נשיא סוריה עם אשתו אסמא, שחלתה בסרטן השד, חדשות עשר

המשטר הסורי הודיע: אשתו של אסד חלתה בסרטן השד

ארמון הנשיאות הודיע באופן רשמי על המחלה, שהתגלתה בשלב מוקדם. אסמא אסד בת ה-42 החלה בטיפולים רפואיים ובתמונה שהופצה היא נראית מחייכת ורגועה

הארמון הנשיאותי הסורי הודיע היום (רביעי) כי אסמא אשתו של הנשיא בשאר אסד חלתה בסרטן השד. אסד בת ה-42, שנולדה בלונדון, החלה טיפולים רפואיים במחלה, שהתגלתה בשלב מוקדם. בתמונה שהוציא ארמון הנשיאות, נראה בעלה הנשיא מלווה אותה באופן צמוד ואילו אסמא מחייכת ורגועה.

אסד פגשה את בעלה בזמן שהוא גר בלונדון והתאמן כרופא עיניים. לאחר שחאפז אסד נפטר, בנו בשאר עלה לשלטון והתחתן עמה, בעת שהייתה בת 25. תחילה, הדמות העדינה והמשכילה שלה נתפסה כמי שתביא את התקווה למדינה, אך מהר מאוד נחשבה לשותפתו של הדיקטטור ברצון להחזיק בשלטון בכל מחיר וקיבלה את הכינוי "הגברת הראשונה של הגיהנום". עם זאת, לדבריה של אסד, היא ניצלה את תפקידה כגברת הראשונה על מנת לעזור לעקורים, פצועים, חיילי צבא סוריה ומשפחות הרוגים.

 בשאר ואסמא אל אסד
 

בשאר ואסמא אסד (getty images )

 

אסד נולדה באקטון שבמערב לונדון להורים סורים, אביה היה קרדיולוג ואמה הייתה דיפלומטית סורית. בילדותה הלכה לבית הספר של הכנסייה האנגלית. נאמר עליה כי היא מתוחכמת, מצחיקה, חברותית אך מתעצבנת מהר. היא למדה צרפתית ומחשוב ב"קינגס קולג'" בעיר הולדתה, ולאחר מכן עברה לניו יורק ועבדה כבנקאית.

אשתו של הרודן הסורי, שביניהם הפרש של עשר שנים ולהם שלושה ילדים, כמעט ולא ערכה ראיונות בחייה, אלא שלאחר שורה של מעשי זוועה בסוריה וגינוי עולמי, בשנת 2016 העבירה ביקורת על המערב, על מה שכינתה סטנדרטים כפולים בתיאור המלחמה, ואמרה כי הסיקור התקשורתי על הילדים שנפגעו במלחמה הוא שונה "בהתאם לנאמנותם של ההורים". בעבר, אסד דחתה הצעות שונות שיעניקו לה ביטחון כלכלי לילדיה, בתנאי שתברח מסוריה. כעת, היא כפופה לסנקציות של האיחוד האירופי, שאוסר חוקית להעניק לה סיוע כלכלי ואוסר עליה להיכנס למדינות האיחוד, למעט בריטניה שם יש לה אזרחות.