מחסום לפני הכניסה לקיבוץ נחל עוז בעקבות התראות ביטחוניות, חדשות עשר

בשל חשש מירי צלפים: נסגרו לתנועה כבישים בעוטף עזה

צה"ל הורה לתושבי נחל עוז לנסוע בכביש העוקף, וסגר חלקית מספר צמתים. דו"צ: "הכוננות - לאור הצהרות חמאס ופינוי מוצביו". הרמטכ"ל: "צה"ל בכשירות טובה לניצחון במלחמה"

המתיחות בדרום: כבישים באזור עוטף עזה נסגרו היום (רביעי) בשל החשש מפעולת נקם של חמאס, בעקבות הרג שני אנשיו אתמול. צה"ל הורה לתושבי נחל עוז ונתיב העשרה לנסוע לביתם בכביש העוקף. נוסף על כך, המשטרה הקימה חסמים בצמתים גמה, מעון וסופה, ומכווינה את התנועה בהתאם להתרעות.

מדובר צה"ל נמסר כי "לאור הצהרות חמאס וזיהוי פינוי מוצבים של ארגון הטרור חמאס, הוחלט בפיקוד הדרום על הגברת הכוננות וסגירת מספר צירי תנועה במרחב עוטף עזה. מעבר לזה אין הנחיות מיוחדות לעורף".

  מחסום לפני הכניסה לקיבוץ נחל עוז בעקבות התראות ביטחוניות
 

מחסום לפני הכניסה לקיבוץ נחל עוז בעקבות התראות ביטחוניות (חדשות עשר)

 

בד בבד, הרמטכ"ל גדי איזנקוט סקר היום בפני ועדת החוץ והביטחון את מוכנות וכשירות הצבא לשעת לחירום. לדברי הרמטכ"ל, צה"ל נמצא במוכנות הגבוהה ביותר שלו בעשרים השנים האחרונות. איזנקוט הוסיף כי לצה"ל יתרון גדול על אויביו בכל הנוגע ליכולות מבצעיות, מודיעיניות וטכנולוגיות.

בתוך כך, משלחת חמאס יצאה הבוקר מעזה לכיוון קהיר, על מנת למסור למודיעין המצרי את תשובת הארגון בנוגע להסדרה עם ישראל, שעשויה לכלול הפסקת אש וחילופי שבויים. כמו כן, תמסור המשלחת את תשובתה בנוגע לפיוס עם פתח.

משעות הבוקר, פרצו באזור עוטף עזה שלוש שריפות, כתוצאה מבלוני תבערה. כוחות הכיבוי השיגו שליטה על האש בכל המוקדים.

 מחבלים מהזרוע הצבאית של חמאס שנהרגו בתקיפת צה"ל ברצועה
 

מחבלים מהזרוע הצבאית של חמאס שנהרגו בתקיפת צה"ל ברצועה (חדשות עשר)

 

בכיר הלשכה המדינית של חמאס, ח'ליל אל-חיא, אמר בריאיון לאל-ג'זירה כי "לפני הסכם פיוס עם פתח, חובה להסיר את הסנקציות מעל עזה. הבנו את המסר של ישראל בהרג שני הפעילים אתמול - האויב הזה לא מכבד בני אדם ולא מחפש הצדקות. האויב הזה הפר את מסמך ההבנות של הפסקת האש ב-2014. היום הוא מנסה להציב עובדות חדשות ואנחנו אומרים - לא נרשה זאת".

"אם האויב רוצה להרוג את בני העם שלנו והלוחמים שלנו אז אנחנו נאמר לו שהוא ישלם את המחיר. לדעתי החמאס לא ייתן לו לחמוק מהאירוע הזה ללא תגובה", הוסיף אל-חיא. "האויב הזה ראוי לסנקציות ולא לנורמליזציה עם האומה הערבית והוא נושא באחריות לפשעים שלו. הצוות שלנו מוכן כבר עכשיו לעסקת חילופי שבויים ,אך על ישראל להיות מוכנה לשלם מחיר - לכבד את העסקה הראשונה שהייתה בחסות מצרים. ישראל לא מכבדת את הסכם שליט כרגע".

הבוקר, נעצרו העבודות להקמת מכשול נגד מנהרות באזורים מסוימים בגבול רצועת עזה, בעקבות הערכת מצב שנערכה בנושא. כמו כן, אזעקת צבע אדום נשמעה בעיר שדרות ובמועצה האזורית שער הנגב, אולם התברר כי מדובר באזעקת שווא.

 עמדת חמאס שהותקפה ע"י צהל
 

עמדת חמאס שהותקפה ע"י צהל (דובר צה"ל)

 

זאת, לאחר חיסול שני פעילי חמאס, שלטענת הארגון היו באימון - ולא בפעילות נגד ישראל. אמש פורסם בערוץ "אל-אקצא" סרטון שמוכיח, על פי טענת חמאס, כי שני פעילי הארגון שנהרגו מירי טנק צה"ל היו חלק מאימון. בסרטון נראים השניים מתאמנים, כשלאחר מכן ירה עליהם כוח צה"ל, שלא ידע שמדובר באימון.

בתיעוד ניתן לראות את שני הצלפים שנהרגו במהלך התקרית כשהם נמצאים במגדל הירי. לצידם, על האדמה ניתן לראות קבוצה של אנשים שמתקהלת סביב המגדל. לפי הסרטון מדובר ב"אורחים ובכירים שנכחו בתרגיל". בסופו של הסרטון ניתן לראות את העמדה מעלה עשן לאחר הירי.

כאמור, על פי ההערכות, ירי הצלפים שבוצע על ידי שני אנשי חמאס, ובעקבותיו צה"ל הרג את השניים – לא בוצע לעבר כוחות צבאיים, אלא בוצע במסגרת תצוגה שנערכה בבסיס חמאס. ככל הנראה כוחות צה"ל זיהו את הצלפים מתמקמים ויורים, ובעקבות הזיהוי החליט לבצע את הירי.