בית משפט, אילוסטרציה

בעקבות אחוז הנכשלים הגבוה: הקלות בבחינת לשכת עורכי הדין

שרת המשפטים ויו"ר לשכת עו"ד החליטו להוסיף זמן בחלק מהשאלות, לצמצם רשימת החומר לבחינה ולספק הקלות נוספות. "הבחינה צריכה להיות הוגנת ולבחון ידע באופן אמיתי"

בעקבות אחוז הנכשלים הגבוה בבחינות לשכת עורכי הדין, החליטו היום (רביעי) שרת המשפטים איילת שקד, יו"ר הוועדה הבוחנת השופט שאול שוחט ויו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה על מספר הקלות לנבחנים, שייכנסו לתוקף החל מהמבחן הבא.

בין היתר, הוחלט על תוספת זמן של למעלה משעה, כאשר בחלק הבחינה המתייחס לדין מהותי תתווסף דקה לכל שאלה, ובפרק הדיוני – חצי דקה לכל שאלה. נוסף על כך, הוחלט כי "גזירת השליש" תתבטל. כעת, אדם שיקבל 65 במבחן, יעבור אותו גם במקרה שלא הצליח לענות נכון לפחות על שליש מהשאלות בכל פרק.

 
שרת המשפטים, איילת שקד
 

שרת המשפטים, איילת שקד (חדשות עשר)

 

כמו כן, הוחלט כי תצומצם רשימת החקיקה שצריכים הנבחנים ללמוד וכי תופרד רשימת החוקים בין החלק הדיוני לחלק המהותי במבחן. נוסף על כך, שקד תשקול לבחון הסטודנטים בתום השנה הראשונה של לימודי המשפטים, באופן שיוכלו לדעת כבר בתחילת לימודיהם האם יוכלו לשמש בעתיד כעורכי דין או שימשיכו בלימודיהם עבור תואר אקדמי בלבד.

בד בבד, בעקבות ערעורים שהוגשו, הוחלט לפסול שתי שאלות מהבחינה האחרונה, ובכך עלה אחוז העוברים את המבחן ל-38.

"אין זה סוד שמקצוע עריכת הדין מוצף. עם זאת, בחינת ההסמכה צריכה להיות הוגנת ולבחון באופן אמיתי את הידע של המתמחים", אמרה שקד. "דבר זה יושג באמצעות ההקלות שעליהן סיכמנו. כמו כן על מנת למנוע עגמת נפש לעתיד, בחינה בתום שנה א' מהווה פתרון אפשרי. משכך אפעל ליישמה בהתאם למסקנות הוועדה".

כזכור, לפני כשלושה שבועות נודע כי רק 32% מכלל הנבחנים שניגשו לבחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין במחזור קיץ 2018 עברו בהצלחה את הבחינה - כך מסרה לשכת עורכי הדין. במועד הבחינות הקודם - חורף 2017 - עברו 34% את המבחן.

לבחינה ניגשו 2,930 מתמחים ומתמחות. 80% מסה"כ הנבחנים במועד זה הם בוגרי מכללות (2,357) אחוז המעבר שלהם הוא 26%. 15% מהנבחנים במועד זה בוגרי אוניברסיטאות (440) ואחוז המעבר שלהם הוא 70%.