כלי הנדסי צבאי נפגע מירי בצפון הרצועה; צה"ל תקף בתגובה

הירי היה לעבר טרקטור שביצע עבודות על הגדר באזור נחל עוז. לא היו נפגעים. לאחר מכן, טנק ירה לעבר עמדת חמאס • הדיונים על ההסדרה: המודיעין המצרי פסימי לגבי הסכם

לאחר בוקר מתוח בעוטף עזה, שבמהלכו צה"ל סגר מספר כבישים בעקבות התרעות ביטחוניות, בוצע הערב (רביעי) ירי לעבר כלים אזרחיים שביצעו עבודות על הגדר באזור נחל עוז. לא היו נפגעים באירוע אך כאמור, כלי הנדסי נפגע.

בד בבד, כלי תקשורת בעזה דיווחו כי צה"ל ירה רימוני עשן סמוך למעבר קרני. בהמשך, טנק של צה"ל ביצע ירי ארטילרי לעבר עמדת חמאס.

בתוך כך, משלחת חמאס נמצאת בדרכה לקהיר על מנת למסור את עמדתה בנוגע להסדרה עם ישראל ועם פתח. בקהיר ישנה פסימיות בנוגע להסכם, גם כיוון שישראל מתנה את ההסדרה בחילופי שבויים, אך חמאס עשוי לדרוש אסירים "כבדים" שישראל ככל הנראה לא תסכים לשחרר. עם זאת, במצרים ינסו ליצור "הסכמה בשלבים" שתתחיל ברגיעה בגבול בתמורה להפסקת התקיפות בעזה. בד בבד, גם אצל גורמים במערכת הביטחונית והמדינית בישראל ישנה סקפטיות בנוגע לאפשרות של הסדרה עם חמאס.

 
 
 
הרכב ההנדסי שנפגע ע"י מחבלים מצפון הרצועה

הרכב ההנדסי שנפגע ע"י מחבלים מצפון הרצועה (דובר צה"ל)

 

מוקדם יותר, כאמור, נסגרו כבישים באזור עוטף עזה - בשל החשש מפעולת נקם של חמאס, בעקבות הרג שני אנשיו אתמול. צה"ל הורה לתושבי נחל עוז ונתיב העשרה לנסוע לביתם בכביש העוקף. נוסף על כך, המשטרה הקימה חסמים בצמתים גמה, מעון וסופה, ומכווינה את התנועה בהתאם להתרעות.

מדובר צה"ל נמסר כי "לאור הצהרות חמאס וזיהוי פינוי מוצבים של ארגון הטרור חמאס, הוחלט בפיקוד הדרום על הגברת הכוננות וסגירת מספר צירי תנועה במרחב עוטף עזה. מעבר לזה אין הנחיות מיוחדות לעורף".

בד בבד, הרמטכ"ל גדי איזנקוט סקר היום בפני ועדת החוץ והביטחון את מוכנות וכשירות הצבא לשעת לחירום. לדברי הרמטכ"ל, צה"ל נמצא במוכנות הגבוהה ביותר שלו בעשרים השנים האחרונות. איזנקוט הוסיף כי לצה"ל יתרון גדול על אויביו בכל הנוגע ליכולות מבצעיות, מודיעיניות וטכנולוגיות. נוסף לכך, משעות הבוקר, פרצו באזור עוטף עזה 11 שריפות כתוצאה מבלוני תבערה. כוחות הכיבוי השיגו שליטה על האש בכל המוקדים.

שני פעילי חמאס שניות לפני תקיפת צה"ל בה חוסלו
 

שני פעילי חמאס שניות לפני תקיפת צה"ל שבה חוסלו (חדשות עשר)

 

בכיר הלשכה המדינית של חמאס, ח'ליל אל-חיא, אמר בריאיון לאל-ג'זירה כי "לפני הסכם פיוס עם פתח, חובה להסיר את הסנקציות מעל עזה. הבנו את המסר של ישראל בהרג שני הפעילים אתמול - האויב הזה לא מכבד בני אדם ולא מחפש הצדקות. האויב הזה הפר את מסמך ההבנות של הפסקת האש ב-2014. היום הוא מנסה להציב עובדות חדשות ואנחנו אומרים - לא נרשה זאת".

"אם האויב רוצה להרוג את בני העם שלנו והלוחמים שלנו אז אנחנו נאמר לו שהוא ישלם את המחיר. לדעתי החמאס לא ייתן לו לחמוק מהאירוע הזה ללא תגובה", הוסיף אל-חיא. "האויב הזה ראוי לסנקציות ולא לנורמליזציה עם האומה הערבית והוא נושא באחריות לפשעים שלו. הצוות שלנו מוכן כבר עכשיו לעסקת חילופי שבויים ,אך על ישראל להיות מוכנה לשלם מחיר - לכבד את העסקה הראשונה שהייתה בחסות מצרים. ישראל לא מכבדת את הסכם שליט כרגע".

הבוקר, נעצרו העבודות להקמת מכשול נגד מנהרות באזורים מסוימים בגבול רצועת עזה, בעקבות הערכת מצב שנערכה בנושא. כמו כן, אזעקת צבע אדום נשמעה בעיר שדרות ובמועצה האזורית שער הנגב, אולם התברר כי מדובר באזעקת שווא.