזמן השהייה בבריכה הורה צריך להיות צמוד לילד שלו. מציל לא יכול להשגיח על כל ילד באופן פרטני, הוא משגיח על כלל המתרחצים".